Skocz do zawartości

[H] - brak ogrzewania


rafm

Rekomendowane odpowiedzi

Przy obecnych mrozach (-10) po uruchomieniu i pełnym rozgrzaniu silnika (temp. odczytywana z trybu serwisiwego wyświetlacza 88-90 C) z nawiewów leci lodowate powietrze. Samochód posiada klimatyzację automatyczną. Czasami pomaga kilkukrotne przekręcenie pokrętłą temperatury z pozycji LO-HI. Czasami ogrzewanie działa normalnie - poprawnie. Czasem samo się "naprawia" po przejechaniu jakiegoś kawałka drogi. Przy temp. bliskich zeru i wyższych nie ma tego problemu. Samochód jest eksploatowany codziennie raczej na krótkich odcinkach.

Podejrzewam przymarzającą lub przycinającą się klapkę od sterowania ciepło - zimno (pozostałe klapki do zmiany kierunku nawiewów działają poprawnie). Jak dostać się by podejrzeć cokolwiek związane z tą klapką ? A może ktoś miał taki problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aż tak strasznie wink.gif. Akurat do tego motora jest dojście.

Od spodu, pod kolumną kierowniczą, trzeba zdemontować kanał powietrza na nogi. Na boku nagrzewnicy, pod wylotem tego kanału jest silniczek sterujący - na szczęście - akurat tą klapką.

Jeśli jest dostęp do diagnoskopu to warto najpierw luknąć, czy sterownik widzi ruchy pokrętła.

Z innymi klapami - jak mówisz - nie jest już tak fajnie oslabiony.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten. Osłonę pod nagrzewnicą można odkręcić, ale pewnie trzeba będzie zdjąć konsolę środkową, żeby dostać się do niektórych wkrętów.

Jeśli to wina silniczka, to nie trzeba tego zdejmować. Objawy wskazują też, że nie jest to wina samej nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> była kiedyś akcja serwisowa montażu diody w instalacje panelu klimy, z powodu przepięc powodowanych

> przez silnik napędu klapy obiegu wew, zew, i od tego padały panele klimy, miałeś to

> zainstalowane?

Chyba nie. Prawie na pewno nie.

A coś bliżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To nie to, to jest uklad wylaczajacy silnik klapki, załączam opis zamontowania diody

Super instrukcja.

Wynika z tego, że montuje się diodę zenera (czy to jest zespół dwóch diod ustawionych przeciwsobnie)? Dobrze kombinuję?

W instrukcji montażu nie ma informacji, jaki to typ diody confused.gif

Może Ktoś, wie coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trzeba rzucić okiem na kartę katalogową jakie jest napięcie przebicia złącza, taki BZW06-15B ma

> 17,1V, to powinno zapracować.

17,1V to wartość średnia 15-stki, bardziej chyba pasi 18-stka, gdzie min Vbr jest 17,1V min. myślę że chwilowe 17V elektronika sterowania i CAN powinny wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że i to i to będzie OK, dla "15-tki" Thomsona minimalne napięcie przebicia to 17,1V, jeśli trafi się egzemplarz z nawet o 1V niższym to i tak daje 16,1V czyli w porządku, prąd jaki zacznie płynąć przy tym napięciu to ok. 1mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślę że i to i to będzie OK, dla "15-tki" Thomsona minimalne napięcie przebicia to 17,1V, jeśli

> trafi się egzemplarz z nawet o 1V niższym to i tak daje 16,1V czyli w porządku, prąd jaki

> zacznie płynąć przy tym napięciu to ok. 1mA.

wynika z tego że parametry zależą bardzo mocno od producenta i różnice są znaczne. Myslę że min. 17V, nie będzie jakimś błędem i powinno zapewnić rozsądne zabezpiecznie.

A to jednak 2 zł, a nie 70 zł w ASO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Jak dostać się by podejrzeć cokolwiek

> związane z tą klapką ? A może ktoś miał taki problem ?

Ja mam taki problem. Płyn ma temp 85`C, a środku Syberia.

Dlatego odgrzewam kotleta smile.gif

U mnie chyba sie mechanizm rozsypał bo coś tam chrupie z rana po włączeniu auta. A czasami jak już chrupnie to sie naprawia.

Rozwiązałeś to jakoś problem klapki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.