Skocz do zawartości

Polisa OC i wypadek


AxiT

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie hipotetyczne, ale możliwe.

Mam sobie auto gdzie w DR i polisie OC widnieją dwie osoby ( ja i żona), ale pożyczyłem samochód powiedzmy bratu który powoduje wypadek.

Czy właściciel (ja) pojazdu może mieć z tego tytułu jakieś problemy - powiedzmy TU wypnie się i nie będzie chciało płacić za szkodę. Lub inne typu sądy itd. Oczywiście kierowca ma wiek zbliżony do mojego i prawko tez ma bardzo długo.

Pytam bo ostatnio wywiązała się dyskusja z kierowcą z Anglii ( u nich pokryją z polisy kierowcy nie samochodu). A dodatkowo brat chce pożyczy kuzynowi swoje auto tutaj w PL ( krajowe z kiera w odpowiednim miejscu) i boi się ewentualnych konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie hipotetyczne, ale możliwe.

> Mam sobie auto gdzie w DR i polisie OC widnieją dwie osoby ( ja i żona), ale pożyczyłem samochód

> powiedzmy bratu który powoduje wypadek.

> Czy właściciel (ja) pojazdu może mieć z tego tytułu jakieś problemy - powiedzmy TU wypnie się i nie

> będzie chciało płacić za szkodę. Lub inne typu sądy itd. Oczywiście kierowca ma wiek zbliżony

> do mojego i prawko tez ma bardzo długo.

> Pytam bo ostatnio wywiązała się dyskusja z kierowcą z Anglii ( u nich pokryją z polisy kierowcy nie

> samochodu). A dodatkowo brat chce pożyczy kuzynowi swoje auto tutaj w PL ( krajowe z kiera w

> odpowiednim miejscu) i boi się ewentualnych konsekwencji.

Nie będzie żadnego problemu, ubezpieczyciel nie może wypiąć się z tego powodu, że auto prowadziła osoba nie wpisana do DR. Nawet jeżeli ta osoba odebrała prawo jazdy dzień przed zajściem zdarzenia. Zasady OC reguluje ustawa a nie wewnętrzna polityka ubezpieczyciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie będzie żadnego problemu, ubezpieczyciel nie może wypiąć się z tego powodu, że auto prowadziła

> osoba nie wpisana do DR. Nawet jeżeli ta osoba odebrała prawo jazdy dzień przed zajściem

> zdarzenia. Zasady OC reguluje ustawa a nie wewnętrzna polityka ubezpieczyciela.

Kompletna odpowiedź, można zamykać temat. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co słyszałem to w Anglii ubezpieczenie dotyczy kierowcy. U nas ubezpieczony jest samochód,

> niezależnie od tego kto go prowadzi.

Też nie do końca. Jeżeli mam jeden swój samochód, a drugi jest współwłasnościa z np. ojcem (kimkolwiek), to przy szkodzie na drugim samochodzie, tracę zniżki OC na tylko swoim. Niezależnie czy szkodę robię ja czy drugi współwaściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też nie do końca. Jeżeli mam jeden swój samochód, a drugi jest współwłasnościa z np. ojcem

> (kimkolwiek), to przy szkodzie na drugim samochodzie, tracę zniżki OC na tylko swoim.

> Niezależnie czy szkodę robię ja czy drugi współwaściciel.

Nie w każdym towarzystwie tak jest.

Ze wskazaniem na to, że zniżki przypisywane są obecnie do człowieka, a nie do auta, więc w UFG będzie wszystko odnotowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też nie do końca. Jeżeli mam jeden swój samochód, a drugi jest współwłasnościa z np. ojcem

> (kimkolwiek), to przy szkodzie na drugim samochodzie, tracę zniżki OC na tylko swoim.

> Niezależnie czy szkodę robię ja czy drugi współwaściciel.

w takim wypadku mozesz miec klopoty z wyplata odszkodowania, bo sam sobie nie mozesz placic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w takim wypadku mozesz miec klopoty z wyplata odszkodowania, bo sam sobie nie mozesz placic.

Nie mówię że robię szkodę jednym samochodem drugiemu.

Ale fakt, zamotałem. Chodziło mi o to, że zniżka jest na osobę ubezpieczającą, nawet nie na robiącą szkodę. Czyli, jeżeli jestem współwłaścicielem (w ubezpieczeniu też) i drugi współwłaściciel będzie miał szkodę, na moim drugim samochodzie ja również stracę zniżki (tak, zależy od ubezpieczyciela).

Czyli nie do końca ubezpieczenie jest na osobę. Raczej na osobowspółwłaścicielosamochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w takim wypadku mozesz miec klopoty z wyplata odszkodowania, bo sam sobie nie mozesz placic.

Odnośnie opisanego przez Ciebie przypadku nie będzie wypłaty z polisy OC. Jak stukną się Twoje dwa auta (drugie prowadziła np. żona) to sorki OC nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mówię że robię szkodę jednym samochodem drugiemu.

> Ale fakt, zamotałem. Chodziło mi o to, że zniżka jest na osobę ubezpieczającą, nawet nie na robiącą

> szkodę. Czyli, jeżeli jestem współwłaścicielem (w ubezpieczeniu też) i drugi współwłaściciel

> będzie miał szkodę, na moim drugim samochodzie ja również stracę zniżki (tak, zależy od

> ubezpieczyciela).

> Czyli nie do końca ubezpieczenie jest na osobę. Raczej na osobowspółwłaścicielosamochód.

Wiele zależy od ubezpieczyciela, ale najwięksi tak to rozumują, jesteś właścicielem pięciu aut, zniżek masz na 60%, robisz bum jednym, tracisz 10%-20% zniżki na pięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też nie do końca. Jeżeli mam jeden swój samochód, a drugi jest współwłasnościa z np. ojcem

> (kimkolwiek), to przy szkodzie na drugim samochodzie, tracę zniżki OC na tylko swoim.

> Niezależnie czy szkodę robię ja czy drugi współwaściciel.

Mnie chodzi o PL nie UK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z art. 436 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz pojazdu mechanicznego odpowiada za szkody wyrządzone ruchem pojazdu mechanicznego na zasadzie ryzyka. Art. 436 § 2 KC wprowadza dwa wyjątki od tej zasady, w przypadku których posiadacz odpowiada na zasadzie winy: zderzenie się pojazdów,szkody wyrządzone osobie przewożonej z grzeczności.

Poszkodowany zawsze może dochodzić odszkodowania bezpośrednio od sprawcy (np. w sądzie) np. w razie trudności z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela. Tyle teoria. Dlatego warto się zastanowić przed wyborem firmy dla OC a nie bezmyślnie wybierać najtańszego badziewiaka.

Co z właścicielem pojazdu w tej sytuacji? Sam nie wiem. Raczej odpowiada w sytuacji gdy nie ma sprawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.