Skocz do zawartości

Uszkodzony immobilizer w Punto MK1


Mike013

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu szwankuje mi immobilizer w Punto MK1. Objawia się to tym, że po włączeniu zapłonu nie gaśnie CODE i często nie da się odpalić auta. Trzeba wyjąć kluczyk i próbować ponownie. Czasami trzeba próbować tą czynność aż kilka razy.

Dodatkowo podczas jazdy czasami silnik potrafi zgasnąć (tak jakby odłączył się zapłon). Musze w takiej sytuacji (w czasie jazdy) wyłączyć zapłon i włączyć ponownie. Jest to bardzo losowe. Zdarza się, że nie występuje to przez kilka tygodni ani razu. Są też sytuacje, że zapłon wyłączy się kilka razy w ciągu jednego dnia. Uważam, że to gaśnięcie jest także związane z immo.

Wyczytałem, że można całkowicie immo odłączyć. Tu mam 2 pytanka:

Czy jest to bezinwazyjne dla auta - czy nie ma jakichś objawów obocznych po jego usunięciu?

Czy można to wykonać na własna rękę?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam tego nie zrobisz - pisz do WaldiGSi to ci zdejmie immo z komputera, potem odpinasz wtyczkę z centralki immo (nad bezpiecznikami w kabinie), wpinasz komputer pod maską i jeździsz

(nieumyślne wpięcie wtyczki centralki immo zakoduje komputer z powrotem więc trzeba uważać biglaugh.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że po odłączeniu immo mogę dorobić gdziekolwiek sam grot kluczyka bez żadnych kombinacji z kodowaniem?

Quote:

nieumyślne wpięcie wtyczki centralki immo zakoduje komputer z powrotem więc trzeba uważać


Jeżeli odepnę aku będę mógł odpiąć centralkę immo - np. podczas jakieś remontu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem, że po odłączeniu immo mogę dorobić gdziekolwiek sam grot kluczyka bez żadnych kombinacji z kodowaniem?

tak, po zdjęciu immo z komputera możesz dorobić zwykłe klucze bez kodowania jeżeli masz obecnie tylko jeden

> Jeżeli odepnę aku będę mógł odpiąć centralkę immo - np. podczas jakieś remontu?

centralkę immo odpinasz "raz na zawsze" przed podpięciem rozkodowanego komputera i tak już odpięta zostanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Od jakiegoś czasu szwankuje mi immobilizer w Punto MK1. Objawia się to tym, że po włączeniu zapłonu

> nie gaśnie CODE i często nie da się odpalić auta. Trzeba wyjąć kluczyk i próbować ponownie.

> Czasami trzeba próbować tą czynność aż kilka razy.

> Dodatkowo podczas jazdy czasami silnik potrafi zgasnąć (tak jakby odłączył się zapłon). Musze w

> takiej sytuacji (w czasie jazdy) wyłączyć zapłon i włączyć ponownie. Jest to bardzo losowe.

> Zdarza się, że nie występuje to przez kilka tygodni ani razu. Są też sytuacje, że zapłon

> wyłączy się kilka razy w ciągu jednego dnia. Uważam, że to gaśnięcie jest także związane z

> immo.

> Wyczytałem, że można całkowicie immo odłączyć. Tu mam 2 pytanka:

> Czy jest to bezinwazyjne dla auta - czy nie ma jakichś objawów obocznych po jego usunięciu?

> Czy można to wykonać na własna rękę?

> Pozdrawiam,

usunać immo to nie problem , gdyby co to pisz na PW , masz blisko do mnie wiec mogłbyś podjechać

ale obawaiam się , że tam jest inny problem ponieważ immo we fiacie nie wyłączy pracującego już silnika , a Ty piszesz , że gasnie podczas jazdy , trzeba sprawdzić czy nie ginie zasilanie kompa kiedy nie chce odpalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>@fenix8 awaryjnego odpalania auta próbowałeś? wtedy wbijasz kod ręcznie (pomija się centralkę imo)

Jest to możliwe? W jaki sposób?

> usunać immo to nie problem , gdyby co to pisz na PW , masz blisko do mnie wiec mogłbyś podjechać

> ale obawaiam się , że tam jest inny problem ponieważ immo we fiacie nie wyłączy pracującego już

> silnika , a Ty piszesz , że gasnie podczas jazdy , trzeba sprawdzić czy nie ginie zasilanie

> kompa kiedy nie chce odpalić

Miejsce zamieszkania już nieaktualne - obecnie okolice Piły, także 130km dalej niż wcześniej wink.gif

Sprawdziłem czy komp sieje jakimiś błędami. Pojawia się tam czasami błąd cewka1 i coś z sondą. Ale to nie powinno mieć żadnego wpływu na gaśnięcie silnika - tym bardziej w czasie jazdy. Zresztą obie cewki podmieniałem na nowe - błąd nadal wskakuje. Kable WN także nowe (NGK) - chociaż wieczorem jak podniosłem maskę i przygazowałem, to widać czasami jakiś przeskok ładunku.

Oglądałem także kable, czy nie są gdzieś przytarte, lub coś nie jest dociśnięte - nie zauważyłem żadnej nieprawidłowości.

