Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 1.8MPI - opinie


tezetek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem w/w modelu Alfy Romeo. Wersja sedan, silnik benzynowy 1.8 (podobno od Opla), rocznik coś ok. 2007.

Zapewne są wśród Was użytkownicy tego modelu - a ja chciałbym się dowiedzieć o nim jak najwięcej zlosnik.gif

Interesuje mnie ogólnie wszystko jakieś bolączki, spalanie paliwa, ceny części, korozja, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie etc.

Będę wdzięczny za okazaną pomoc zlosnik.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Od pewnego czasu zastanawiam się nad zakupem w/w modelu Alfy Romeo. Wersja sedan, silnik benzynowy

> 1.8 (podobno od Opla), rocznik coś ok. 2007.

Silnik z GM. Ludzie piszą że deko słabowity. Ja nie wiem. Nie jechałem. Ma regulowane w jakiś drogi sposób zawory. Ręcznie. Trzeba uważać przy korzystaniu z LPG.

Dokładnie przemyśl decyzję typu nadwozia. Kombi nie jest brzydkie. Niektórzy twierdzą że nawet ładniejsze od sedana, a jest dużo bardziej wygodne w użytkowaniu. Tzn, ja nie wiem jak wygodne jest kombi, ale wiem doskonale jak niewygodny jest sedan, bo akurat mam. Nie, nie chodzi mi o wielkość bagażnika, bo ja nie wożę tony kartofli. Chodzi o otwór bagażowy. Na oko wygląda dobrze, ale weź coś ze sobą i spróbuj tam wsadzić. Może być nawet większa walizka. Nie wiem czy dysponujesz wózkiem dla dzieciaka. Może się okazać że nie wejdzie pod żadnym kątem.

> Zapewne są wśród Was użytkownicy tego modelu - a ja chciałbym się dowiedzieć o nim jak najwięcej

> Interesuje mnie ogólnie wszystko jakieś bolączki, spalanie paliwa, ceny części, korozja, na co

> zwracać szczególną uwagę przy zakupie etc.

Co do korozji, to podobno można się czasem zdziwić oglądając podwozie. Ja tematu nie znam, a mam rocznik 2006.

Ceny części moim zdaniem wysokie. Te z ASO to już jakaś astronomia. Dawałem ostatnio przykład ceny w ASO reflektora ksenonowego: 4tyś. Szyba przednia z sensorem deszczu: 2800 (mam dziurę od kamienia). Za wahacz przedni dolny zapłaciłem coś około 500. To był zamiennik, ale jakiś droższy (wzmacniany).

Ja mam diesla, to o spalaniu Ci nic nie powiem.

Z tego co wiem, to możesz olać wersje z nawigacją. Raz że ekran jest beznadziejny (mała rozdzielczość i kiepska widoczność w słońcu), a dwa że podobno sama nawigacja jest katastrofą (ja nawet map na Polskę nie mam).

Auto jest dodatkowo bardzo ciasne w środku. Luz jest na szerokość, ale na długość to jak w aucie segmentu B (Clio, Punto).

Materiały przyjemne w dotyku, moim zdaniem trwałe. Względna cisza. Fajny dźwięk zamykanych drzwi (ciekawostka wink.gif )

Dobre prowadzenie. Dobre przed duże "D" ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, ja nie wiem jak wygodne

> jest kombi, ale wiem doskonale jak niewygodny jest sedan, bo akurat mam.

Kurcze, dla mnie jest wygodny sedan smile.gif

Nie, nie chodzi mi o

> wielkość bagażnika, bo ja nie wożę tony kartofli. Chodzi o otwór bagażowy. Na oko wygląda

> dobrze, ale weź coś ze sobą i spróbuj tam wsadzić. Może być nawet większa walizka. Nie wiem

> czy dysponujesz wózkiem dla dzieciaka. Może się okazać że nie wejdzie pod żadnym kątem.

Ostatnio jechałem w 3 osoby + roczne dziecko + wózek w bagażniku. Nie miałem najmniejszego problemu z włożeniem wózka do bagażnika. W środku nie jest jakoś strasznie, ciasno wink.gif Ale to może dlatego że ja lubię jak wszystko mam blisko w aucie wink.gif

> Co do korozji, to podobno można się czasem zdziwić oglądając podwozie. Ja tematu nie znam, a mam

> rocznik 2006.

