Skocz do zawartości

Montaz glosnikow - referat (bardzo dlugie)


duke

Rekomendowane odpowiedzi

No to obiecany referat w temacie zmiany glosnikow w Stilo. Material dotyczy glosnikow przednich.

0. Zaczac nalezy oczywiscie od zakupu glosnikow i materialow. Potrzebne beda:

- glosniki, sugeruje wybrac separowany zestaw dwudrozny wyposazony w mid-sub woofery (glosniki srednio-nisko tonowe) o srednicy 16-16,5cm. Jest takich zestawow sporo na rynku przykladowo jest to Ininity Reference 655CS, DLS PS6 lub z nizszej polki Boschmann RV-6200XT.

- plyte MDF o grubosci 16mm

- papier scierny (gruby np.100 i cos na wykonczenie np. 300)

- puszke (mala) czarnej matowej farby w sprayu (cokolwiek co szybko schnie)

- spirytus techniczny do odtluszczenia powierzchni

- blachowkrety do montazu glosnikow (szt.ok.20) dlugosc ok. 15mm, z lebkiem tak by dal sie wkrecic w rant kosza glosnika

- ok. 9m przewodu glosnikowego (miedz beztlenowa 2x1,5mm2)

- tasma izolacyjna (materialowa - nie wiem gdzie to kupic ja wyzebralem rolke i w 3/4 ja zurzylem)

- stara wycieraczka (a tak naprawde metalowe usztywnienie jej piora)

- piwo badz kwiaty (ostatni dzien)

Przygotowac nalezy rowniez narzedzia sposrod bardziej oryginalych:

- wyrzynarka (nozyk do twardej plyty wiorowej)

- wiertarka (wiertla do drewna fi.2,5; 6; 10)

- lutownica (+materialy do lutowania)

- omomierz

- mala latarka

1. Prace rozpoczynamy od przygotowania dystansow z MDF-u na podstawie rysunku. Dystans sklada sie z 3 sklejonych klejem do drewna (np. wikolem) czesci. Dwie dolne sluza jako podstawa glosnika, gorna zapewnia jego ochrone i daje podstawe do oparcia sie o obicie drzwi (jest tam przyklejony pasek materialu wygluszeniowego). Nalezy przeniesc rysunki na plyte MDF, wyciac, wstepnie obszlifowac krawedzie papierem sciernym. Nastepnie skleic i pozostawic (najlepiej scisniete sciskami stolarskimi ale jak ktos nie ma to kilka ksiazek wystarczy) na noc. Docelowo dystans ma miec glebokosc 48mm (max. 50mm) taki wymiar pozwoli bez problemu oprzec sie paskowi wygluszenia o pierscien ochraniajacy. Nastepnego dnia nalezy usunac resztki kleju i papierami sciernymi nadac dystansom koncowy ksztalt. Na tym etapie mozemy nawiercic otwory przepuszczajace kabel oraz otwory montazowe dystansu do karoserii (jezeli chcemy uzyc oryginalnych srub musimy najpier wiertlem fi10-11 przygotowac podebranie tak by lebki schowaly sie w plycie (inaczej nie starczy dlugosci sruby).Odkurzaczem oczyscic dystans po czym wilgotna szmatka wycieramy go z drobinek plyty jakie pozostaly. Do tak oczysczonego dystansu przylozyc mozna juz glosnik i naniesc na powierzchnie docelowe polozenia srub mocujacych celem wykonania otworow prowadzacych (u mnie bylo to wiertlo fi2,5mm). Nastepnie papierem usuwany wszelkie powyrywane fragmenty plyty wokol otworow i dokladnie je czyscimy.

2. Przygotowane w podany powyzej sposob dystanse odtluszczamy i malujemy. Uwaga: MDF na poczatku jest bardzo chlonny wiec nalezy sie przygotowac na kilka podejsc. Ja przygotowalem sobie druciana zawieszka na ktorej powiesilem dystans i po godzinie od pierwszego malowania malowalem go juz 2gi raz. Ostateczne malowanie dobrze jest przeprowadzic w pozycji horyzonatalnej wtedy nie pojawia sie zacieki. Calosc zajmie ok. 2 dni, dobrze jest zostawic je po ostatecznym malowaniu na noc celem odparowania rozpuszczalnikow.

