-
Wosk do konserwacji podwozia. Jaki?
Fluid Film. To trochę takie WD-40 tylko gęstsze. Jak dobrze wysprejujesz cały spód to spenetruje wszystko. Do profili zamkniętych też warto popsikać zwłaszcza jakąś dłuższą rurką. Robiliśmy z kolegom kilka samochodów tym - praktycznie bez rozbierania czegokolwiek. Mając kanał to jest godzina max dwie na samochód. Starcza na kilka lat potem trzeba powtórzyć.
-
Sprzedaż auta z wadami - umowa a możliwość rejestracji przez nowego nabywcę?
Ja w ogóle nie rozumiem tej pokręconej filozofii polskich przepisów w tej kwestii. Kupuje auto niesprawne, bez przeglądu, z wpisaną w umowie adnotacją o niesprawności i przez to urząd mi odmówi rejestracji. Z drugiej strony mam prawny obowiązek rejestracji auta w ciągu 30 dni. No to jak w końcu? Dlaczego niby niesprawność auta jest powodem do odmowy rejestracji lub brak przeglądu jest powodem do odmowy rejestracji? Przecież rejestracja to wymóg administracyjny aby urząd sobie mógł trzymać porządek w kwestii kto jest właścicielem auta. Co ma do tego stan techniczny tego auta ? Brak przeglądu lub niesprawność techniczna powinny być podstawą aby auto nie mogło się legalnie poruszać po drogach. Ale kwestia rejestracji to powinna być zupełnie odrębna kwestia.
-
Honda Insight - czy warto?
Hahah ale odgrzebałeś. A ja mimo moich zamiarów wtedy i rozważań między Hondą insight a Priusem, nie kupiłem żadnego z nich. W sumie to ciekawie wyszło, bo leciałem wtedy aż do Londynu aby u olbrzymiego dealera samochodów używanych wybrać między priusem a insightem. Był prius 3 letni w dobrej cenie więc go wstępnie zarezerwowałem. Przyleciałem, przejechałem się, i nie zdecydowałem się bo egzemplarz był jakiś niespecjalnie ładny. Trochę porysowany, jakaś woda w bagażniku, zwięrzętami śmierdziało, itp. Także już własciwie z tego względu decyzja padła na Insighta, ale po przejechaniu się nim stwierdziłem, że jeździ się tym bardziej jak zabawką niż samochodem. Ostatecznie wtedy będąc podstawionym przy scianie, że przyleciałem taki kawał po auto i oba które planowałem mi się nie podobają kupiłem 3 letniego Civica ufo diesla. Był piękny w granatowym kolorze, wprawdzie z przebiegiem ponad 100kkm ale wyglądał jak nowy i wsumie wyszedł taniej niż zarówno Prius jak i Insight. Także wychodzi na to, że nawet nie chcąc, i tak posłuchałem głosu wielu autokącikowiczów z tego wątku bo tak przecież radzili: kup sobie diesla. I co - i mieli rację. Auto służyło mi przez 7.5 roku. Dobiłem nim do 300kkm. Nic się nigdy nie zepsuło. Jedyne co wymieniałem to olej i filtry i klocki i raz przednie tarcze - tyle. Średnie spalanie 6.5 przez cały okres użytkowania. Także dziękuję wam autokącikowicze za dobrą poradę, bo się sprawdziła
-
Vitara - podsumowanie po 4 latach/60 kkm
To ja też się podzielę, bo praktycznie w tym samym czasie (lipiec 2021) kupiłem Suzuki S-Cross 4wd automat Premium mild hybrid. Dałem 103700 z hakiem(kolor biały bez dopłaty). Konserwacji nie robiłem. Auto garażowane, pierwsze 2 zimy w ogóle nie jeździło, a kolejne dwie bardzo mało i jak na dziś dzień nie ma grama rdzy nigdzie. Opony też założyłem wielosezonowe, ale dopiero przy 50kkm jak już oryginalne były na wykończeniu. Gwarancji dodatkowej nie dokupowałem. U mnie jak na dziś dzień przebieg 92kkm / 4lata,2miesiące. - paliwo: 43390zł (6410 litrów) - średnie spalanie 6.96 l/100km) - ubezpieczenia: 8400 (to już uwzględnia piątą polisę na kolejny rok) - serwis: 4400 (4x serwis w ASO + 2 serwisy własne) - opony wielosezonowe 2100, zapas z lewarkiem w aso 900 - utraty wartości nie umiem oszacować. U mnie jedyna naprawa to było zapocenie spod uszczelki pod misą olejową skrzyni (nieszczelność