Skocz do zawartości

[G] ogranicznik drzwi


wszim

Rekomendowane odpowiedzi

Coś mi się popsuł ogranicznik w tylnych drzwiach. Przestała się obracać ta roleczka co kula się po tej garbatej szynie. Trze i zgrzypi jak zarzynane prosię i drzwi się ciężko uchylają. Jak temat ugryźć, dużo rozbierania, trudny /łatwy temat? Jakaś solidna sprężyna tam chyba dociska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję siknąć tam jakiś olej i ruszać drzwiami 5cm w obie strony. Może rolka się ruszy.

A jak nie, to trzeba odkręcić jedną śrubkę, która mocuje ogranicznik do słupka, dwie przy drzwiach, zdjąć poszycie drzwi i wyciągnąć dziada którymś z otworów - np: po głośniku (jeśli nie chcesz zdzierać folii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na początek proponuję siknąć tam jakiś olej i ruszać drzwiami 5cm w obie strony. Może rolka się

> ruszy.

Pierwsza rzecz którą zrobiłem , niestety bez pozytywnego rezultatu.

> A jak nie, to trzeba odkręcić jedną śrubkę, która mocuje ogranicznik do słupka, dwie przy drzwiach,

> zdjąć poszycie drzwi i wyciągnąć dziada którymś z otworów - np: po głośniku (jeśli nie chcesz

> zdzierać folii).

Tego się obawiałem, że będę musiał ryć poszycie. Nienawidzę demontażu plastików bo zawsze coś mi się upieprzy, złamie , urwie. mad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało się bez rozbiórki. Generalnie wina moja. Nie znając zasady działania wcześniej psikałem i smarowałem cały ogranicznik a najbardziej tą prowadnicę co było ewidentną głupotą. Prowadnica ma być sucha aby mieć tarcie dzięki któremu mogą się po niej toczyć rolki. Natomiast dbać trzeba o nasmarowane osie na których ułożyskowane są rolki. Smarując prowadnicę spowodowałem że rolki zaczęły się ślizgać po prowadnicy i przestając się obracać zakorodowały ich łożyska. I stąd cały feler. Wyczyściłem do sucha prowadnicę i udało mi się uruchomić rolki przesuwając je podpartym śrubokrętem w górę i w dół. Zaaplikowałem strzykawką trochę smaru na osie rolek i już wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ogranicznik? Podobno od 2000 r. montowali z tyłu podobne do przednich, ze sprężyną.

Ja mam taki:

286735176-ogranicznik-tylny.jpg

To co po prawej od wkrętów - siedzi wewnątrz drzwi.

EDIT: wewnątrz obudowy ogranicznika znajdują się:

- 2 wkładki gumowe pełniące rolę sprężyny

- 2 plastykowe klocki

- 2 wałeczki umieszczone wewnątrz ww. klocków

wałeczki zwrócone sa do siebie, aby między przesuwała się listwa o zmiennej grubości.

Otwarcie obudowy polega na odgięciu 4 blaszek, nawet widać niektóre na załaczonym zdjęciu. Wtedy można wyjąć i wyczyścić wszystkie części ze smaru i brudu. Wałeczki, jesli są skododowane, powinno się wygładzić gładkim pilnikiem tak, aby swobodnie obracały się w plastykowym klocku.

Przed złożeniem całości wałeczki posmarowałem odrobiną oleju, smaru nie uzyłem, gdyż w połaczeniu z pyłem tworzy mieszaniną blokującą obracanie się wałeczków, co właśnie miało u mnie miejsce.

Pozdr.

post-65098-14352519389066_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie ogranicznika tył starej wersji przeprowadzone wg opisu wyżej nie przyniosło zadowalających efektów -> co prawda wałeczki obracają się, ale podczas otwierania i zamykania drzwi nadal słychać zgrzyty. Smarowanie olejem też nie pomogło. Uzycie smaru stałego Mo2S też nie pomogło. Podejrzewam, że przyczyną zgrzytu jest stwardnienie gum, które pełnią funkcję sprężyn dociskających do siebie oba wałeczki...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyszczenie ogranicznika tył starej wersji przeprowadzone wg opisu wyżej nie przyniosło

> zadowalających efektów -

> Pozdr.

To może kup sobie tą nową wersję ogranicznika skoro i tak już rozbebeszałeś i masz wprawę. Wyhaczy używki po około dwie dyszki, na alledrogo widziałem. Mnie te drzwi też troszkę głośniej chodza od pozostałych ale to tak bardziej szumią przy otwieraniu, ale to jest pikuś przy poprzednim yyyyyyeeeeeeaaaaaa! aż ciarki przechodziły, jak styropianem po szybie. 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupię, bo tylne drzwi są uzywane sporadycznie, 1-3 razy w roku i pewnie te nowe-stare też zardzewieją od nieużywania... A uzywki nowego typu widziałem już po 15 zł, np. tu: klik, + przesyłka 6 zł, to kpl. 2 szt. miałbym za 36,50 zł, ale w moim przypadku nie warto.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.