Skocz do zawartości

Dojazdówka Scenic II


sfiatowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Zadałem to pytanie na forum megane.com.pl, ale nie uzyskałem odpowiedzi, więc może ktoś tu mi pomoże. Chcę kupić dojazdówkę do krótkiego Scenica II Ph I. Problem tkwi w tym, że chciałem 15'' i takie są na allegro jako dedykowane do tego samochodu. Jednak po telefonie do człowieka, który tym handluje dowiedziałem się, że jeżeli mam hamulec elektryczny (a tak jest w Scenicach), to muszę mieć dojazdówkę 16'', która jest 3x droższa... Próbował ktoś zakładać dojazdówkę 15'' do krótkiego Scenica II?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zadałem to pytanie na forum megane.com.pl, ale nie uzyskałem odpowiedzi, więc może ktoś tu mi

> pomoże. Chcę kupić dojazdówkę do krótkiego Scenica II Ph I. Problem tkwi w tym, że chciałem

> 15'' i takie są na allegro jako dedykowane do tego samochodu. Jednak po telefonie do

> człowieka, który tym handluje dowiedziałem się, że jeżeli mam hamulec elektryczny (a tak jest

> w Scenicach), to muszę mieć dojazdówkę 16'', która jest 3x droższa... Próbował ktoś zakładać

> dojazdówkę 15'' do krótkiego Scenica II?

a zadam pytanie - czy widziałeś Scenica II z ręczną dźwignią hamulca cfaniaczek.gif - bo ja nie, a ostatnio szukałem dość intensywnie tego modelu zlosnik.gif

jak możesz to luknij tutaj - na pewno da się coś zrobić z Twoim problemem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A dlaczego miałoby nie być modeli ze zwykłym ręcznym? Kolega ma takiego tylko z 1.5 dci.

wiem, że są, ale szukałem z pół roku modelu SC II i oblukałem ze 100 aut i jakoś nie widziałem z ręcznym mechanicznym skromny.gif - więc pytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a zadam pytanie - czy widziałeś Scenica II z ręczną dźwignią hamulca - bo ja nie,

kiepsko szukałeś - jest pełno takich.

jeśli SCII z silnikim 1,9 dCi to dojazdówka 15" nie wejdzie!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 300mm to chyba Grandy miały tylko

Też mi się obiło gdzieś wcześniej o uszy, że do Granda musi być już co najmniej 16'', a krótki ma inne hamulce. Ale wolałbym się upewnić, żeby kupić odpowiednie koło dojazdowe. Niby standardowo jeżdżę na felgach 15'' i nie ma problemu, ale rozumiem, że przy dojazdówkach wygląda to jakoś inaczej, skoro mi gość powiedział, że muszę kupić 16''...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 300mm to mam też w swoim,krótkim.

To już zupełnie zgłupiałem... Przydałaby mi się ta dojazdówka, bo pełnowymiarowe koło zabiera dużo miejsca w bagażniku, ale nie chcę wydać bez sensu pieniędzy zamawiając złe koło. frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To już zupełnie zgłupiałem... Przydałaby mi się ta dojazdówka, bo pełnowymiarowe koło zabiera dużo

> miejsca w bagażniku, ale nie chcę wydać bez sensu pieniędzy zamawiając złe koło.

jedyne wyjście to przymierzyć dojazdówkę. Jeśli teraz masz 15 cali to raczej nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak rozumowałem, ale rozmowa z gościem, który handluje na allegro dojazdówkami zasiała we mnie wątpliwość, bo on stwierdził, że będzie mi potrzebne dużo droższe 16''. Nigdy nie miałem do czynienia z dojazdówkami, więc nie wiem jak taka felga jest wyprofilowana i czy rzeczywiście jest to inaczej niż w seryjnej feldze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też tak rozumowałem, ale rozmowa z gościem, który handluje na allegro dojazdówkami zasiała we mnie

> wątpliwość, bo on stwierdził, że będzie mi potrzebne dużo droższe 16''. Nigdy nie miałem do

> czynienia z dojazdówkami, więc nie wiem jak taka felga jest wyprofilowana i czy rzeczywiście

kup 15 cali i przymierz, jak nie będzie pasowała to sprzedaż i kupisz 16 waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na dojazdówkę o mniejszej średnicy jest problematyczna w przypadku uszkodzenia koła na przedniej osi. Jeżeli założysz mniejsze to mechanizm różnicowy dostanie po zębach. W przypadku bardzo, bardzo krótkiej trasy może nie odbije się to na jego kondycji, ale przy dłuższej jeździe napewno ucierpi. Rozwiązaniem jest wtedy przekładka koła sprawnego z tylnej osi na przód, a dojazdówkę założyć na tył. Ale to podwójna praca. I nie wiadomo jak zareagują ABSy/ESPy i inne udogadniacze gdy stwierdzą, że jedno z kół obraca się szybciej niż powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmiana na dojazdówkę o mniejszej średnicy jest problematyczna w przypadku uszkodzenia koła na

> przedniej osi. Jeżeli założysz mniejsze to mechanizm różnicowy dostanie po zębach. W przypadku

