> przyjacielu wlacznik o ktorym piszesz nie jest od ryglowania jest
> wlacznik od zamka centralnego krotko mowiac wlacza zamek lub go
> rozlacza ryglowanie w efkach jest mechaniczne niestety
To proszę spojrzeć w:
1 - schemat elektryczny najlepiej z WOA na schemat 7 bądź 13 i odszukać przełącznik S41. O nim właśnie mówię i popatrzeć jak jest podłączony. (w drzwiach pasażera jest S42 i on rzeczywiście służy do zamykania centralnego)
2 - rozebrać drzwi kierowcy i wizualnie obejrzeć w jakiej sytuacji on załącza i co się dzieje po jego załączeniu. Z moich obserwacji wynika że:
a) - zamknięcie zamków kluczykiem nie powoduje wyzwolenia tego przełącznika więc nie ma on nic do sterowania centralnym zamkiem. Zamki są sterowane poprzez dociągniecie siłownika przez kluczyk do pozycji zamkniętej a dopiero siłownik w tej pozycji zwiera wewnętrzny styk (piny 5 (masa) i 4 na siłowniku) i daje masowy sygnał (przewód BRRT) do centralki aby wyzwolić zadziałanie pozostałych siłowników
b) - przekręcenie bębenka zamka dalej (czyli do pozycji poziomej) powoduje załączenie przełącznika. W tej chwili słychać taki charakterystyczny dźwięk z pozostałych drzwi. Po oględzinach drzwi okazuje się że nie da się ich w żaden sposób otworzyć czyli są zaryglowane.
c) - Przy otwartych zamkach wcisnąć przełącznik np płaskim śrubokrętem - efekt: Zamki się zamykają po sprawdzeniu zamki pasażerów są dodatkowo zaryglowane oprócz drzwi kierowcy ponieważ bębenek jest w pozycji pionowej a nie poziomej.
d) - wyjąć zamek i sobie po przepychać zapadki i popatrzeć co się dzieje w jakiej pozycji; kiedy można zamek otworzyć a kiedy nie.
3 - wyjąć siłownik z drzwi kierowcy i pasażera i podać napięcie na jednym i drugim na pin 2(+) 6(-) Siłownik z drzwi kierowcy da się ręcznie wyciągnąć a z drzwi pasażera nie bo będzie zaryglowany. W schemacie widać że Siłownik drzwi pasażera ma dodatkowy pin nr1 (kierowcy go nie ma) i on jest odpowiedzialny za ryglowanie jak nie ma na nim masy to zamyka z ryglowaniem a jak jest masa to zamyka bez ryglowania. Czyli można zrobić jeszcze jedno doświadczenie z tym że (+) podajemy na pin 6 a (-) na pin 1 i 2 przy takim podłączeniu siłownik drzwi pasażera zamknie się ale nie zarygluje. aby otworzyć zaryglowany siłownik wystarczy mu podać napięcie na pin 2 i 6 w odwrotnej polaryzacji.
Więc ryglowanie w astrze realizowane jest mechanicznie ale tylko w przypadku drzwi kierowcy. Pozostałe drzwi ryglowane są elektrycznie poprzez siłownik. Siłownika nie rozbierałem ale skubaniec jak się zarygluje to nic mu nie zrobisz dopóki nie podasz mu napięcia aby się sam otworzył. Oczywiście napięcia należy podawać na siłowniki na króciutką chwilkę bo jak się przyłoży na dłuższy czas to pewnie się spali siłownik.
A zapomniałbym
Piszę to tylko po to bo z moich obserwacji wynika że ten przełącznik służy do ryglowania a nie do sterowania centralnym. Na pewno jest tak w moim autku.
Pozdrawiam