Również nie widzę problemu korozji, jedynie jeśli gdzieś obite porządnie np od kamieni

> Ceny części moim zdaniem wysokie. Te z ASO to już jakaś astronomia. Dawałem ostatnio przykład ceny

> w ASO reflektora ksenonowego: 4tyś. Szyba przednia z sensorem deszczu: 2800 (mam dziurę od

> kamienia). Za wahacz przedni dolny zapłaciłem coś około 500. To był zamiennik, ale jakiś

> droższy (wzmacniany).

> Ja mam diesla, to o spalaniu Ci nic nie powiem.

> Z tego co wiem, to możesz olać wersje z nawigacją. Raz że ekran jest beznadziejny (mała

> rozdzielczość i kiepska widoczność w słońcu), a dwa że podobno sama nawigacja jest katastrofą

> (ja nawet map na Polskę nie mam).

Posiadam navi, i znowu Cię zaskoczę ale jestem zadowolony smile.gif mapy RT3 jeśli się nie mylę i dają radę smile.gif

> Auto jest dodatkowo bardzo ciasne w środku. Luz jest na szerokość, ale na długość to jak w aucie

> segmentu B (Clio, Punto).

Dla mnie jest OK, ale jak wyżej, ja tak lubie zlosnik.gif

> Materiały przyjemne w dotyku, moim zdaniem trwałe. Względna cisza. Fajny dźwięk zamykanych drzwi

> (ciekawostka )

> Dobre prowadzenie. Dobre przed duże "D"

Tutaj zgadzam się z Tobą w 101% zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ostatnio jechałem w 3 osoby + roczne dziecko + wózek w bagażniku. Nie miałem najmniejszego

> problemu z włożeniem wózka do bagażnika. W środku nie jest jakoś strasznie, ciasno Ale to

> może dlatego że ja lubię jak wszystko mam blisko w aucie

Napisz co lubić mieć blisko w aucie, bo ja tego nie mogę zrozumieć zlosnik.gif

Ja mam w Alfie na tylnej kanapie sufit tak blisko głowy, że muszę się pochylić, albo z kanapy lekko zsunąć. Kolana tez wtedy mam blisko...zębów zlosnik.gif

Jak wsadzę wózek do bagażnika i jeszcze jakąś torbę, to dno gondolki (odwróconej do góry nogami) tez jest blisko...kosza głośnika na półce zlosnik.gif Gondolka musi być do góry nogami, bo zakrywa tą torbę. Inaczej bym bagażnika nie zamknął.

Syn ma też blisko...nogi oparcia pasażera. Właściwie to trzyma nogi na oparciu.

Jak wkładam na przedni fotel nosidełko córki, to nosidełko jest tak blisko deski rozdzielczej, że już mam nawet rysy na tej listwie aluminiowej. No i blisko jest też dach. Tak blisko, że ciężko wsadzić nosidełko bez jakiś wygibasów. Dobrze że mała jest zapięta, bo by się "wysypała" zlosnik.gif

Tak, "blisko" to dobre określenie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawia mnie jedno........

> Po co kupiłeś to auto

Bo ładna i zawsze chciałem zlosnik.gif

Nie, dramatu nie ma. Ja wiem że spokojnie byśmy się pomieścili w Grande Punto.

Mam tylko zwyczaj opisywania rzeczy jak jest, a nie koloryzowania tylko dlatego że "bo ja mam" zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ładna i zawsze chciałem

> Nie, dramatu nie ma. Ja wiem że spokojnie byśmy się pomieścili w Grande Punto.

