Skocz do zawartości

Plyta indukcyjna i elktryka wujka nie tyka


wujek

Rekomendowane odpowiedzi

Robie remont w bloku z lat 60tych z wilekiej plyty. Chialbym wywalic gaz bo licznik jest w kuchni i ni jak mi to nie pasuje. Elektryk bedzie ciagnal nowa instalacje od korkow z przedpokoju no ale przyjdzie na wizje lokalna dopiero w maju. Chcialbym byc gotowy zeby mi nie sciemnial.

 

Mam pytanie:

 

Nie ma 'sily' ale czy przy nowej instalacji da sie zrobic tak zeby ta plyta chodzila bez problemu? Widze plyte Amica 3,7kW i 7,4kW nie chcialbym zeby tylko jeden palnik dzialal jednoczesnie.

Czy moze byc tak, ze do mieszkania za mala moc dochodzi i bedzie kupa? Czy jednak da sie to ogarnac.

 

Do tej pory podlaczalem plyte pod 400, ktore juz wychodzilo ze sciany :phi:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wujek napisał:

Czy moze byc tak, ze do mieszkania za mala moc dochodzi i bedzie kupa?

Może tak być.

 

Godzinę temu, wujek napisał:

Czy jednak da sie to ogarnac.

Da się. Występujesz o zwiększenie mocy przyłączeniowej do ZE. Jeśli warunki techniczne instalacji w budynku pozwalają to dostaniesz.

Jeszcze lepiej wystąpić o trzy fazy. Bo zaraz dojdzie klima. Pralka, suszarka i zrobi się znów ciasno na jednej fazie.

Z trzema fazami jest nieco trudniej ale też do przejścia jeśli jesteś jednym z pierwszych w klatce, którzy chcą takiej zmiany.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Joki napisał:

Z trzema fazami jest nieco trudniej ale też do przejścia jeśli jesteś jednym z pierwszych w klatce, którzy chcą takiej zmiany.

 

Niekoniecznie. Już w blokach z lat 70 tych w pionie idą trzy fazy, tylko po jednej fazie idzie na lokal i licznik - aby równomiernie obciążać instalację.

Więc spokojnie da się doprowadzić 3 fazy.

Problematyczna może być aluminiowa instalacja - powszechna w blokach z lat 80-tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maras77 napisał:

Już w blokach z lat 70 tych w pionie idą trzy fazy, tylko po jednej fazie idzie na lokal i licznik - aby równomiernie obciążać instalację.

Mieszkania, w których zmieniałem na 3f były nawet z lat 50-tych. Instalacja 3f chyba zawsze jest w budynku? Tyle, że raczej nie wszyscy mogą podpiąć 3f ze względu na sumaryczną obciążalność? O to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek większość płyt indukcyjnych obecnie to płyty 2-fazowe :) umożliwiają też podłączenie 1-fazowe ale wówczas masz zmniejszoną moc :) 

 

co do przyłącza 3-fazowego w blokach wiele zależy od tego jak wykonano w nich piony - często w niskich starych blokach jeden pion to jedna faza i wtedy pozostałe fazy musiałbyś ciągnąć od rozdzielni głównej budynku, co powoduje, że taka przeróbka jest praktycznie nie możliwa

w przypadku gdy są 3-fazy w pionie jest lepiej, wiele zależy od spółdzielni, zazwyczaj wymaga projektu takiej przeróbki, w moich stronach w 90% nie możliwe do przepchnięcia

 

co do składania papierów do ZE to powyżej kolega mija się z rzeczywistością - na majątku ZE w blokach jest złącze kablowe/napowietrzne, licznik i listwa bezpiecznikowa, ZE nie jest właścicielem pozostałej części instalacji, nawet przyjeżdżając na reklamację nie ma prawa otworzyć tablicy licznikowej (mimo, że często to się robi) dlatego zacznij chodzić za tematem od spółdzielni bo jeżeli zarządca budynku się zgodzi i uda Ci się przerobić ich część instalacji, to z ich odbiorem technicznym w ZE nikt nie będzie robił problemów - zapłacisz za zwiększenie przydziału mocy i przebudowę listwy bezpiecznikowej (tu pozwalają zrobić to samemu przez uprawnionego elektryka)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mPh napisał:

co do składania papierów do ZE to powyżej kolega mija się z rzeczywistością

Nigdy nie załatwiałem nic ze wspólnotą. Tylko oświadczenie elektryka o możliwościach technicznych. Wszystko w ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.05.2020 o 09:05, Joki napisał:

