Skocz do zawartości

Zimowe doświadczenia z oponami - czyli wątek o oponach :-)


fafa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Spoglądając za okno widzę już pierwsze, natarczywe uderzenie zimy. Nadszedł czas by zainteresować się zakupem stosownego wyposażenia dla mojej 159. To będzie moja pierwsza zimowa przygoda z tym samochodem. Wątków oponiarskich jest stotysięcyitrochę - o wszystkim i o niczym.

Wielu z Was doświadczenia zimowe ma już za sobą, chciałbym skorzystać z Waszej wiedzy - jakich marek się wystrzegać.

Założenia: rozmiar 225/50/17 H/V, koniecznie XL, gdyż 159 SW Q4 jest potwornie ciężka. Do tego bardziej zależy mi na dobrej przyczepności podczas hamowania na śliskim niż np. przyczepności podczas przyspieszania. Z tym ostatnim nie ma problemu nawet na letnich Eagle F1 :-)

Przymierzałem się do Pirelli Sottozero, ale aktualne testy ADAC w zbliżonym rozmiarze i nowym wydaniu są słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwroc uwage na indeks nosnosci, jest istotny w przypadku 159.

W biezacym numerze Auto Motor i Sport jest test opon zimowych - w rozmiarze jak dla Golfa ale imo warto przeczytac przed dokonaniem wyboru. Nie zawsze najdrozsze znaczy najlepsze wink.gif

Ja mam Nokiany, na sniegu nie sa najlepsze ale z tego co pamietam na mokrym daja rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przymierzałem się do Pirelli Sottozero, ale aktualne testy ADAC w

> zbliżonym rozmiarze i nowym wydaniu są słabe.

W rozmiarze 225/50R17 pomyśl o Dunlopach Wintersport M3 lub nowszych 3D. M3 są produkowane od bardzo dawna,

ale są dość dobre, 3D są ich rozwinięciem. Spokojnie są dostępne z nośnością 98 XL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W rozmiarze 225/50R17 pomyśl o Dunlopach Wintersport M3 lub nowszych

> 3D. M3 są produkowane od bardzo dawna,

> ale są dość dobre, 3D są ich rozwinięciem. Spokojnie są dostępne z

> nośnością 98 XL

M3 ujeżdżałem przez 3 sezony w 147 i bardzo byłem mile zaskoczony. To był jednak rozmiar maleńki, ledwo 195/60/15.

O ich następcach wypowadał się dobrze kolega z IKARa wiec może zaryzykuję hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zwroc uwage na indeks nosnosci, jest istotny w przypadku 159.

> W biezacym numerze Auto Motor i Sport jest test opon zimowych - w

> rozmiarze jak dla Golfa ale imo warto przeczytac przed

> dokonaniem wyboru.

Poczytam ok.gif

>Nie zawsze najdrozsze znaczy najlepsze

Od jakiegoś czasu podążam tym tropem i w pozostałych samochodach stosuje różnego rodzaju wynalzaki. Do tej pory tylko raz się zawiodłem.

> Ja mam Nokiany, na sniegu nie sa najlepsze ale z tego co pamietam na mokrym daja rade.

Właśnie na dobrym zachowaniu w warunkach sniegowych najbardziej mi zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Spoglądając za okno widzę już pierwsze, natarczywe uderzenie zimy.

> Nadszedł czas by zainteresować się zakupem stosownego

> wyposażenia dla mojej 159. To będzie moja pierwsza zimowa

> przygoda z tym samochodem. Wątków oponiarskich jest

> stotysięcyitrochę - o wszystkim i o niczym.

> Wielu z Was doświadczenia zimowe ma już za sobą, chciałbym skorzystać

> z Waszej wiedzy - jakich marek się wystrzegać.

> Założenia: rozmiar 225/50/17 H/V, koniecznie XL, gdyż 159 SW Q4 jest

> potwornie ciężka. Do tego bardziej zależy mi na dobrej

> przyczepności podczas hamowania na śliskim niż np. przyczepności

> podczas przyspieszania. Z tym ostatnim nie ma problemu nawet na

> letnich Eagle F1 :-)

> Przymierzałem się do Pirelli Sottozero, ale aktualne testy ADAC w

> zbliżonym rozmiarze i nowym wydaniu są słabe.

