Skocz do zawartości

!!! Poradnik medyczny dla Fiata UNO !!!


RDG_

Rekomendowane odpowiedzi

Mam propozycję aby zrobić na kąciku coś na wzór poradnika medycznego ...... dla Uniaka

W wiadomościach zgłaszamy zwykle jakiś problem z samochodem, uzyskujemy wiele porad. W końcu namierzamy usterkę i ją usuwamy. Jednak poruszanie się po tych wiadomościach może być troszkę uciążliwe ze względu na dużą ilość wiadomości (czasami odbiegających od tematu).

Moja propozycja jest taka:

Mamy problem - piszemy na kąciku bądź szukamy w archiwum. Gdy problem się rozwiąże wchodzimy na "poradnik medyczny" (wiadomość podwieszona na początku forum - i tu ukłon w stronę moderatorów by taką wiadomość stworzyli) i opisujemy, np w taki sposób:

temat wiadomości - czego dotyczy usterka (np silnik, zawieszenie ......)

1. Model, rocznik

2. Objawy

3. Rozpoznanie

4. "Jak leczyć"

5. Koszty

Może bardziej obrazowo - na własnym przykładzie:

Temat: Ładowanie - świecąca kontrolka ładowania po uruchomieniu silnika

1. Uno 1.4ies, 1996r

2. Żarząca kontrolka ładowania (po zapaleniu samochodu przygasała, czasami gasła całkowicie, przy dodaniu gazu czasem gasła całkowicie, innym razem brak reakcji)

3. Jedna z diod regulatora napięcia była naderwana

4. Wymiana regulatora napięcia na alternatorze

5. Koszt 100zł (wymiana u mechanika - część z odzysku)

Oczywiście ten układ jest tylko propozycją - może ktoś zaproponuje coś lepszego - bardziej przejrzystego, zrozumiałego ...... Do rozwiązania pozostaje kwestia tych samych objawów a innego "rozpoznania" i "leczenia" może ktoś wpadnie na pomysł jak to rozwiązać

Gdy już ustalimy jakieś zasady, to mail z nimi mógłby być jako pierwszy, a kolejne to już by był "poradnik medyczny" czy coś w tym stylu ....

Moim zdaniem ułatwi to życie wszystkim smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pytasz na forum co robic, a potem klik

> w koncu objawy moga byc podobne a przyczyny rozne...

Co racja to racja .....

Jednak czasem może się zdarzyć, że potrzebna jest "szybka porada" i może się zdarzyć że akurat tych co mieli podobne problemy nie będzie w danym momencie na forum.

Poza tym szukamy porady na jakiś temat, wpisujemy jakieś hasło i pojawia się wiele (bardzo wiele) wyników wyszukiwania. Pal licho gdy trafimy z zapytaniem, ale bywa, że ciężko sformułować zapytanie by wyniki były zgodne z naszymi oczekiwaniami.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem pomysl jest niezly, ale wydaje mi sie, ze trzeba by to jeszcze bardziej pogrupowac, tzn. silnik, wnetrze, karoseria itd. inaczej przekopywanie sie przez wszystkie porady bedzie wygladalo tak samo jak szukanie porady na forum w starszych postach.

tyle mojej opini, ktora w sumie jako 'zielono-nowego' malo sie liczy wink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobry pomysł coś na wzór PUNTO oni tez tak mają.

Rzeczywiście - o coś takiego mi choziło !!!

Byłby więc wzór - jednak moglibyśmy coś usprawnić:

Np: w odpowiedzi na temat podstawowy znajdowały by się rozdziały (jak w książkach) np:

Poradnik

Silnik

Układ napędowy

Układ hamulcowy

Układ elektryczny

.

.

.

.

Stukanie, trzaskanie smile.gif

W takim układzie każdy odpowiadałby na wiadomość o określonym temacie.

Na miom przykładzie - odpowiadam na wiadomość Układ elektryczny, a jak ktoś miałby podobne objawy lecz inna przyczyna i postępowanie to odpowiadał by bezpośrednio na wiadomość która już jest (w przykładzie moja)

czyli:

Poradnik

Układ elekryczny

Żarząca kontrolka ładowania - Uno 1.4 ies, 1996r.

Re: Świecąca kontrolka ładowania - Uno xxx, rrrr

Re: Żarząca kontrolka - Uno yyy - rrrr

itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym pomysłem rękami i nogami. ok.gif

Taki FAQ znacznie usprawniłby i przyspieszył znajdywanie odpowiedzi na konkretny problem.

Zgadzam się także, z podziałem na poszczególne układy w samochodzie i dokładne określenie rocznika i i wersji silnika.

Już wiele razy znalazłem cenne wskazówki w postach początkowo zdawałoby się nie związanych z moim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bardzo dobry pomysl

Fakltycznie pomysł bardzo dobry, szczególnie do uzytkownikow takich np. jak ja ktorzy sie mało znają ale chcą się nauczyć, takie szybkie wyszukanie problemu moze i pomoc nam (laikom) i wam (spejalistom) nie bedziemy musieli zadawac sto razy tych samych pytań, a wy nie bedziecie sie musieli denerwowac odpowiadajac wciaz to samo, ze nalezy szukać, bo szukanie naprawde tutaj nie jest łatwe... nalezy chyba do jednych z najtrudniejszych z mozliwych czy znajacych mi innych języków for... np phpbb czy fora umieszczone na ezboard (chyba juz nawet nie funkcjonujace)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl fantastyczny Ja nie mam jeszcze takich problemow /odpukuje/ale czytajac takie fachowe porady juz dawno myslalem aby to zebrac Nawet kiedys pytalem na AK jak dlugo przechowywane sa watki w archiwum Takich porad jakie maja koledzy to niejeden mechanik nie wie BRAWO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.