w fabrycznym silikonie). Naprawili na gwarancji. Też lubię za powyższe (poza start-stop) i za bezawaryjność, oraz za generalny komfort jazdy z którego jestem bardzo zadowolony. Dokładnie tak - materiały boczka drzwi są bardzo nieprzyjemne. Patyki do obsługi komputera są moim zdaniem fajne. Multimedia są jak dla mnie w zupełności wystarczające. U mnie nie ma detekcji pasa ruchu więc z tym nie mam problemów. Nie lubie za to start-stop w mojej wersji w automatem. Wyobrażam sobie, że w manualu może się nawet sprawdzać. Ale u mnie w przypadku jazdy w korki gdzie człowiek czasem podjeżdza do przodu 1-2 metry i się zatrzuje i po 2 sekundach znowu, to gaszenie silnika za każdym razem jest ekstremalnie denerwujące. Każde nawet najkrótsze zatrzymanie się powoduje zgaszenie silnika, mimo że za sekundę planuję ruszyć. Jakbym miał manuala i wiedział, że za sekundę ruszę, to bym nie puszczał sprzęgła i silnik by nie gasł. W automacie się tak jednak nie da. Z tego względu, praktycznie zawsze jeżdzę z wyłączonym start-stop. S-cross w nowszej budzie, w wesji z mild hybrid z automatem i 4wd w wyposazeniu premium-plus czyli podobnym jak ja mam, kosztuje teraz 142k także rożnica w porównaniu do tego co dałem 4 lata temu jest ogromna.
-
Nowe ceny przeglądu technicznego
Przeglądy to nie tylko sprawdzenie rzeczy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jest też ekologia czyli np emisje spalin. Są też wymogi porządkowe choćby takie jak podświetlenie tablicy rejestracyjnej, itp
-
Nowe ceny przeglądu technicznego
Po co? Ja nie jeżdżę na przeglądy po to, bo chce żeby mi coś sprawdzili. To jest urzędowo wymagany obowiązek posiadacza samochodu aby upewnić się, że mój pojazd technicznie spełnia wszystkie wymagane warunki. Jeśli chciałbym sobie sam dla własnego spokoju sprawdzić szczelność układu LPG miernikiem, to mój gazownik bez problemu zrobi to dla mnie za 20zł i zajmie mu to 5-10 minut. Płacenie dodatkowych 96zł na przeglądzie za to, wydaje mi się nieracjonalnie drogie. Dodatkowo tak jak powiedziałem, z mojego doświadczenia zdecydowana większość stacji kontroli nie wykonuje takiego pomiaru, mimo że biorą za to pieniądze. Problem jest taki, że w ogóle celem tych przeglądów, jest odsianie niesprawnych samochodów z naszych dróg. Po to jesteśmy zmuszeni je wykonywać i płacić za nie te obecne około 100zł czy niedługo po 150zł co roku. Niestety ten cel nie jest realizowany. Nie znam osobiście nikogo w Polsce, kto by musiał się pozbyć samochodu (oddać na złom) ze względu na zły stan techiniczny i oblany przez to przegląd. Nie znam nawet nikogo, kto by oblał przegląd i musiał wykonywać drogie naprawy na szybko aby go zaliczyć. Wiem dobrze, że ludzie którzy jeżdżą złomami które nie nadają się do użycia na drogach publicznych, jeżdzą do takich stacji, gdzie i tak dostaną pieczątkę - a to powoduje, że ogólnie funkcjonowanie tych przeglądów w Polsce w obecnej formie jest poprostu bezsensu. W Polsce ilość oblanych przeglądów przy pierwszym podejściu to jest chyba coś rzędu 1-2%. W krajach gdzie przeglądy są wykonywane rzetelenie, ten odsetek zwykle wynosi powyżej 50%. To daje perfekcyjny obraz jak bezsensowny jest ten cały nasz system przeglądów w obecnej formie. I odrazu się przyznaje bez bicia - są rzeczy w moich samochodach które zapewne przy rzetelenie wykonywanych przeglądach by nie przeszły. Ale w Polsce przechodzą bez zająknięcia. Więc skoro tak jest to ja korzystam, bo po co mam płacić za naprawy auta aby być 100% zgodnym z wymaganiami technicznymi narzucanymi przez prawo, skoro 80% innych kierowców to olewa i wykorzystuje ten totalnie nieudolny system przeglądów aby jeździć takimi pojazdami...
