Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Pytanie o techniczną stronę silnika 1.3 - "nowa" Fiesta

Featured Replies

Napisano

Jak w temacie. Chciałbym się dowiedzieć czegoś konkretnego o tym silniku: sprawa napędu rozrządu (łańcuch/pasek), ogólnej trwałości i niezawodności, ewentualnie słabych stron tego silnika. Czy jest to może ten sam konstrukcyjnie motor, który napędzał Escorta 1.3? Róznica w cenie zakupu pomiędzy 1.3 a 1.25 16V to ponad 3 tys.zł na korzyść 1.3. Z góry dziękuję za porady

Napisano

> a rocznik??

2007, nowe auto zlosnik.gif Waham sie między 1.3 a 1.25.

Napisano

> Jak w temacie. Chciałbym się dowiedzieć czegoś konkretnego o tym

> silniku: sprawa napędu rozrządu (łańcuch/pasek), ogólnej

> trwałości i niezawodności, ewentualnie słabych stron tego

> silnika. Czy jest to może ten sam konstrukcyjnie motor, który

> napędzał Escorta 1.3? Róznica w cenie zakupu pomiędzy 1.3 a 1.25

> 16V to ponad 3 tys.zł na korzyść 1.3. Z góry dziękuję za porady

1.3 to łańcuch, bardziej zywotny i "bezobslugowy", ale ma niewiele wspolnego ze starym 1.3 z wąłkiem rozrzadu w bloku. tutaj jest juz normalnie w głowicy, poza tym blok i głowica sa aluminiowe.

1.25 jest dynamiczniejszy ale wysokoobrotowy, 1.3 jezdzi sie jak dieslem wink.gif

Polecam raczej jednostke 16v - wiekszy fun z jazdy. Chyba ze dynamika sie nie liczy a beda robione duze przebiegi.

A tu znalezione dane:

Quote:

Podstawową jednostką napędową w gamie Fiesty jest silnik 1.3 Duratec 8V o mocy 70 KM. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 106 Nm osiągany jest przy 2 600 obr/min. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w tej wersji silnikowej trwa 17,3 sekundy, a maksymalna prędkość którą może osiągnąć to auto wynosi 161 km/h. Spalanie w cyklu mieszanym podane przez producenta - 6,1 l/100km, w mieście wzrasta do 8,1 l/100km.

Kolejną benzynową jednostką napędową jest silnik 1.25 Duratec 16V o mocy 75 KM. Jego maksymalny moment obrotowy 110 Nm osiągany jest przy 4 000 obr/min. Tak wyposażona Fiesta rozpędza się od 0 do 100 km/h w 14,6 sekundy i może jechać z prędkością maksymalną 163 km/h. Średnie spalanie wynosi 6,0 l/100 km, a w mieście rośnie do 8,2 l/100 km.


Napisano

> 1.3 to łańcuch, bardziej zywotny i "bezobslugowy", ale ma niewiele

> wspolnego ze starym 1.3 z wąłkiem rozrzadu w bloku. tutaj jest

> juz normalnie w głowicy, poza tym blok i głowica sa aluminiowe.

> 1.25 jest dynamiczniejszy ale wysokoobrotowy, 1.3 jezdzi sie jak dieslem

Właśnie o takie informacje mi chodziło, szczególnie istotne jest to, że wałek juz nie jest w bloku tylko w głowicy. Moment obrotowy też jest już jak widzę dostępny od niskich obrotów. Szkoda tylko że ponad 17 sekund do setki toto ma. Przesiadam się na to autko z Seicento 1100, które ma 14 do setki. zlosnik.gif No ale coś za coś. Dziękuję serdecznie za informacje, choć oczywiście dodatkowe info n/t tego silnika będzie mile widziane. Pzdr.

Napisano

Najlepiej byłoby zrobić jazdy próbne w salonie, 1.25 i 1.3 dla porównania

Napisano

> Właśnie o takie informacje mi chodziło, szczególnie istotne jest to,

> że wałek juz nie jest w bloku tylko w głowicy. Moment obrotowy

> też jest już jak widzę dostępny od niskich obrotów. Szkoda tylko

> że ponad 17 sekund do setki toto ma. Przesiadam się na to autko

> z Seicento 1100, które ma 14 do setki. No ale coś za coś.

