Skocz do zawartości

Nagrzewnica elektryczna i grzałka płynu chłodzącego.


ABM

Rekomendowane odpowiedzi

> Włączyłem dodatkową grzałkę w FES, czy działa to się dopiero okaże, ale osiowanie przeszło bez

> błędów.

> Niestety nie przechodzi osiowania po włączeniu wyświetlania odległości od przeszkody.

> Pozdrawiam BAS

Przeprowadzałes osiowanie i poszło ok? Też nas korciło żeby to zrobić na spocie, ale nikt sie nie zdecydował na osiowanie smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeprowadzałes osiowanie i poszło ok?

Tak.

> Też nas korciło żeby to zrobić na spocie, ale nikt sie nie

> zdecydował na osiowanie

Ja zacząłem od włączenia sobie wszystkiego na co tylko miałem ochotę i nie poszło, później kolejno wyłączałem i osiowałem, tą drogą doszedłem do tego, że rozrabia wyświetlanie odległości do przeszkody, wyłączyłem to, włączyłem wszystko inne i poszło, po dwukrotnym wyłączeniu i włączeniu zapłonu przebieg przestał mrugać.

Sprawa jest prosta, jak nie pójdzie to trzeba wyłączyć i puścić kolejne osiowanie proxy, to tylko samochód a nie operacja na otwartym sercu.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to Kazu jak do mnie wpadnie we wtorek za tydzien będzie osiował :

Miej pod ręką niebieską kartę kodową bo osiowanie może(u mnie nic się nie stało) Ci coś np. mruganie kierunkowskazami przy otwieraniu/zamykaniu wyłączyć i wtedy może się przydać electronical code.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już prawie jestem gotowy do montażu - wszystkie kable, złączki itp. nabyte, co się dało już zlutowałem. Czekam tylko na serce układu czyli grzałkę.

Ostatnie - mam nadzieję - pytanie: czy przeprowadzenie kabli z kabiny do komory silnika będzie wyglądało podobnie jak w opisie dot. Stilo? Robota będzie w garażu kolegi i nie chcę spędzać tam długich godzin na poszukiwaniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy bój stoczony. Średnio się udało - pacjent przeżył, ale system jeszcze nie działa jak trzeba. W skrócie - założenie grzałki poszło, choć z trudem. Elektryka po stronie silnika podłączona. Sprawdziłem wszystko w działaniu podłączając się wprost do plusa akumulatora, no i wszystko działa cacy - grzanie, włączanie/wyłączanie i automatyczne odłączanie czasowe. Natomiast nie udało mi się wpaść na pomysł, którędy poprowadzić przewody do kabiny - no i mam teraz grzałeczkę, której nie mam jak używać crazy.gif.

Ponawiam zatem pytanie - którędy toto przeciągnąć? Chodzi o ledwie 2-3 cienkie kabelki, ale nie znam ani miejsca ani sposobu na ich poprowadzenie. Pliiiiz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A u siebie którędy poprowadziłeś?

nie prowadziłem ..........u mnie się włączało w automacie = kupiłem układ wykrywający +13,5 V i podłączyłem pod świece żarowe - zasilanie oraz sygnał że pracują świece w kolektorze - tak aby nie włączały się te grzałki gdy pracują świece w kolektorze... prosty układ...

W sobotę go zdemontowałem bo nigdy nie wiedziałem bez podniesienia maski czy to działa czy nie i sam będę szukał przejścia na 2-ga stronę confused.gif do kontrolki....

Aaa i jeszcze jedno w klimatroniku nie ma wyjścia na grzałki jet tylko na Webasto... więc to potwierdza moja teorię że w Cromie nie ma tego co jest w Stilo i w bravo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W sobotę go zdemontowałem bo nigdy nie wiedziałem bez podniesienia maski czy to działa czy nie i

> sam będę szukał przejścia na 2-ga stronę do kontrolki....

