Skocz do zawartości

uszkodzony TPS?


maka777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam (tak mi się wydaje) mały problemik z TPS-em.

Niedawno przy pomocy kompa gazowego (AL-700) obserwowałem jego zachowanie.

Co się okazało:

Na wolnych obrotach - 0,41V

2000 obrotów - 0,29V yikes.gif

3000 obrotów - 0,52V

Próg wolnych obrotów ustawiony jest na 0,781V - a więc nawet po dodaniu gazu nie przekracza tego progu.

Zrobiłem jeszcze mały teścik - przy włączonym zapłonie ale na wyłączonym silniku wciskałem pedał gazu i okazało się, że napięcie stopniowo rosło do wartości 4,16V przy gazie do dechy.

Czy ktos może mi powiedzieć co jest tutaj grane?

Może podłączyłem źle kabelek od gazu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy otwieraniu przepustnicy wartości zmieniają się płynnie (nie ma żadnych skoków na 0) to TPS jest sprawny. Kabelek zdaje się podłącza się niebieski, czyli ten na którym jest informacja o położeniu. Może komp od gazu coś bruździ. Ktoś swego czasu pisał o filtrze zatrzymującym śmieci idące ze sterownika LPG po tym kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może komp od gazu coś bruździ. Ktoś swego czasu

Tylko, że na benie też tak się dzieje

> Ktoś kiedyś pisał o filtrze zatrzymującym śmieci idące ze sterownika LPG po tym kablu.

Jest możlwe zrobić samodzielnie taki filterek?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyglada na nic skomplikowanego

Dzieki za pomoc. W weekend sobie zmajstruje cos takiego. Dam znać o rezultatach.

Jeszcze tylko małe pytanko:

Wczoraj patrzyłem jak kabelek od kompa gazowego jest połączony z oryginalnym kabelkiem, który biegnie z TPS-a do kompa benzynowego (bodajże niebieski). I wgląda to tak, że z kabelka niebieskiego w pewnym miejscu zdjęta jest izolacja i dolutowany jest kabelek od kompa gazowego.

A pytanie jat następujące: na który kabelek należy założyć filterek?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyglada na nic skomplikowanego

Sprawa wygląda tak:

Wczoraj podpiąłem filterek na kabelek do centralki i...nic. Można nawet powiedzieć, że było jeszcze gorzej niż wcześniej (jeżeli chodzi o wartości napięć) wszystkie były zaniżone i zbliżały się do 0V. Przy przekręconym kluczyku na zapłon (silnik oczywiście wyłączony) udało mi sie uzyskać napięcie 2,6V przy pełnym wciśnięciu gazu.

Gdy zdjąłem filtr z kabelka postanowiłem zrobić mały eksperyment. Ponieważ kabelek od centralki LPG do TPS-a był przecięty postanowiłem zaobserwować jak w takim wypadku zmieniają sią napięcia. I co się okazało. Przy włączonym zapłonie (silnik oczywiście wyłączony) bez wciskania gazu napięcie urosło do wartości 1,8V. Po włączeniu silnika i wciskaniu gazu wzrosło do około 2,7V.

I powiem szczerze że juz zgłupiałem niewiem.gif

Może kabelek który zanabyłem na allegro jest jakiś lipny niewiem.gif.

Ciekawe jakby sytuacja wyglądała jakbym podjechał sie podpiąć do gaziarza....

Może jednak ten TPS jest walnięty.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś w pierwszym poście, że napięcie rośnie do 0,4V. To wskazuje na to, że TPS jest sprawny. Możesz sprawdzić czy po wciśnięciu gazu do dechy przepustnica jest ustawiona równolegle do kanału. Dla wszelkiego spokoju możesz sprawdzić napięcie na wejściu do ECU. Pin D5 (niebieski). To ten sam niebieski co przy potencjometrze.

Może te niskie napięcia są skutkiem słabej masy na sterowniku LPG hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw tego Amona w spokoju i pomierz napięcia na TPS woltomierzem, zapłon włączony, silnik niekoniecznie. A filtr TPS sobie odpuść, bo zaniża on wartość napięcia TPS o ok. 0,6V. Zmierz także, czy na pozostałych przewodach TPS jest masa i napięcie zasilania TPS (zwykle ok. 4,9V). Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zostaw tego Amona w spokoju i pomierz napięcia na TPS woltomierzem,

Sugerujesz, że wskazania Amona mogą byc nie teges hmm.gif. Jakieś pół roku temu mierzyłem TPS-a woltomierzem i wtedy wydawało mi się, że było OK. Ale sprawdze jeszcze raz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sugerujesz, że wskazania Amona mogą byc nie teges . Jakieś pół roku

> temu mierzyłem TPS-a woltomierzem i wtedy wydawało mi się, że

> było OK. Ale sprawdze jeszcze raz.

> Pozdrawiam

Motasz sie z tym juz dlugo wiec moja rada jest taka 270751858-jezyk.gif Podjedz do sklepu moto, "pozycz" na chwile nowy tps podepnij go tylko do wtyczki i zrob pomiar wartosci napiec. Nie musisz go wkrecac do zespolu wtryskowego wiec sladow "uzywania" nie powinno byc widac. waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.