Nigdy nie załatwiałem nic ze wspólnotą. Tylko oświadczenie elektryka o możliwościach technicznych. Wszystko w ZE.

Elektryk podpisał, że była możliwość i poszło, gdyby nie było (bo np. WLZ był 1 fazowy, to musiałbyś go wymienić, a na to raczej potrzebowałbyś zgody wspólnoty).

Choć moim zdaniem w bloku, sam podpis elektryka bez zgody wspólnoty/spółdzielni to za mało.

Chociażby dlatego, że wątpię by znał przydziały mocy wszystkich odbiorców (choć jak nikt lata tego nie ruszał to pewnie taki sam wszyscy mają), mierzył obciążenie, albo chociaż z zabezpieczeń wyliczył jego max.

 

Ty se nieźle radzisz w tych swoich wspólnotach, aż się wierzyć nie chce, że dziadki dają tak się rozstawiać po kątach.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ZUBERTO napisał:

chociaż z zabezpieczeń wyliczył jego max.

Coś tam ZE w tej kwestii wyliczał i trzeba było za to zapłacić. Wcześniej w poprzednich latach wystarczała zgoda elektryka.

 

28 minut temu, ZUBERTO napisał:

aż się wierzyć nie chce, że dziadki dają tak się rozstawiać po kątach.

Nie jest łatwo ale małymi kroczkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2020 o 16:32, wujek napisał:

Robie remont w bloku z lat 60tych z wilekiej plyty. Chialbym wywalic gaz bo licznik jest w kuchni i ni jak mi to nie pasuje. Elektryk bedzie ciagnal nowa instalacje od korkow z przedpokoju no ale przyjdzie na wizje lokalna dopiero w maju. Chcialbym byc gotowy zeby mi nie sciemnial.

 

Pogadaj ze spółdzielnią lub wspólnotą na temat wymiany kabla między korkami w przedpokoju a przyłączem (licznikiem) na klatce schodowej. Nic ci nie da wymiana instalacji w chałupie skoro stary kabel będziesz miał na doprowadzeniu. Wcześniej czy później pojawią się problemy...

Jak dostaniesz zgodę (najlepiej to gdyby to robili elektrycy ze spółdzielni), wtedy informują elektrownie, wymieniają ci kabel i przyjeżdża ekipa do zaplombowania licznika ponownie i po kłopocie...

Korki w chałupie też wymieniasz na "eski"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kanu napisał:

 

Pogadaj ze spółdzielnią lub wspólnotą na temat wymiany kabla między korkami w przedpokoju a przyłączem (licznikiem) na klatce schodowej. Nic ci nie da wymiana instalacji w chałupie skoro stary kabel będziesz miał na doprowadzeniu. Wcześniej czy później pojawią się problemy...

Jak dostaniesz zgodę (najlepiej to gdyby to robili elektrycy ze spółdzielni), wtedy informują elektrownie, wymieniają ci kabel i przyjeżdża ekipa do zaplombowania licznika ponownie i po kłopocie...

Korki w chałupie też wymieniasz na "eski"?

Tak korki w mieszkaniu beda nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaką masz moc na umowie, pewnie 4kW.

Idź do ZE, zapytaj się o koszt zwiększenia mocy albo o przeróbkę na 3f. Jak z ich strony nie będzie problemu, to do spółdzielni, jak tam OK, to będziesz musiał zmienić wlz od licznika do Twojej rozdzielnicy.