-
Nowe ceny przeglądu technicznego
Ale kto powiedział, że proporcje powinny być zachowane ? To że 20 lat temu za średnią krajową brutto można było wykonać 24 przeglądy, to wcale nie znaczy, że teraz też tak powinno być bo to nie jest żaden wyznacznik. Przegląd powinien kosztować tyle aby pokryć koszty + zapewnić wystarczający zysk dla stacji wykonującej tą usługę. Warkunki gospodarcze się zmianiły, cena siły roboczej mocno poszła w góre, ale już np cena sprzętu diagnostycznego relatywnie dzisiaj kosztuje dużo mniej.
-
Nowe ceny przeglądu technicznego
Kończy mi się przegląd na starą hondę z LPG początkiem października. Także chyba pojadę teraz przed 19tym bo w przypadku auta z LPG rożnica prawie 100zł. Lepiej skrócić sobie okres przeglądu o 2 tygodnie niż płacić extra 100zł. A swoją drogą ta dopłata 96zł za LPG (jak to określają - za badanie specjalistyczne) to jest rozbój w biały dzień. Chciałbym zobaczyć statystyki która stacja kontroli pojazdów rzetelenie wykonuje taki przegląd w 100% zgodnie z wymaganiami z ustawy (choćby pomiar wycieków gazu odpowiednim sprzętem). Z mojego doświadczenia, to jedyne za co biorą tą ekstra kasę za przegląd auta z LPG to za ewentualną weryfikacje certyfikatu butli i to też nie wszędzie to jest sprawdzane. I tyle - moim zdaniem usługa nie warta 96zł.
-
Nowe ceny przeglądu technicznego
Podobno wczoraj zostało opublikowane rozporządzenie, a w związku z tym nowe ceny będą obowiązywały od 19 września.
-
Przedwakacyjny objazd Słowacji (elektrykiem)
Slovensko bardzo fajne - bywam średnio co tydzień, co dwa - głównie rejon okres Bardejov, Svidnik i okolice. Ale z policją jeszcze nigdy nie miałem okazji się spotkać. Zato pamiętam opowieść znajomego anglika co to go chwycili w Tatranskej Lomicy na jeździe pod prąd jakąś totalnie nieuczęszczaną uliczką, i jak zadzwonił do znajomego który mógł przetłumaczyć, to wyszło że myślą czy by go nie aresztować Zato wytłumacz mi - o co chodzi z tymi blachami AA ? Ja rozumiem, że zrezygnowali z przypisania tablic do okresu. Ale to teraz wszyscy dostają AA + 3 cyfry + 2 litery aż do wyczerpania? A potem będą dostawać AB, i AC, itd. Przecież kraj jest dośc mały, to w takim tempie skoro AA ma ponad 600 tyś kombinacji, to pewnie z 2 lata schodzi żeby zużyć wszyskie, to jeśli dobrze liczę, to do ZZ dojdą za około 1350 lat.
-
Jak tam u Was ze zmianą opon? Już zrobiona?
W jednym aucie mam caloroczne. W drugim (tym co żona jeździ) zimówki były od końca listopada do połowy lutego - także już ponad miesiąc na letnich. W trzecim aucie są zimówki cały rok. W czwartym letnie cały rok. Nie narzekam
-
Handel busami.
Do mnie od lat dalej nie trafia dlaczego ludzie to w Polsce nazywają "bus". To jest przecież auto dostawcze, a bus się kojarzy z czymś do wożenia ludzi. Van, dostawczak, blaszak - to rozumiem. Ale bus ????