3. Rownolegle do prac nad dystansami zajac sie nalezy montazem tweeterow (glosnikow wysokotonowych zwanych tez gwizdkami). W moim wypadku dostarczone przez producenta gniazdo (jedno z 3ech - tutaj podziw dla Infinity)dalo sie w miare bezinwazyjnie dopasowac do gniazda fabrycznego. Prace rozpoczynamy od demontazu trojkacika w ktory oryginalnie zamontowany jest gwizdek (jest wcisniety na 3 wciskach). Delikatnie staramy sie "rozbujac" trojkat chwytajac od przedniej strony. Stosunkowo latwo calosc wychodzi z mocowan. Dalsza czesc dopasowywania przebiega indywidulanie dla kazdego typu gwizdka. U mnie na poksipol przykleilem 2 wymontowane z kostki elektrycznej kawalki metalowej rurki z wkreconymi w nia 2 malymi srubkami. Do tak przygotowanego zamocowania przykrecilem blaszke aluminiowa przykrecona jednoczesnie do gniazda gwizdka (moja blaszka w poprzednim zyciu sluzyla jako metalowa oslona w dyskietce 3,5cala (polecam 3M ma miekkie blaszki - latwo sie w tym wierci). Calosc musi byc stabilna i za bardzo nie rozpychac sie na szerokosc gdyz miejsca nie ma zbyt duzo (zdjecie) . W moim wypadku zeby zachowac oryginalne oslony gwizdkow nalezalo zdjac z oryginalow ochronne krateczki. Przed montazem w nowe miejsce pamietajmy o podlutowaniu nowego przewodu. Jego dlugosc jest sprawa dosc indywidualna gdyz zalezy od wyboru miejsca przymocowania zwrotnicy. Zasadniczo ok. 2m jezeli mocowac tak jak widac na zdjeciach. Odcinek od tweetera na ok.15-20cm izolujemy tasma materialowa celem unikniecia obijania sie kabli. Uwaga... w moim wypadku okazalo sie ze fabryczne wytloczenie i otwor w blasze slupka sa min. za male na nowo zainstalowany tweeter. 10 min pracy z mlotkiem i kawalkiem twardego drewna spowodowalo dostosowanie otworu do nowej zabudowy (zdjecie)

4. Przystepujemy do demontazu boczkow (w cieplym garazu i z wieczorem do dyspozycji). Odkrecamy 3 sruby ma dole obicia, 3 sruby imbusowe (jedna widoczna, jedna pod klamka i jedna pod przyciskiem szyb ktory nalezy zdemontowac (podwazajac od tylnej strony) i odpinajac kabel). Zdemontowac nalezy rowniez czerwone swiatelko w drzwiach (podwazajac od przodu) i odpiac od niego przewod. Nastepnie podwazamy przednia i tylnia czesc obicia tak by wyskoczyly zatrzaski (2 z przodu, 2 z tylu). Nastepnie lekko odchylamy dolna czesc obicia i calosc pchamy w gore (musi wyjscu uszczelka z krawedzi przy szybie). Przyda sie tutaj odrobina sily ale nalezy sie zachowywac z wyczuciem gdyz obicie caly czas przymocowane jest do drzwi wezykiem od klamki. Gdy juz mamy obiecie w reku odpinamy wzmiankowany wezyk (najpierw tylna tulejke potem - najlepiej pomagajac sobie nozem przedni zatrzask) i mamy drzwi jak na zalaczonym zdjeciu (zdjecie)

5. Demontujemy oryginalny glosnik (zdejmujemy gabke na ktorej byl przykrecony - jeszcze sie przyda). Czyscimy powierzchnie mocowania po czym przykrecamy przygotowany wczesniej dystans zakladajac odzyskana gabeczke pomiedzy plyte drzwi a dystans (zdjecie) oraz zdjecie

6. W zaleznosci od wyboru miejsca montazu zwrotnicy przycinamy odcinki przewodu (dobrze by bylo zeby dlugosc byla taka sama jak babla tweetera) dla glosnikow sub-nisko to nowych i przylowywujemy je do glosnika. Podobnie jak przy gwizdkach odcinek pierwszych 15-20cm izolujemy tasma materialowa. Nastepnie przetykamy calosc przez przygotowany otwor w dystasie i przykrecamy glosnik starajac sie by nie opieral sie o pierscien ochraniajacy (zdjecie) oraz zdjecie

7. Rozpinamy czarna wtyczke ktora rozprowadza oryginalny przewod na glosniki wysoko i nisko- tonowe (zdjecie) W tym celu wypinamy kable doprowadzajce sygnal (zeby nie pomylic sie nalezy zdjac zaslepke (kolorowa) i wyjac plytke mostkujaca teraz omomierzem sprawdzic ktora wiazka idzie gdzie. Generalnie kable z czarnym paskiem sa biegunem "-". Z wejscia kostki wyciagamy koncowki doprowadzajce sygnal (dobrze sprawdza sie tutaj metalowe usztywnienie starej wycieraczki - wtykamy je tam gdzie sa zatrzaski - widac to na 3 niewykorzystanych dziurkach). Do tych zlaczek lutujemy przewod laczacy oryginalna instalacje ze zwrotnica. Takie podejsce daje mozliwosc latwego przyworocenia stanu fabrycznego w wypadku sprzedazy auta. Mozna oczywiscie rozebrac wtyczke w drzwiach i dolutowac nowe kable od zlaczki az do zwrotnicy.

8. Przy pomocy tasmy materialowej montujemy nowe przewody do istniejacych wiazek. Oryginalne wiazki kabli wraz z wtyczkami dolaczamy do tasmowania. tak by nic nie obijalo sie w srodku. Zrywamy wszystkie papierowe nalepki, tasma mocujemy pozostale przewody jezeli widzimy ze moga byc zrodlem nieporzadanych dzwiekow w drzwiach.