Koszt jakiś będzie, ale za to spokój na następne 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indukcja jest "inteligentna" i nigdy nie załączy wszystkich 4 pół na raz, w szczycie może chwilę podziałać jak odpalisz wszystkie pola na maxa co raczej wątpliwe.

Mam standardowe przyłącze 5kw i indukcję na 2f, nigdy nic korków nie wywaliło, nawet w czasie kuchennych walk przedświątecznych.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2020 o 07:30, mayster_tcz napisał:

Sprawdź jaką masz moc na umowie, pewnie 4kW.

Idź do ZE, zapytaj się o koszt zwiększenia mocy albo o przeróbkę na 3f. Jak z ich strony nie będzie problemu, to do spółdzielni, jak tam OK, to będziesz musiał zmienić wlz od licznika do Twojej rozdzielnicy.

Koszt jakiś będzie, ale za to spokój na następne 20 lat.

Elektryk powiedzial, ze 4kW przerobienie na 3 fazy to 3k w innogy :phi: To podziekuje. To wystarczy czy moze np zwikszyc moc do 5kW? Czy to gra nie warta swieczki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2020 o 12:30, kokosz napisał:


Mam standardowe przyłącze 5kw i indukcję na 2f

A skąd przy 5kW 2 fazy ?

3 godziny temu, wujek napisał:

Elektryk powiedzial, ze 4kW przerobienie na 3 fazy to 3k w innogy :phi: To podziekuje. To wystarczy czy moze np zwikszyc moc do 5kW? Czy to gra nie warta swieczki?

Zwiększenie mocy do 5 kW nic nie daje nadal jedna faza.

Na wejściu zapewne masz zabezpieczenie 25A i aby to utrzymać musisz zwiększyć przydział na 3 fazy do 15kW.

Koszt przejścia na 3f nie jest teraz tani, życzą sobie dodatkowe zabezpieczenia przedlicznikowe - może być konieczna wymiana całej skrzyni licznikowej.

Złóż wniosek do ZE o zwiększenie przydziału mocy. Dadzą Ci warunki przyłączenia. To nic nie kosztuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujek napisał:

Elektryk powiedzial, ze 4kW przerobienie na 3 fazy to 3k w innogy :phi: To podziekuje. To wystarczy czy moze np zwikszyc moc do 5kW? Czy to gra nie warta swieczki?

 

wg mnie jak masz to robić, to albo porządnie, podłączając 3 fazy i zwiększając moc (złóż na to wniosek i zobacz co powiedzą) albo odpuść i pozostań przy gazówce. Są teraz fajne płyty gazowe, które oferują dobry komfort użytkowania:

 

electrolux-egg7536sk,32646530153_7.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adalbert napisał:

A skąd przy 5kW 2 fazy ?

Zwiększenie mocy do 5 kW nic nie daje nadal jedna faza.

Na wejściu zapewne masz zabezpieczenie 25A i aby to utrzymać musisz zwiększyć przydział na 3 fazy do 15kW.

Koszt przejścia na 3f nie jest teraz tani, życzą sobie dodatkowe zabezpieczenia przedlicznikowe - może być konieczna wymiana całej skrzyni licznikowej.

Złóż wniosek do ZE o zwiększenie przydziału mocy. Dadzą Ci warunki przyłączenia. To nic nie kosztuje.

 

Ludzie, koszt przejścia na 3f związany z opłatami ryczałtowymi dla ZE to śmiech na sali, coś koło 58zł netto/1kW zwiększenia mocy.

Po kieszeni bije koszt przeróbki instalacji, który to trzeba wziąć na swoje barki, a w blokach różne cuda można spotkać.

Przy czym w większości przypadków granica stron energetyki zawodowej kończy się na złączu głównym przed klatką/na klatce/w piwnicy.

W starociach z licznikiem w lokalu mogą se zażyczyć wyniesienia licznika na klatkę.

Jak kolega pisze, że ma 1f 4kW to powinien mieć zabezpieczenie 20A.

Zabezpieczenia przedlicznikowe są od zarania dziejów, o jakich dodatkowych mowa?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Zabezpieczenia przedlicznikowe są od zarania dziejów, o jakich dodatkowych mowa?