> Dziękuję serdecznie za informacje, choć oczywiście dodatkowe

> info n/t tego silnika będzie mile widziane. Pzdr.

jakie 17s 1.3 ma nie cale 14s i z sc 1.1 idzie łeb w łeb, moi rodzice taką fiestke mają i sobie chwalą nic sie nie dzieje lata jak szalona i cichutki silnik mimo ze na łańcuszku w środku na jałowym biegu wogole go nie słychać pzdr

Napisano

Temat jest dyskusyjny bo: według TEGO jest rzeczywiście około 15 sekund (dokładnie 15,8) ale według najnowszego katalogu Fiesty (mówimy o modelu po lifcie oczywiście) jest 17,3 sekundy do setki. Nie wiem skąd się bierze taka różnica. hmm.gif

Napisano

> Temat jest dyskusyjny bo: według TEGO jest rzeczywiście około 15

> sekund (dokładnie 15,8) ale według najnowszego katalogu Fiesty

> (mówimy o modelu po lifcie oczywiście) jest 17,3 sekundy do

> setki. Nie wiem skąd się bierze taka różnica.

no moich rodzicow jest jedna z pierwszych bo 2003 rok, może po lifcie jeszcze bardziej przytyła i teraz sie ledwo turla smile.gif

Napisano

O ile dobrze pamiętam to do 1.3 zakładali na prośbę Klienta fabrycznie gaz a do 1.25 już nie zlosnik.gif

1.25 się lepiej zbiera i naprawde mało pali waytogo.gif

Napisano

> O ile dobrze pamiętam to do 1.3 zakładali na prośbę Klienta

> fabrycznie gaz a do 1.25 już nie

> 1.25 się lepiej zbiera i naprawde mało pali

Taa..., bardzo mało - czasami ponad 10l/100km po mieście biglaugh.gif

Na trasie jest znacznie lepiej, ok. 6,5l/100km

Silniki Forda nie są niestety oszczędne.

Napisano

> Taa..., bardzo mało - czasami ponad 10l/100km po mieście

> Na trasie jest znacznie lepiej, ok. 6,5l/100km

> Silniki Forda nie są niestety oszczędne.

no oszczedne to nie są ale 1.3 max 8/100 spali i to z ciężką nogą

Napisano

> no oszczedne to nie są ale 1.3 max 8/100 spali i to z ciężką nogą

Czyli mniej jak podają w katalogu hmm.gif

Jakoś nie wierzę grinser006.gif

Chyba, że nie piszesz o jeździe typowo miejskiej, albo nie o mk VI, bo w starszych modelach Fiesty spalanie było sporo mniejsze.

Napisano

Panowie, zobaczymy jak to będzie w moim przypadku zlosnik.gif Mam dość lekką nogę, a poza tym w większości jeżdżę poza miastem więc może uda mi się osiągnąć jakiś ciekawy rezultat spalania zlosnik.gif Autko odbieram najprawdopodobniej w środę yay.gif

Napisano

witam

I tu bym sie zastanowil, przy jezdzie glownie poza miastem. Posiadam taka fieste 1.3 i o ile w miescie jeszcze sie tym milo jezdzi ale poza miastem wyprzedzanie np ciezarowki moze trfac wieki. Oczywiscie do kazdego z takich manewrow trzbea wylaczyc klime...

Auto jak najbardziej godne polecenia, zawieszenie jest rewelacyjne, ale z mocniejszym silnikiem. Przypuszczam, ze zuzycie paliwa i tak by nie bylo duzo wieksze. Ja sie mieszcze w 8 litrach w miescie.

Napisano

> witam

> I tu bym sie zastanowil, przy jezdzie glownie poza miastem. Posiadam

> taka fieste 1.3 i o ile w miescie jeszcze sie tym milo jezdzi

> ale poza miastem wyprzedzanie np ciezarowki moze trfac wieki.

> Oczywiscie do kazdego z takich manewrow trzbea wylaczyc klime...

> Auto jak najbardziej godne polecenia, zawieszenie jest rewelacyjne,

> ale z mocniejszym silnikiem. Przypuszczam, ze zuzycie paliwa i

> tak by nie bylo duzo wieksze. Ja sie mieszcze w 8 litrach w

> miescie.

No widzisz, tylko że w Polsce najmocniejszy silnik to 1.25, który i tak jest za słaby dla tej masy samochodu dlatego przy wyprzedzaniu też często wyłączam klimę grinser006.gif.

Silnik minimum dla tego samochodu to 1.4 16V (ma 80KM, ale moment obrotowy jest znacznie lepszy jak w 1.25), a optymalny byłby 1.6 16V - 100KM. Niestety w salonie nie ma możliwości zamówienia takiego samochodu tongue.gif.

Napisano

Ja dzis kupilem 3-latka 1.25. Jak dla mnie rewalacja. Ale ja poprzenio mialem uno 1.4 grinser006.gif. 1.3 jechalem nowym na jezdzie probnej w salonie i ten 1.25 wydaje mi sie mocniejszy.

Napisano

> Czyli mniej jak podają w katalogu

> Jakoś nie wierzę

> Chyba, że nie piszesz o jeździe typowo miejskiej, albo nie o mk VI,

> bo w starszych modelach Fiesty spalanie było sporo mniejsze.

mówie o nowej fieście 2003 rocznik, w jeździe po Gdyni pali 8/100 a w trasie jadac max 100km/h 5,5/100 rakieta to to nie jest ale na miasto moim zdaniem starczy o ile sie nie myle to 1.6 ma 107 koni i można ją zamówić tak samo jak można zamówić ST150

Napisano

> mówie o nowej fieście 2003 rocznik, w jeździe po Gdyni pali 8/100 > a w

> trasie jadac max 100km/h 5,5/100 rakieta to to nie jest ale na

Wiesz, zależy też jak się po tym mieście jedzie. Ja mam dość blisko do pracy (ok. 5 km), do tego w drodze powrotnej korki. Silnik prawie cały czas niedogrzany. Ale mimo wszystko w 8 l/100 w mieście na pewno bym się nie zmieścił nawet na rozgrzanym silniku biglaugh.gif

> miasto moim zdaniem starczy o ile sie nie myle to 1.6 ma 107

> koni i można ją zamówić (...)