9. W wybrane miejsce (moj wybor na zdjeciu - jezeli ktos ma inny poglad najpierw polecam przyjrzec sie najpierw obicu drzwi od wewnatrz) mocujemy zwrotnice (np. tasma), przykrecamy kable a nadwyzki bandazujemy tasma do wiazek. Pamietamy o znakach i odpowiednim podlaczeniu biegunowosci.

10. Przypinamy tymczasowo (nie wciskac na koncowe miejsce trojkata) gwizdki i przeprowadzmy probe. Obserwujemy membrane glosnika srednio-niskotonowego w drziwch czy przy wiekszej ilosci basow wysuwa sie na zewnatrz. Szukamy tez czy nic nie drzy ani nie brzeczy. Zauwazone niedociagniecia usuwamy tasma.

11. Montujemy obicie (przed trojkatem) w kolejnosci odwrotnej do demontazu. Na koniec zakladamy trojkaty (mozna najpierw dlugimi szczypacami poprawic metalowe gniazda by pewnie trzymaly plastik trojkata.

12. Rozkoszujemy sie nowa (wlasnorecznie wykonana) zabudowa. Ahaa... kwiaty zonie/piwo mezowi kupcie bo juz was prawie tydzien popoludniami w domu nie ma smile.gif

13. Zamawiamy przejscie do niefirmowego radia

14. Zaczynamy myslec o skrzyni basowej w bagazniku

cdn... smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - ok. 9m przewodu glosnikowego (miedz beztlenowa 2x1,5mm2)

sknera 270751858-jezyk.gif

bylo ze 2,5 dac - cenowo psinco, jak bedziesz chcial wzmak zapiac to bedziesz spal spokojniej

pozatym grubszykabel to lepszy kabel - ja to czesto sie usmiecham do listw PEN miedziorka 5mmx30mm food.gif - ale stary sie krzywo patrzy i nie chce dac smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do 90W glosnika? juz nie powiem kto mi kiedys wyznal ile tych mm2

> powinno byc

kabelek kupiles pewnie za nie wiecej niz 2zl /mb ?

to nie audiofilska miedz monokrystaliczna gdzie atomy cu sa poukladane bla bla bla (teoria taka ze prawie nadprzewodnik z tych kabli robia biglaugh.gif

ja wychodze z zalozenia ze moze kable za 5000zl za metr to przesada

ale wiadomo ze opor zalezy od pola przekroju(grubosci) przewodnika - wiec im grubszy kabel tym lepiej przewodzi nie ?

> a jak ci sie dystansik podoba?

nice work waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kabelek kupiles pewnie za nie wiecej niz 2zl /mb ?

no nie... 6zl za metr, sa ok

> to nie audiofilska miedz monokrystaliczna gdzie atomy cu sa

> poukladane bla bla bla (teoria taka ze prawie nadprzewodnik z

> tych kabli robia

> ja wychodze z zalozenia ze moze kable za 5000zl za metr to przesada

> ale wiadomo ze opor zalezy od pola przekroju(grubosci) przewodnika -

> wiec im grubszy kabel tym lepiej przewodzi nie ?

ale to nie jest liniowa zaleznosc i wydaje mi sie ze jezeli stalych 100W nie przekraczasz 1,5mm2 jest zupelnie ok...

> nice work

bow.gif dzieki mistrzu bow.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sklada sie z 3 czesci itrzeba go (w skali) wydrukowac tak by spelnione byly podane na rysunkach wymiary, owiercamy na podstawie otworow glosnikow (oryginalnych na warstwie 1szej, nowych na 2giej), nie probowalem z tego wykonac dystansu wiec prosze o komentarze jak poszlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sklada sie z 3 czesci itrzeba go (w skali) wydrukowac tak by

> spelnione byly podane na rysunkach wymiary, owiercamy na

> podstawie otworow glosnikow (oryginalnych na warstwie 1szej,

> nowych na 2giej), nie probowalem z tego wykonac dystansu wiec

> prosze o komentarze jak poszlo.

super, juz widze jak dzial audio bedzie wygladal cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

> A malowanie konieczne jest? Przeciez tego nie widac....

1. jak pomalujesz to nie chlonie wilgoci a uwiez MDF optrafi ciagnac jak gabka

2. nie brudzi sie tak szybko

3. nie pyli sie do glosnika to co zawsze zostanie po obrobce MDF-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie kumam....czyli sklejasz na stale z glosnikiem?

> Bo jak rozumiem glosnik zamocowany jest miedzy 2 a 3 wartwa, jesli 3

> wartwa ma go izolowac od drzwi....

1. wszystkie 3 wartswy sa sklejone

2. glosnik przykrecony jest do 3ciej

3. liczymy od warstwy przykreconej do blachy drzwi (1sza) potem ta do ktorej przykrecony jest glosnik (2ga) i ta ktora ochrania glosnik i przylega do boczkow (3cia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.