> bardzo, bardzo krótkiej trasy może nie odbije się to na jego kondycji, ale przy dłuższej

> jeździe napewno ucierpi. Rozwiązaniem jest wtedy przekładka koła sprawnego z tylnej osi na

> przód, a dojazdówkę założyć na tył. Ale to podwójna praca. I nie wiadomo jak zareagują

> ABSy/ESPy i inne udogadniacze gdy stwierdzą, że jedno z kół obraca się szybciej niż powinno.

ale dojazdówka 15 cali pewnie ma tę samą średnicę koła co 16 cali. Poza tym dojazdówka jak sama nazwa wskazuje służy tylko do dojechania do najbliższego wulkanizatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale dojazdówka 15 cali pewnie ma tę samą średnicę koła co 16 cali. Poza tym dojazdówka jak sama

> nazwa wskazuje służy tylko do dojechania do najbliższego wulkanizatora

no to powiedz mi taką rzecz,

mam 16cali alusy i chciałem kupić na zimę opony na felgach mniejszych właśnie 15cali, niestety na forum "sceników" od razu odradzono mi ten pomysł ze względu na silnik, budę Grand i średnicę tarcz 300mm icon_rolleyes.gif,

jako zapas coś tam jest z tyłu na windzie ale może latem zobaczę co to za koło zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla mnie 15" zawsze będzie mniejsze niż 16". Jeżeli różnice obwodu wyrówna profil opony a felga da

> się założyć to w porządku , ale zmieniając sprawdziłbym to. A najbliższy wulkanizator może

> być bardzo daleko.

ale tu chodzi o rozmiar tarcz wink.gif

jak ma 300mm to może zapomnieć o 15cali, no chyba, że felga jakoś tak wyprofilowana jest, że nie będzie obcierać niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba, że felga jakoś tak wyprofilowana jest, że nie

> będzie obcierać

To przede wszystkim. A poza tym nie wierzę, że dojazdówka 15" ma ten sam obwód co 16". I tu mogą wystąpić problemy z elektroniką i nietypową pracą mechanizmu różnicowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To przede wszystkim. A poza tym nie wierzę, że dojazdówka 15" ma ten sam obwód co 16". I tu mogą

> wystąpić problemy z elektroniką i nietypową pracą mechanizmu różnicowego.

u mnie np jest 205/55r16 i 195/65r15 i koła mają tę samą średnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To przede wszystkim. A poza tym nie wierzę, że dojazdówka 15" ma ten sam obwód co 16". I tu mogą

> wystąpić problemy z elektroniką i nietypową pracą mechanizmu różnicowego.

na oponie nie wyrówna straty ponad 2,5cm smirk.gif na samej feldze,

więc to co piszesz ma sens wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> straty czego, średnicy?

tak całego koła wink.gif

> profil 65% z 195mm (X2) to 253,5mm

> profil 55% z 205mm (x2) to 225,5mm

> różnica to 2,8 cm (cal dla przypomnienia to 2,54cm)

ale ja to dokładnie znam - te wyliczenia i dlatego się pytałem zlosnik.gif - sam byłem w kropce kupując opony 205/55/16 zimowe a mając letnie z profilem (zalecanym zresztą) 60 - i już mi licznik kłamie tongue.gif

jak sam wyliczyłeś to różnica jest - tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak całego koła

> ale ja to dokładnie znam - te wyliczenia i dlatego się pytałem - sam byłem w kropce kupując opony

> 205/55/16 zimowe a mając letnie z profilem (zalecanym zresztą) 60 - i już mi licznik kłamie

> jak sam wyliczyłeś to różnica jest - tak?

tak, minimalna na plus, która zniknie przy ostrzejszym hamowaniu hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie doczytałeś: 2,8 cm to większa "grubość profilu" opony 15 calowej. A całkowita różnica pomiędzy całkowitą średnicą tych dwóch kół to 2,6mm! tylko 2,6mm na średnicy to niecała 1/6 wysokości bieżnika! Ta różnica znika podczas ścierania się opon podczas eksploatacji. Dlatego producent podaje, że te dwa profile możemy stosować wymiennie IThankYou.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba nie doczytałeś: 2,8 cm to większa "grubość profilu" opony 15 calowej. A całkowita różnica

> pomiędzy całkowitą średnicą tych dwóch kół to 2,6mm! tylko 2,6mm na średnicy to niecała 1/6

> wysokości bieżnika! Ta różnica znika podczas ścierania się opon podczas eksploatacji. Dlatego

> producent podaje, że te dwa profile możemy stosować wymiennie

a czy mu to nie mówimy o zmianie 16cali na 15 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale przecież teraz ma założone 15 cali

Dokładnie. No to w takim razie chyba zaryzykuję i kupię dojazdówkę 15'', skoro takie felgi mam teraz i mieszczą się. Bo to co niby miałoby uniemożliwić założenie 15'' dojazdówki, według tamtego gościa, z którym rozmawiałem, to hamulec elektryczny, a tutaj podajecie raczej rozmiar tarcz z przodu, więc zupełnie co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.