> Mam tylko zwyczaj opisywania rzeczy jak jest, a nie koloryzowania tylko dlatego że "bo ja mam"

Ale ja również nie koloryzuję wink.gif

Dla mnie auto jest w sam raz, ale pewnie dlatego że wożę tylko swój tyłek zlosnik.gif czasem jeszcze jeden oink.gifzlosnik.gif

Koniec, bo zrobił się inny temat grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koniec, bo zrobił się inny temat

To ja wracając do tematu, dodam dla Tezetka, że jakbym miał kupować ponownie auto tej wielkości, to brałbym Alfę 159 hehe.gifzlosnik.gif Pomimo jej wad zlosnik.gifcool.gif

Tylko na bank bym nie wziął diesla, bo to jest to co mi doskwiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no Panowie rozkręciliście się ale mnie chodzi o konkrety tongue.gifgrinser006.gif

Decyzja co do wersji nadwoziowej jest przemyślana - kombi po prostu mi się nie podoba. Co do użytkowania to znam wszystkie wady sedana - mam Astrę 4d. Na szczęście młody już wózka nie potrzebuje więc ten problem mam już za sobą zlosnik.gif

Silnik interesuje mnie tylko i wyłącznie benzyna - i nie musi posiadać żadnych turbo itp. za stary już jestem na te rzeczy - bardziej przekonuje mnie ekonomia (od razu uprzedzę nie chcę montować tam gazu) grinser006.gif

Napiszcie coś więcej o tych częściach - czy faktycznie wszystkie takie drogie? Jak z dostępnością zamienników? I powiedzcie coś o awaryjności - za Alfami ciągnie się tam jakaś "historia" tylko czy ona dotyczy również tego modelu?

Co do ciasnoty we wnętrzu to domyślam się że tam na pewno nie będzie mniej miejsca niż w Astrze więc spokojnie da się przeżyć zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O silnik pytam

Bo to diesel. Jedyną zaletą jest niskie spalanie i wynikający z tego duży zasięg.

Reszta to wady. Nawet przy tankowaniu śmierdzi. Po zapaleniu hałasuje i telepie. Ma drogie awarie i potencjalnie problematyczny osprzęt. Dodatkowo jest ciężki, co powoduje że auto gorzej się prowadzi. W zimie można mieć przykrą niespodziankę.

Wsiądź do 159 z silnikiem benzynowym. Zamknij drzwi i naciśnij przycisk "Start". Nie usłyszysz że silnik zapalił smile.gif

Jakby mi jakiś znajomy powiedział że sprzedaje swoje 1.7TBI, to ja bym się długo nie zastanawiał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co do ciasnoty we wnętrzu to domyślam się że tam na pewno nie będzie mniej miejsca niż w Astrze

> więc spokojnie da się przeżyć

Zacznę od tego miejsca, bo tu już masz złe założenie. Jest ciaśniej niż w jakiejkolwiek Astrze, nawet Astrze F zlosnik.gif

Astra G, to przy Alfie 159 jest limuzyna grinser006.gif

1.8MPI to najekonomiczniejszy silnik benzynowy w 159. Nie wiem czy 1.7TBI nie pali mniej, ale 2.2 czy 3.2 na pewno chlają więcej zlosnik.gif

Moja Alfa waży ponad 1700kg. Taka z 1.8MPi zapewne jest lżejsza, ale o ile? 150kg? A tam masz tylko 140KM i moment pewnie ze 170Nm wink.gif Dynamika zapewne jak w 1.4 90KM w Astrze, a subiektywne wrażenie jeszcze gorsze bo auto jest ciche i duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo to diesel. Jedyną zaletą jest niskie spalanie i wynikający z tego duży zasięg.

> Reszta to wady. Nawet przy tankowaniu śmierdzi.

Tankuję zawsze na tej samej stacji, nic mi nie śmierdzi grinser006.gif

Po zapaleniu hałasuje i telepie.

Ma drogie awarie i

> potencjalnie problematyczny osprzęt.

Jak się kupi byle co grinser006.gif to później telepie itd zlosnik.gif u mnie zero takich problemów smile.gif

Dodatkowo jest ciężki, co powoduje że auto gorzej się

> prowadzi. W zimie można mieć przykrą niespodziankę.