-
NaszEauto - jak obliczyć dochod? - case study
Nie do końca wiedziałem gdzie się doszukać jakichkolwiek informacji, i dziękuje wam za odpowiedzi, ale wygląda, że jednak jest to tak jak ja napisałem w pierwszym poście. Po próbie zalogowania się na stronie nfosigw i próbie wypełniania wniosku są tam dostępne informacje opisowe. I cycat z nich: 1. Dochód roczny Wnioskodawcy (OOW)/współmałżonka ustalany na podstawie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC,PIT-40A (opcja nr 1 w tabeli 1.A/1.B) Dotyczy OOW/współmałżonka rozliczających się na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f, którzy: rozliczają się na podstawie PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC oraz rozliczają się na podstawie PIT-40A, w przypadku, jeśli jedynym dochodem jest świadczenie z ZUS/KRUS i nie jest składane odrębne zeznanie podatkowe. W polu Wartość dochodu należy wpisać kwotę podaną w pozycji „Podstawa obliczania podatku” z PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC,PIT-40A za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, lub w przypadku złożenia wniosku przed rozliczeniem PIT za rok poprzedzający rok złożenia wniosku należy wpisać dochód wskazany w ww. dokumentach z przedostatniego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia. Przykład: Wnioskodawca składa wniosek w marcu 2025 r. Jeśli do tego momentu nie rozliczył podatku za 2024 rok, wskazuje dochód roczny za 2023 rok. W polu Za rok należy wpisać rok, którego dotyczy uzyskany dochód. Z tego by wynikało, że chodzi o pozycję z PIT37 z pola 117, w którym to się własnie wpisuje dochód pomniejszony już o zapłacone skladki rentowe, emerytalne, chorobowe i ewentualne odliczenia tak jak naprzykład podane w moim przykładzie 760 zł na internet. Oczywiscie liczę że mnie ktoś wyprostuje jeśli to źle rozumiem.
-
NaszEauto - jak obliczyć dochod? - case study
Chodzi mi o dopłaty do osób fizycznych. Info że dostaje się 18750 i dodatkowe 11250 można uzyskać za niski dochód jest bardzo ogólne. A jednak różnica między 18750 a 30000 jest spora więc sprawa warta zastanowienia. Próg tego niskiego dochodu wg informacji z programu to 135 tyś rocznie brutto. I teraz pytanie - czy ktokolwiek wie jak to liczyć? Wiadomo jak ktoś jest na umowie o prace 10 tyś miesiecznie to sprawa prosta - 10tyś x 12 miesiecy wychodzi 120k także spokonie z zapasem się człowiek mieści. Ale co jak ktoś np już zarabia 13450zł brutto na UoP? 13450 x 12 = 161400 Od tego odejmujemy np 3600 zł kosztów uzyskania przychodów (300zł miesiecznie) Dalej od tego odejmujemy sumę zapłaconą na składki emerytalne, chorobowe, rentowe (13.71%). czyli 161400 * 13.71% = 22128 czyli tyle jeszcze do odjęcia I powiedzmy ktoś jeszcze akurat korzysta z ulgi na internet gdzie można sobie odjąć 760zł rocznie. I teraz liczymy: 161400 - 3600 - 22128 - 760 = 134912 I to jest kwota która wychodzi w PIT37 w polu "Podstawa obliczenia podatku". I teraz pytanie - czy w takiej sytuacji taki delikwent dostanie dopłatę z dodatkiem 11250zł czy też nie? Dane dobrane oczywiscie przypadkowo aby zoobrazować przy jakiej kwocie mniejwięcej się dochodzi do progu... Pytanie tylko czy ktokolwiek wie czy w ten sposób się to liczy, albo gdzie takiej informacji można zasięgnąć.
-
Spwowadzenie auta z UK - jakie opłaty obecnie
Tą niemożność zarejestrowania RHD z rocznika 2021 i nowszych, to chyba wynika z faktu, że w ustawie dopuszczającej rejestrację tych aut jest wzmianka że "auto uprzednio było zarejestrowane w kraju EU" Więc chyba idą za logiką, że skoro auto pierwszy raz było rejestrowane od 2021 to już nigdy nie było zarejestrowane w EU. Ale czy rzeczywiscie urzędy to stosują to nie wiem. Teoretycznie przez ten zapis nie dało się rejestrować aut bezpośrednio sprowadzonych np z Japonii, a wiem że ludzie tak robili bezproblemowo. Warto też pamiętać, że auta sprowadzone z Irlandii północnej mają jakieś inne podejście co do cła czy tam VATu, mimo że Irlandii północna to część UK.