No to jestem pierwszy chętny jeśli znajdziesz rozwiązanie. Ja chciałem zrobić prościej - podłączyć diodę do świec żarowych - dzięki temu wiedziałbym, że są jeszcze zasilane. Po zgaśnięciu tej diody mogę włączać dogrzewanie. Teraz kusi mnie faktycznie, żeby to zrobić jeszcze bardziej automatycznie - ale włączanie chcę koniecznie mieć ręczne, no i kontrolka także jest niezbędna.

> Aaa i jeszcze jedno w klimatroniku nie ma wyjścia na grzałki jet tylko na Webasto... więc to

> potwierdza moja teorię że w Cromie nie ma tego co jest w Stilo i w bravo...

Tu mały wyniczek poszukiwań. Czy z poniższego wynika, że grzałka PTC (lub miejsce na nią) istniało w początkach produkcji Cromy?

eperklima.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to jestem pierwszy chętny jeśli znajdziesz rozwiązanie. Ja chciałem zrobić prościej - podłączyć

> diodę do świec żarowych - dzięki temu wiedziałbym, że są jeszcze zasilane. Po zgaśnięciu tej

> diody mogę włączać dogrzewanie. Teraz kusi mnie faktycznie, żeby to zrobić jeszcze bardziej

> automatycznie - ale włączanie chcę koniecznie mieć ręczne, no i kontrolka także jest

> niezbędna.

Możesz dac przekaźnik który w chwili gdy do świec w silniku będzie leciało +12v będzie automatycznie odłączał sterowanie+ 12v do grzałek płynu Zdecydowanie przyda się sterowanie z kabiny... tego mi brakowało..

> Tu mały wyniczek poszukiwań. Czy z poniższego wynika, że grzałka PTC (lub miejsce na nią) istniało

> w początkach produkcji Cromy?

Pewnie kiedyś przewidywali, ze coś takiego może wstawią ale z opisu klimatronika - panelu sterowania WE/WY nie ma tam wyjścia na grzałkę - jest na webasto - chciałem koniecznie uaktywnić wyjście i podłączyć tam sterowanie mojej ale sick.gif w opisie również dodatkowe ogrzewanie tylko w formie Webasto... wiec coś czuje, ze to jest taki sam biały krók jak aktywny tempomat w Stilo... niby w instrukcji był ale nikt nigdy go nie widział na oczy zlosnik.gif

285722617-1023017a.JPG

285722617-1023020ob.JPG

285722617-1023016.jpg

PS....

Co do przejścia z komory silnika do wnętrza to z lewej strony pod deską a nad pedałami ( za bezpiecznikami ) jest oryginalne przejście którym idzie gruba wiązka... tamtędy będę przechodzić z swoimi kabelkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...sterowania WE/WY nie ma tam wyjścia na grzałkę - jest na webasto - chciałem koniecznie

> uaktywnić wyjście i podłączyć tam sterowanie mojej ale w opisie również dodatkowe ogrzewanie

> tylko w formie Webasto...

Próbowałeś uaktywnić to sterowanie?

Znalazłeś może odpowiedzialne piny z ECU?

Jeżeli byś to znalazł to wystarczyłoby dorobić pomiar nap. i opóźnienie zał układu po włączeniu stacyjki (kilka elementów komparator opory itp.) razem to sprzęglić i odpada pomiar temp. które już niby jest w ECU

Pytanie tylko czy to już masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Próbowałeś uaktywnić to sterowanie?

Nie

> Znalazłeś może odpowiedzialne piny z ECU?

Szukałem - nie ma pinów pod grzałkę z panela klimatronika ( tak jak ma to miejsce w Stilo lub Bravo ) są we/wy pod webasto

> Jeżeli byś to znalazł to wystarczyłoby dorobić pomiar nap. i opóźnienie zał układu po włączeniu

> stacyjki (kilka elementów komparator opory itp.) razem to sprzęglić i odpada pomiar temp.

> które już niby jest w ECU

> Pytanie tylko czy to już masz

Tylko, ze układ sterowany jest z klimatronika - od strony BC sa wszystke informacje od napięcia po temp wody... wszystko to po CAN-ie jest jeśli w opisie WE/WY klimatronika ja tego nie znajduje to nie wiem gdzie mogło by to być....