Napisz coś więcej,jeszcze nie miałem przyjemności zimą jeździć zlosnik.gif

> Wsiądź do 159 z silnikiem benzynowym. Zamknij drzwi i naciśnij przycisk "Start". Nie usłyszysz że

> silnik zapalił

> Jakby mi jakiś znajomy powiedział że sprzedaje swoje 1.7TBI, to ja bym się długo nie zastanawiał

Na ten silnik sam bym się zamienił grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak się kupi byle co to później telepie itd u mnie zero takich problemów

Diesel śmierdzi i telepie już jak wyjeżdża z fabryki zlosnik.gif

> Napisz coś więcej,jeszcze nie miałem przyjemności zimą jeździć

Ja też nie, ale nie trzeba mieć doświadczenia z dieslem, żeby wiedzieć co się dzieje z ON przy mrozach zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Diesel śmierdzi i telepie już jak wyjeżdża z fabryki

> Ja też nie, ale nie trzeba mieć doświadczenia z dieslem, żeby wiedzieć co się dzieje z ON przy

> mrozach

Myślałem że kolega ma jakieś przykre doświadczenia z prowadzeniem alfy zimą zlosnik.gif

Co do ON nie wypowiadam się, poprzednie auto również JTD i zero problemów zimą smile.gif

Ale jak pisałem, tankuję na jednej stacji zawsze, i wiem że paliwo dobre wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Diesel śmierdzi i telepie już jak wyjeżdża z fabryki

> Ja też nie, ale nie trzeba mieć doświadczenia z dieslem, żeby wiedzieć co się dzieje z ON przy

> mrozach

Jeździłem w zeszłą zimę zlosnik.gif Żadnych problemów nie było nawet przy -30 w nocy i autem zaparkowanym na zewnątrz ok.gif (pozdrawiam Suwałki hehe.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Silnik interesuje mnie tylko i wyłącznie benzyna.

No, niestety z tego co wiem to zbyt dużego wyboru nie masz - albo 1,8Mpi albo 1,75Tbi. Wczoraj jeździłem tym pierwszym i muszę przyznać, że tragedii nie ma, chociaż różowo też nie jest - pisałem to ja, posiadacz 150-cio konnego T-Jeta w Bravo i Cinquecento turbo zlosnik.gif. Drugim pojeżdżę zapewne dopiero wtedy kiedy go kupię - w IRL nigdy nie sprzedawali 159 z tym silnikiem, a więc trzeba będzie przyciągnąć z UK.

> I powiedzcie coś o awaryjności - za Alfami ciągnie się tam jakaś "historia" tylko

> czy ona dotyczy również tego modelu?

Z mojego doświadczenia diagnosty od przeglądów rejestracyjnych, mogę śmiało stwierdzić, że awaryjność w stosunku do 156 lub 147 jest praktycznie zerowa. Potwierdza to też mój kolega - były pracownik ASO Fiat/Alfa.

> Co do ciasnoty we wnętrzu to domyślam się że tam na pewno nie będzie mniej miejsca niż w Astrze

> więc spokojnie da się przeżyć

Stary, nie wiesz co piszesz zlosnik.gif. Uważam, że Bravo jest ciasne, ale Alfa wcale więcej miejsca nie ma na nóżki z tyłu. Innymi słowy - za wysokim kierowcą mieszczą się w miarę komfortowo tylko 5-cio letnie dzieci zlosnik.gif. W tym temacie jest naprawdę źle frown.gif.

Jest jeszcze jedna rzecz o której powinieneś wiedzieć. Bardzo wysoko się w tej Alfie siedzi, jest to jakoś tak dziwnie nienaturalne (podobnie jak w Bravo). Po kilku kilometrach jednak da się przyzwyczaić.

Jak się rozmnożę to kupię sobie 159 kombi z 1,75Tbi pod maską, bo po prostu zakochałem się w niej smile.gif. Materiały wnętrza nie odbiegają od poziomu marek premium w tej samej klasie, ilość miejsca w środku także, a urodą zdecydowanie wszystkie je przewyższa waytogo.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Silnik interesuje mnie tylko i wyłącznie benzyna - i nie musi posiadać żadnych turbo itp. za stary

> już jestem na te rzeczy - bardziej przekonuje mnie ekonomia (od razu uprzedzę nie chcę

> montować tam gazu)

Silnik z turbo potrafi być bardziej ekonomiczny niż bez wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.