Skocz do zawartości

[F] Probelm ze układem przeniesienia napędu.... Skrzynia


tomek1081

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Astrowiczów smile.gif

Pewnego pięknego dnia na pewnym skrzyżowania podczas wymuszania pierwszeństwa moja Astra zgrzytem dobiegającym z komory silnika oznajmiła mi, że żywotność prawej półosi dobiegła końca w wyniku czego nastąpiło jej zerwanie w gnieździe układu różnicowego.

Stoję sobie razem z moją astrą na środku skrzyżowania ! niewiem.gif

Zebrałem się do kupy, i z holowałem Asterke do mechanika, któremu oznajmiłem, aby naprawa była możliwie ekonomiczna.

Po kilku dniach okazało się, że mechanik postanowił wymienić:

-obie półośki

-skrzynię biegów

-sprzęgło

uzasadnienie mechanika:

-W skrzyni było mało oleju w wyniku czego doszło do zerwania ośki

-Po zerwaniu ośki w skrzyni znalazło się dużo opiłków metalu dlatego należy wymienić również skrzynie

-A jak skrzynie to i sprzęgło przy okazji.

Koszt imprezy: 1000zł

Mój komentarz odnośnie wymienionych części:

-Widać że ośki są zjechane, więc potrzebę ich wymiany rozumiem.

-Jeżeli naprawdę była potrzeba wyciągania skrzyni to Sprzęgło przy okazji - ok niech będzie.

-Co do skrzyni mam wątpliwości, a dlaczego? wyjaśniam na końcu

Pytanie:

1. Czy rzeczywiście była potrzeba wymiany skrzyni biegów?

Dalsze obiekcje na temat skrzyni:

Najbardziej wkurzające jest to, że stara skrzynia chodziła o niebo lepiej niż "nowa".

Jakie są problemy ze skrzynią?

-Na postoju wszystkie biegi chodzą dobrze i bez oporu.

W trakcie jazdy:

-Bardzo źle wbija się 2 bieg, czuć wyraźny opór na lewarku. Zarówno w trakcie przyśpieszania jak i redukcji.

-Aby wbić gładko 1 bieg, auto musi stać w miejscu. W starej skrzyni mogłem redukować do 1 gdy auto jechało 5-10km/h. W tej jest wyraźny opór.

-Reszta biegów(3,4,5,R)Chodzi w miarę dobrze.

Jakie mogą być powody problemu z biegami?

PS. Jeżeli potrzebne będą jakieś fotki starych części proszę pisać.

Pozdrawiam

Tomek1081

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "zerwana półoś"?

obróciła się na wielowypuście, czy zmieliło zęby na satelitach?

Argument o opiłkach w skrzyni wydaje się być - dla mechanika - dobry, bo zamiast rozbierać skrzynię, po prostu włoży drugą.

Problemy z biegami mogą oznaczać dwie rzeczy:

- skrzynia jest faktycznie w gorszym stanie (zużyte synchronizatory),

- mechanior zalał do niej zbyt lepki olej (zakładam, że coś zalał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie są problemy ze skrzynią?

> -Na postoju wszystkie biegi chodzą dobrze

> (...)

> -Reszta biegów(3,4,5,R)Chodzi w miarę dobrze.

> Jakie mogą być powody problemu z biegami?

Brzmi to jak opis moich problemów. U mnie mechanizm zmiany biegów był źle wyregulowany - opis regulacji jest na naszej stronie. Od tego bym zaczął, przy okazji sprawdzając poziom oleju w skrzyni, tak jak pisze Orochimaru.

Moja skrzynia od momentu regulacji przejechała 80 kkm i jest ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, z tego pęknięcia nie było żadnych opiłków. Wystarczyło wymienić przegub. Oczywiście przed wymianą trzeba otworzyć dolną pokrywę i zobaczyć jak wyglądają zęby satelitów. Przyjrzeć się wielowypustowi na satelicie w który wchodzi czop przegubu i znaleźć klips który był w miejscu pęknięcia. Ale jeśli pękła tylko sama końcówka czopa, a wielowypusty nie ucierpiały, to całość naprawy można było zrobić bez wyciągania skrzyni.

Niestety jest już po ptokach, więc spytaj mecha jaki dokładnie olej wlał do skrzyni. Zrób też regulację jak napisał kol. kretul.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam po długiej przerwie.

Oczywiście tematu nie porzuciłem, ale dysponuje kilkoma godzinami wolnego czasu w tygodniu, zatem ciężko było mi więcej pogrzebać przy Asterce.

Do regulacji miałem 2 podejścia, pierwsze nie było zbyt udane(3 była w miejscu 5 :D), ale za drugim razem, było już znacznie lepiej, na zimnej skrzyni są jeszcze problemy z 1, ale i tak jest o wiele lepiej niż wcześniej, z biegiem 2 nie mam już żadnych problemów.

Pozostaje mi tylko podziękować za zainteresowanie tematem i wskazówki, które pomogły usunąć problem.

Dziękuję i pozdrawiam

Tomek1081

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.