Zgodnie z moją wiedzą na ta chwilę w Cromie nie było grzałek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie

> Szukałem - nie ma pinów pod grzałkę z panela klimatronika ( tak jak ma to miejsce w Stilo lub Bravo

> ) są we/wy pod webasto

> Tylko, ze układ sterowany jest z klimatronika - od strony BC sa wszystke informacje od napięcia po

> temp wody... wszystko to po CAN-ie jest jeśli w opisie WE/WY klimatronika ja tego nie znajduje

> to nie wiem gdzie mogło by to być....

> Zgodnie z moją wiedzą na ta chwilę w Cromie nie było grzałek

To dlaczego moja dmucha letnim powietrzem po odpałce w -17?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest to pytanie.... nie masz Webasto przypadkiem nic z pod przedniego prawego nadkola sie nie

> dymi

Z tego co pamietam, to na forum Opla Vectry C, jest kilka tematów o nagrzewnicy elektrycznej. To chyba takie same flaki jak u nas?

EDIT

W zalączniku zdjęcie nagrzewnicy z Vectry C i Signum.

post-70778-14352515474322_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej kolejny materiał dowodowy, tym razem żywcem skopiowany z FES i pozbawiony praw autorskich wpysk.gif , kluczowe słowo to "PTC"

"This function can enable/disable the functioning of the PTC heater.

To enable or disable this functionality you need to execute this adjustment and select 'Present' or 'Not Present'.

PLEASE NOTE: You have to execute the PROXI Alignment procedure after changing this value! Otherwise your vehicle will not accept the changes."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poniżej kolejny materiał dowodowy, tym razem żywcem skopiowany z FES i pozbawiony praw autorskich

> , kluczowe słowo to "PTC"

> "This function can enable/disable

Tak wiem, ze to istnieje w FES-e ale co z tego... zlosnik.gif może zostawili to z Stilo lub Bravo...

Może by się udało ustalić jeśli to masz, to gdzie idą przewody do grzałki confused.gif

Ja nie mam schematu ani zadnego opisu gdzie jest mowa o PTC więc dla mnie nie istnieje .... Osobiście mam nadzieję ( nie pogniewam się ) że to ja się mylę bo to uprościło by wiele wink.gif

Ciekawy trop..... hmm.gif

285739727-quickheat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak wiem, ze to istnieje w FES-e ale co z tego... może zostawili to z Stilo lub Bravo...

> Może by się udało ustalić jeśli to masz, to gdzie idą przewody do grzałki

> Ja nie mam schematu ani zadnego opisu gdzie jest mowa o PTC więc dla mnie nie istnieje ....

> Osobiście mam nadzieję ( nie pogniewam się ) że to ja się mylę bo to uprościło by wiele

> Ciekawy trop.....

Tutaj jest trochę, łącznie ze wskazaniem prawdopodobnego miejsca na podłączenie przewodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj jest trochę, łącznie ze wskazaniem prawdopodobnego miejsca na podłączenie przewodów.

znalazłem taki opis z tego forum, cyt:

"Wg. mnie w QH jest wyposarzona każda ZB z silnikiem Diesel.

U mnie znajduje się w kanale doprowadzającym powietrze do wnętrza (pomiędzy wentylatorem w kabinie, a filtrem przeciwpyłkowym).

Po ściągnięciu schowka pasarzera i otwarciu obudowy filtra p.pyłkowego można ją dokładnie zobaczyć. Biała kostka dochodzi do grzałki od góry obuduwy filtra.

QH jest wielkośći około 4x4x5 cm i posiada trzy spirale, które załanczają się w chwili, gdy włączy się ciepły nawiew.

Ciekawe jest, że po odłączeniu kostki od grzałki nie działa nawiew (wentylator).