Ja akurat mialem to nieszczęści używac Dunlopów WS M3 i IMO nie jeździłem na orszych oponach. Moją 166 3.2 poprostu balem się na tym dziadostwie jeździć. AKtualnie jeżdżę na GY UG Performance i muszy przyznać, że są dosć przyzwoite chociaz najmilej wspominam właśnie Pirelli Sottozero. W zasadzie GY kupiłem tylko dlatego, że były o 40% tańsze od Sottozero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W biezacym Auto Swiecie jest tez test zimowych opon w tym samym rozmiarze co w test w AMiS zlosnik.gif Na zdjeciach identyczny VW Golf jednak z odrobinke innym numerem rejestracyjnym hehe.gif

I co ciekawe... punktacja w obu gazetach bywa rozna zlosnik2.gif

Ale patrzac na te dwa testy mozna chyba polecic Continental Winter Contact TS 830 ok.gif

Nienajgorzej tez wypadl Dunlop SP Winter Sport 3D i Good Yeary (dwa rozne modele braly udzial w tych dwoch testach).

Pozostale opony tez niezle, ale juz kolejnosc mam wrazenie jest rozna w tych dwoch teoretycznie roznych testach opon w tym samym rozmiarze zlosnik.gif

W tescie porownywano wyniki zimowek do opony calorocznej - konkluzja jest taka, ze do auta klasy kompakt w klimacie gdzie snieg nie pojawia sie czesto smialo mozna zakladac opone caloroczna ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tescie porownywano wyniki zimowek do opony calorocznej - konkluzja

> jest taka, ze do auta klasy kompakt w klimacie gdzie snieg nie

> pojawia sie czesto smialo mozna zakladac opone caloroczna

A jaka to konkretnie całoroczna opona była i jaki model? czy w porównaniu z letnimi nie jest głośniejsza? (o ile były oceniane szumy/głośność i o ile porównywano do letnich też)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W biezacym Auto Swiecie jest tez test zimowych opon w tym samym

> rozmiarze co w test w AMiS Na zdjeciach identyczny VW Golf

> jednak z odrobinke innym numerem rejestracyjnym

> I co ciekawe... punktacja w obu gazetach bywa rozna

To tradycyjnie najlepszy argument, że wynik testu, nawet profesjonalnie przygotowanego, zależy w głównej mierze od przyjętych kryteriów oceny. W sumie, ja oczekuje od takiego testu tylko i wyłącznie pomoc w odrzuceniu ewidentnych bubli. Ewentualnie później wybieram kryterium na którym najbardziej mi zależy i dokonuje wyboru.

> Ale patrzac na te dwa testy mozna chyba polecic Continental Winter

> Contact TS 830

Domyślam się, że jest to także najdroższa propozycja. Coś czuje, że przyjdzie mi sie pożegnać z bardzo okrągłą sumka frown.gif

> W tescie porownywano wyniki zimowek do opony calorocznej - konkluzja

> jest taka, ze do auta klasy kompakt w klimacie gdzie snieg nie

> pojawia sie czesto smialo mozna zakladac opone caloroczna

I zapewne kiedyś tak zrobię - tzn. miejskie autko wyposażę w całoroczne obuwie. Póki co stosuję we wszystkich rozwiązania specjalistyczne ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jaka to konkretnie całoroczna opona była i jaki model? czy w

> porównaniu z letnimi nie jest głośniejsza? (o ile były oceniane

> szumy/głośność i o ile porównywano do letnich też)

W AMiS testowano caloroczne GoodYear Vector 4Season XL i Hankook Optima 4S. Szumow toczenia nie porownywano do letnich opon, bo byl to test opon zimowych przeprowadzany w kategoriach zachowania sie na suchym, mokrym i na sniegu. GoodYear w tej kategorii na suchej nawierzchni uzyskal maksymalna liczbe punktow, a Hankook uzyskal 7 punkotw (na 10 maksymalnych). A o ile dobrze rozumiem im wiecej punktow tym ciszej zlosnik.gif

Ciekawa jest metodologia testu - opona, ktora jest o 20% gorsza od opony najlepszej nie uzyskuje zadnych punktow w danej kategorii. Co oznacza, ze te opony caloroczne calkiem dobrze radza sobie na sniegu co potwierdza cytat "caloroczne GoodYear Vector i Optimo od Hankooka na sniegu zachowuja sie stabilnie i w sposob kontrolowany" hmm.gif

W AutoSwiecie do testu wlaczono tylko Hankooka. Punktacja do 6 punktow max (wlaczajac punktacje z plusami i minusami czyli jak oceny w szkole) i Hankook w kategorii "Halasliwosci zewnetrznej" uzyskal 5 punktow.

No i w AS podaja zupelnie inne ceny tych samych opon hehe.gif

Ale to sa porownania do opon zimowych, wiec zapewne opony caloroczne w porownaniu do letnich halasowac musza bo z tego co widze maja lamelki zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.