Nie można zamówić - pytałem, to wiem. Właściwie to się chciałem zorientować o ile więcej by kosztowała wersja z większym silnikiem, a pan w salonie odparł, że taka wersja nie jest w Polsce przewidziana tongue.gif.

Durne to jest, bo i tak mój samochód był produkowany pod zamówienie (ponad 3 m-ce czekałem), więc co za różnica jaki silnik tam wsadzają niewiem.gif

Napisano

> Wiesz, zależy też jak się po tym mieście jedzie. Ja mam dość blisko

> do pracy (ok. 5 km), do tego w drodze powrotnej korki. Silnik

> prawie cały czas niedogrzany. Ale mimo wszystko w 8 l/100 w

> mieście na pewno bym się nie zmieścił nawet na rozgrzanym

> silniku

> Nie można zamówić - pytałem, to wiem. Właściwie to się chciałem

> zorientować o ile więcej by kosztowała wersja z większym

> silnikiem, a pan w salonie odparł, że taka wersja nie jest w

> Polsce przewidziana .

> Durne to jest, bo i tak mój samochód był produkowany pod zamówienie

no to chyba Pan w salonie byl nie do informowany bo w Gdyni w Euro carze lub Big autohandel można spokojnie zamówić

Napisano

> no to chyba Pan w salonie byl nie do informowany bo w Gdyni w Euro

> carze lub Big autohandel można spokojnie zamówić

To tak z ciekawości ile kosztuje więcej od 1,25?

Napisano

> To tak z ciekawości ile kosztuje więcej od 1,25?

bede przejezdzal obok salonu to zajade i sie dowiem pozdro smile.gif

Napisano

> bede przejezdzal obok salonu to zajade i sie dowiem pozdro

waytogo.gif

Napisano

a tak z ciekawosci to co sadzicie o silniku 1.4 TDI bo ja si e zastanawiam nad kupnem takiego silniczka czy lepiej benzynke czy dieselka ?????????

Napisano

> 1.3 to łańcuch, bardziej zywotny i "bezobslugowy", ale ma niewiele

> wspolnego ze starym 1.3 z wąłkiem rozrzadu w bloku. tutaj jest

> juz normalnie w głowicy, poza tym blok i głowica sa aluminiowe.

> 1.25 jest dynamiczniejszy ale wysokoobrotowy, 1.3 jezdzi sie jak

> dieslem

> Polecam raczej jednostke 16v - wiekszy fun z jazdy. Chyba ze dynamika

> sie nie liczy a beda robione duze przebiegi.

> A tu znalezione dane:

> Quote:

> Podstawową jednostką napędową w gamie Fiesty jest silnik 1.3 Duratec

> 8V o mocy 70 KM. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 106 Nm

> osiągany jest przy 2 600 obr/min. Przyspieszenie od 0 do 100

> km/h w tej wersji silnikowej trwa 17,3 sekundy, a maksymalna

> prędkość którą może osiągnąć to auto wynosi 161 km/h. Spalanie w

> cyklu mieszanym podane przez producenta - 6,1 l/100km, w mieście

> wzrasta do 8,1 l/100km.

> Kolejną benzynową jednostką napędową jest silnik 1.25

Drążę dalej temat tego silnika, bo nie daje mi to spokoju. zlosnik.gif Otóż dowiedziałem się, że ten 1.3 to na pewno nie ma wiele wspólnego z Endurą 1.3 (poza pojemnością) a po drugie nazwa Duratec jest nadana tylko dla rynku europejskiego. W rzeczywistości jest to silnik typu ROCAM. Mało o nim informacji w internecie, parę rzeczy nalazłem na stronach Ford India zlosnik.gif (tam montują to do fiesty sedan, w dodatku w starej budzie). icon_eek.gif Może ktoś z Was ma jakieś dane o tej gamie silników oznaczanej właśnie jako Rocam? Pzdr.

Przed chwilą znalazłem jeszcze to:

Quote:

The 70 PS (69 hp/51 kW) 1.3 L (1297 cc) and 95 PS (94 hp/70 kW) 1.6 L (1597 cc) Duratec 8V is the South African-built Zetec-Rocam engine. The 1.3 is also used in the European Ford Ka. In Europe, the 1.3L & 1.6L is used in the Ka, only the 1.3L in Fiesta mark VI.


Czyli, jak z powyższego wynika, silniki te produkowane są w południowej Afryce zlosnik.gif

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.