Np. zabezpieczenie przedlicznikowe wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym o wartości 25A przystosowanym do plombowania, selektywnym względem zabezpieczeń obwodów odbiorczych w obiekcie.

Dostosowanie instalacji wewnętrznej do zwiększonego obciążenia.

I np przygotowanie nowej rozdzielnicy pomiarowej  w miejscu ogólnodostępnym - czyli np. na klatce.

Godzinę temu, ZUBERTO napisał:

58zł netto/1kW zwiększenia mocy.

Płaci się raz przy zwiększeniu mocy i można dostać 50% zniżki jeśli nie ma działalności gospodarczej na danym adresie.

I te 3 stówy zniknie przy innych kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adalbert napisał:

Np. zabezpieczenie przedlicznikowe wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym o wartości 25A przystosowanym do plombowania, selektywnym względem zabezpieczeń obwodów odbiorczych w obiekcie.

Dostosowanie instalacji wewnętrznej do zwiększonego obciążenia.

I np przygotowanie nowej rozdzielnicy pomiarowej  w miejscu ogólnodostępnym - czyli np. na klatce.

Płaci się raz przy zwiększeniu mocy i można dostać 50% zniżki jeśli nie ma działalności gospodarczej na danym adresie.

I te 3 stówy zniknie przy innych kosztach.

Widzę, że kumasz bazę, ale dlaczego w większości przepisałeś mój tekst językiem wykładowcy akademickiego to już nie czaję. :hmm:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lucyfer napisał:

 

Nigdy to pojęcie względne, bo jeszcze do lat 90 obchodziła ;] A i dziś, jeżeli chcesz zobaczyć, czy nie obchodzi, to daj im cynk o pajęczynie ;]

Ale jemu chodzi o instalację w mieszkaniu, nie o część wspólna w bloku. Powiedzą, żebyś sobie elektryka wezwał, albo zrobią za dobrą kasę. Sprawdzone :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mayster_tcz napisał:

Ale jemu chodzi o instalację w mieszkaniu, nie o część wspólna w bloku. Powiedzą, żebyś sobie elektryka wezwał, albo zrobią za dobrą kasę. Sprawdzone :)

 

Owszem, ale jeżeli licznik jest w mieszkaniu, a wciąż w bardzo wielu jest, to jeżeli dostaną cynk o pajęczarstwie, to bardzo dokładnie sprawdzą instalację. Niedawno robiąc naprawę ściany w jednym mieszkaniu znalazłem, że nią idzie rurka od pionu i zabezpieczenia przedlicznikowego do mieszkania za tą ścianą. Pewnie frajer jestem, bo po prostu zatynkowałem i zamalowałem, a można było pociągnąć dwa metry dodatkowej rurki z przewodami do tablicy i by było zasilanie "za darmo". Przy 50 mieszkaniach na liczniku zbiorczym, to by się nawet za bardzo straty nie doliczyli. Ale właśnie dlatego w razie złapania na takich numerach walą kart po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Miałem w sąsiednim bloku takiego artystę, któremu coś podobnego uchodziło wiele lat. Ale gdy go złapali, słono beknął. A złapali, bo zamienił się na mieszkanie z kimś z jeszcze sąsiedniego bloku. I tym, którzy przejęli jego mieszkanie, nagle drastycznie wzrosło zużycie wskazywane przez licznik, więc ZE się na nich rzucił, że musieli oszukiwać. No ale oni pokazali umowę, że w tym mieszkaniu są raptem od dwóch czy trzech miesięcy, a wcześniej to pan X mieszkał, który teraz mieszka w ich mieszkaniu.

 

Monterzy ZE bardzo dokładnie obejrzeli instalację w ich mieszkaniu i się dopatrzyli w okolicach tablicy licznikowej śladów wkłucia w izolację przewodów igłami od strzykawek. Następnie poszli do ich dawnego mieszkania, z cwanym kolegą i tam znaleźli identyczne świeże wkłucia, więc całą karę przerzucili na niego ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.