Dokładnie objaw jest taki:

W czasie jazdy silnik nagle gaśnie całkowicie - muszę szybko (bo wszystko dzieje się w czasie jazdy) wyłączyć zapłon i włączyć ponownie. Pęd auta powoduje, że silnik zaraz uruchamia się. Dodam, że gdy zgaśnie światła świecą się normalnie, na desce zapala się marchewa, ładowanie i smarowanie (czyli tu tez normalnie).

Czasami jest też tak, że silnik gaśnie na ułamek sekundy po czym sam uruchamia się (bez konieczności wyłączania zapłonu). Mówisz, że może być to wina kabli? A może kwestia jakiegoś zimnego lutu w kompie jeżeli nie immo?

Dodam, że dzieje się to na benzynie i LPG.

Jest to do zdiagnozowania? Nie ukrywam, że auto jest już dosłownie 'bezcenne' (rdza zwłaszcza podłoga, wgięcia, rysy, popękany zderzak) frown.gif

Służy głównie do kręcenia się koło domu, ale to gaśnięcie jest niebezpieczne i chciałbym się go pozbyć. Chociaż z drugiej strony ew. wymiana kompa (i nie wiadomo czego jeszcze), dodatkowo skomplikowana = kosztowna diagnostyka może spowodować, że przewyższy to wartość auta co staje się bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytując instrukcję obsługi:

Quote:

Jeżeli nie można uruchomić silnika kluczykami oraz kontrolka CODE świeci się, ASO może przeprowadzić procedurę awaryjnego uruchomienia silnika. W wersjach benzynowych można przeprowadzić samemu, postępując zgodnie z procedurą.

Zaleca się uważne przeczytanie procedury przed próbą uruchomienia silnika. Jeżeli podczas uruchamiania awaryjnego zostanie popełniony błąd należy rozpocząć od nowa.

1) odczytać 5 cyfr elektronicznego kodu znajdującego sie na karcie kodowej

2) obrócić kluczyk w pozycję MAR

3) wcisnąć do oporu pedał przyspieszenia i przytrzymać go. Lampka zapali się na około 8 sekund i zgaśnie. w tym momencie zwolnić pedał przyspieszenia i przygotować się do liczenia mrugnięć lampki sygnalizacyjnej.

4) jeżeli ilość pulsowań lampki wtrysku jest zgodna z pierwszą liczbą na karcie kodowej, nacisnąć pedał przyspieszenia i przytrzymać aż lampka zapali sie na 4 sekundy i zgaśnie. Zwolnić pedał przyspieszenia.

5) czynność powtarzać dla pozostałych cyfr kodu

6) po wprowadzeniu ostatniej cyfry przytrzymać pedał przyspieszenia wciśnięty. Lampka zapali się na 4 sekundy i zgaśnie. w tym momencie zwolnic pedał przyspieszenia.

7) uruchomić silnik obracając kluczyk w pozycję AVV

8) jezeli lampka sygnalizacyjna się świeci obróci.,c kluczyk w pozycje STOP i powtórzyć czynność.

Po uruchomieniu awaryjnym zaleca się zwrócenie do ASO, ponieważ opisana procedura musiałaby być wykonana przy każdorazowym uruchamianiu silnika.


W/W procedura działa, osobiście sprawdzałem.

ps. Jak silnik gaśnie podczas jazdy to pojawić się powinny tylko olej i ładowanie. Marchewa w takiej sytuacji nie jest dobrym objawem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpadlem na punkcie 1 . Jest jakas opcja odzyskania karty kodowej i klucza-matki? (wtornik,

> duplikat)

Inny komp z kluczem... albo poprzedni właściciele, ktoś musi je mieć. Aso/firmy z branży zapewne sporo sobie za to policzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Inny komp z kluczem... albo poprzedni właściciele, ktoś musi je mieć. Aso/firmy z branży zapewne

> sporo sobie za to policzą.

Nie wiem czy wyjdzie to wiele drozej - centralka, nawet uzywana, z karta oraz kompletem kluczy i zamkow to tez nie jest tani temat... icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpadlem na punkcie 1 . Jest jakas opcja odzyskania karty kodowej i klucza-matki? (wtornik,

> duplikat)

CHYBA tylko ASO i drogo - nie wiem.

Po kupnie swojego mk1 miałem tylko jeden kluczyk - ala czerwony.W swoim mieście poszedłem do pani dorabiającej wszystkie klucze.Do aut jak i inne typu np.Gerda .Pochwaliła się przy okazji swoimi certyfikatami oraz , że jest do dyspozycji przez 24h i w nagłych wypadkach otwiera każdy zamek i każde drzwi.

Miałem ze sobą kluczyk matkę oraz kartę z kodem. Pani włożyła kluczyk do swojej maszynki , odczytała mi z niej mój kod z karty oraz dorobiła kluczyk.Działa bez problemów 6 rok. Koszt 150 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miałem ze sobą kluczyk matkę oraz kartę z kodem. Pani włożyła kluczyk do swojej maszynki ,

> odczytała mi z niej mój kod z karty oraz dorobiła kluczyk.Działa bez problemów 6 rok. Koszt

> 150 pln.

Tyle ze na podrobce, a nie fiatowskiej surowce... icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.