W moim przypadku jestem bardzo nie zadowolony z grzania wnętrza. Może dlatego, że to tylko 100KM, i mniejsze oddawanie ciepła przez silnik. Stąd wzięło sie moje zainteresowanie QH. Dotykając grzałki (spirali) oczywiście poparzyłem paluchy, więc uwaga!

Ktoś z kolegów wie, gdzie może być bezpiecznik od QH? Na mój gust powinien być około 80A. Ja nie znalazłem. "

może też powinniśmy szukać od strony filtra pp..???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> właśnie w okolicach filtra przeciwpyłkowego?

W lecie ściągałem wentyl i tu zdjęcie (w załączniku) gdzie widać filter (u góry) dopływ do chłodniczki klimy (po lewej) kabelki we wtyczce są 4:

2 cieniutkie (około 0.5 mm) i 2 grubsze (zasilanie wiatraka około 2.5 mm) więc tutaj raczej grzałki nie ma

post-133437-14352515491733_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W lecie ściągałem wentyl

285747627-100_4477.JPG

Tak tu nie ma i raczej nie powinno być... wink.gif

Wszystkie grzałki jakie ja widziałem były montowane albo zaraz za wentylatorem albo wenątrz tej centrali wentylacyjnej ( tak jest w Stilo i Bravo ) za nagrzewnicą "wodną".

Na wlocie nikt tego by nie zamontował bo po co wpuszczać 100% zimnego powietrza - np: 24C do auta i go podgrzewać lub co jeśli się przełączy na cyrkulację wewnątrz...

Co gorsza w EPRe nie ma ani słowa o tym.. ja nie znalazłem takiej części zamiennej confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak tu nie ma i raczej nie powinno być...

Dokładnie zgadzam się, chciałem rozwiać sugestie kolegów wcześniej, żeby nie szukać właśnie w tych okolicach, bo i po co w te mrozy coś tam rozkręcać smile.gif w tym mrozie, a połamać coś teraz to bardzo szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bartek skrzynkę masz pełną

Polecam zakupy u PiotrekPanda smile.gif halogen i panel sterowania doszedł w eleganckim stanie, niedługo operacja dokładania p.mgielnych do krowy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polecam zakupy u PiotrekPanda halogen i panel sterowania doszedł w eleganckim stanie, niedługo

> operacja dokładania p.mgielnych do krowy

Po co przeciwmgielne? Nie lepiej dołożyć dzienne w to miejsce? Jak chcesz to odsprzedam ci swoje przeciwmgielne - nigdy tego nie używam i założę dzienne. A to, że Piotrek Panda to porządny gość, to można poznać po wymianie kilku zdań - na handlarzy cwaniaków jestem uczulony! Fajnie, że potwierdzasz moje domysły o Piotrku. Może podwiesimy watek o sprawdzonych sprzedawcach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie lepiej dołożyć dzienne w to miejsce?

jak widze światła dziennie dołożone to ..... wink.gif

Jak chcesz to moge ci ori zaślepki pod wesje bez halogenów sprzedać, możesz rzeźbić pod ledowe świecidełka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak widze światła dziennie dołożone to .....

> Jak chcesz to moge ci ori zaślepki pod wesje bez halogenów sprzedać, możesz rzeźbić pod ledowe

> świecidełka

Bartek ma z przed liftu Crome, wiec zaslepki nie pasuja zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

> To dlaczego moja dmucha letnim powietrzem po odpałce w -17?

zrobiło się zimno, więc odświeżam temat...

zlokalizował ktoś może to dodatkowe ogrzewanie w Cromie, czy to jednak takie Yeti...?

I jeszcze jedno, może jest jakiś układ do sterowania podgrzewaczem (takim, jaki założył Lisek), taki P&P, który podłącza się do automatyki w Cromie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zrobiło się zimno, więc odświeżam temat...

> zlokalizował ktoś może to dodatkowe ogrzewanie w Cromie, czy to jednak takie Yeti...?

mam wrazenieze po aktywacji i wlaczeniu nawiewu na szybe po kilku sekundach leci ciepłe/letnie powietrze. Moze jednaknie YETI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.