Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Silniki 1.4 120 i 140 KM

Featured Replies

Napisano

Witam

Zastanawiam się nad Nową Merivą, gdzie występują silniki benzynowe 1.4.

Najsłabszy 100 KM odpada, zostaje 120 KM - 5 biegowy

oraz 1.4 140 KM - 6 biegowy, występujący także w Astrze IV.

Szukam informacji o tych silnikach, szczególnie praktycznych opinii z eksploatacji.

Dodam, ze auto bedzie jezdzone 10 kkm rocznie, ponad połowa w miescie.

Napisano

> oraz 1.4 140 KM - 6 biegowy, występujący także w Astrze IV.

> Szukam informacji o tych silnikach, szczególnie praktycznych opinii z eksploatacji.

> Dodam, ze auto bedzie jezdzone 10 kkm rocznie, ponad połowa w miescie.

Czego się spodziewasz? po 1,4/140? cudu?

Takiego nie ma. Bedziesz wykorzystywał mocw 2/3 to kosztuje 10 l/100 w mieście.

Będziesz oszczędzał na paliwie - w 6,5 się zmieścisz - ale to mordęga nie jazda. Silnik skomplikowany w osprzęcie i przez to awaryjny - imho, lepiej kupić 100 konna wersję i spokojnie bezstresowo jeżdzić takim kanapowozem aż sam się zestarzeje.

Napisano

1.4 turbo 120 i 140 KM to sa te same silniki. Nawet oznacznie kodowe obydwu na bloku / car pass to A14NET (pomimo ze w intrukcji stoi 120 KM A14NEL). Silniki roznia sie na pewno oprogramowaniem, reszta jest chyba taka sama (nie jestem pewien sprezarki). W AJ obydwa silniki polaczone sa z ta sama 6 biegowa skrzynia. Ludzie ktorym dane bylo jezdzic obydwoma wersjami twierdza ze nie ma duzej roznicy z tytulu tych dodatkowych 20 KM, ale roznica w cenie to tez tylko 2 kpln.

W Merivie tak jak napisales, slabszy 120 KM ma skrzynie 5. Na razie przejechalem niewiele AJ w wersji ze slabszym, 120 KM, slinikiem, ale stwierdzam ze na trasie 6 bieg jest na prawde bardzo przydatny. Samochod jest duzo cichszy i bardziej oszczedny przy predkosciach autostradowych. Jezeli chodzi o zucyie paliwa to niestety, im wyzsze obroty silnika tym wyzsze zuzycie paliwa, przy turbo relacja ta wydaje sie byc podniesiona do potegi smile.gif Na dodatek trzeba sobie uzmyslowic ze Opel nieco przesadzil z masa obecnie produkowanych samochodow. Ta meriva z 5 biegami jest prawdopodobnie stworzona specjalnie do miasta, patrzac po katalogach oferuje sporo nizsze zuzycie paliwa niz wersja 140 KM, pytanie tylko jak jest zestopniowana. W katalogach Astry zuzycie katalogowe jest takie samo dla obydwu wersji, w przypadku Merivy sie rozni na korzysc 120 KM.

Jezeli chodzi o pozostale informacje o tym silniku, to na razie nie mam z nim zadnych klopotow, trzeba pamietac zeby dac odpoczac turbinie bo ostrzejrzej jezdzie. Zuzycie paliwa jest nieporownywalne z meriva, jednak naturalnie wyzsze niz podawane w katalogach, wszystko zalezy jednak od stylu jazdy.

[Edit]

Widze ze w Merivie obnizono moment obrotowy silnika A14NEL do 175 Nm... confused.gif

Napisano

bo L na koncu kodu silnika oznacza obnizona moc.

Napisano

> Witam

> Zastanawiam się nad Nową Merivą, gdzie występują silniki benzynowe 1.4.

> Najsłabszy 100 KM odpada, zostaje 120 KM - 5 biegowy

> oraz 1.4 140 KM - 6 biegowy, występujący także w Astrze IV.

> Szukam informacji o tych silnikach, szczególnie praktycznych opinii z eksploatacji.

> Dodam, ze auto bedzie jezdzone 10 kkm rocznie, ponad połowa w miescie.

Ostatnio byłem w trasie Wrocław - Poznań właśnie Merivą-B 1,4 120KM.

Szału nie ma, ale do sprawnego przemieszczania się wystarczy w zupełności.

Spalanie na poziomie 7,5-8L, więc nie jest źle.

Napisano

Tylko A14NEL montowany w AJ ma 200 Nm, stad moje zdziwienie.

Napisano
  • Autor

> Ostatnio byłem w trasie Wrocław - Poznań właśnie Merivą-B 1,4 120KM.

> Szału nie ma, ale do sprawnego przemieszczania się wystarczy w zupełności.

> Spalanie na poziomie 7,5-8L, więc nie jest źle.

Podane spalanie to na tej trasie - chyba pędziłeś wink.gif

Jakie są obroty przy predkości 100 lub 130 km/h ?

Napisano
  • Autor

Dzieki za informacje.

Gdyby w Merivie silnik 120 KM był z 6-biegową skrzynia,

to wybór byłby łatwiejszy smile.gif

Faktycznie waga Merivy jest spora - prawie tyle co moja stara Zafira,

dlatego wiem ze podstawowy silnik 1.4 100 Km to zdecydowanie za mało

Napisano

> Podane spalanie to na tej trasie - chyba pędziłeś

> Jakie są obroty przy predkości 100 lub 130 km/h ?

Fakt, wolno nie jeżdżę... zlosnik.gif

  • 2 tygodnie później...
Napisano
  • Autor

> Czego się spodziewasz? po 1,4/140? cudu?

> Takiego nie ma. Bedziesz wykorzystywał mocw 2/3 to kosztuje 10 l/100 w mieście.

> Będziesz oszczędzał na paliwie - w 6,5 się zmieścisz - ale to mordęga nie jazda.

Dla lepszego rozeznania jezdziłem ostatnio Octawią, tam silnik 1.4 122 KM spisuje sie dobrze.

Czy silnik Opla to podobne rozwiazanie jak TSI ?

Napisano

> A14NET (pomimo ze w intrukcji stoi 120 KM A14NEL). Silniki roznia sie na pewno

> oprogramowaniem, reszta jest chyba taka sama (nie jestem pewien sprezarki).

Update: Wg Opla silniki A14NET i A14NEL roznia sie wylacznie oprogramowaniem

  • 1 miesiąc później...
Napisano
  • Autor

> Ostatnio byłem w trasie Wrocław - Poznań właśnie Merivą-B 1,4 120KM.

> Spalanie na poziomie 7,5-8L, więc nie jest źle.

Zrobiłem mała rundkę Merivą-B 1,4 120KM

Nawet przyjemnie się jedzie. Na 5 biegu dla 100 km/h było tylko 2200 obr/min !

Ale nie miałem okazji jechac szybciej - czy przy 130 km/h nie robi się za głośno ?

Napisano

> Znalazłem dobry opis silników

> http://www.astra.auto.pl/content/view/314/1/#a14net

> W celu zminimalizowania drgań przenoszonych na układ napędowy zamontowano dwumasowe koło zamachowe

> - ciekawe jak będzie się spisywać

zapewne tylko na tyle dobrze na ile pozwoli mu uzytkownik zlosnik.gif

Z opisu wynika ze A14XER i A14XEL to podobne co do rozwiazan silniki do A14NET. Rozumiem ze one nie maja dwumasy?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.