Skocz do zawartości

Motocykl na firmę - księgowi proszenie do tablicy (Pyrek)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Motocykl powyżej 50cmm jak teraz jest z kupowaniem na firmę. Mam 1 osobową działalność, faktura jest na moją firmę wystawiana przy kupnie tak? Vat mogę odliczyć cały od zakupu czy 60% (i nie więcej niż 6tys zł)? Co z vatem od paliwa do moto można nie można? Czy przy OC ma być jakieś specjalne że to na firmę jest czy jak? Ciuchy, akcesoria, serwis odliczam normalnie cały vat? Ile lat muszę amortyzować nowy sprzęt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Motocykl powyżej 50cmm jak teraz jest z kupowaniem na firmę. Mam 1 osobową działalność, faktura

> jest na moją firmę wystawiana przy kupnie tak? Vat mogę odliczyć cały od zakupu czy 60% (i nie

> więcej niż 6tys zł)? Co z vatem od paliwa do moto można nie można? Czy przy OC ma być jakieś

> specjalne że to na firmę jest czy jak? Ciuchy, akcesoria, serwis odliczam normalnie cały vat?

> Ile lat muszę amortyzować nowy sprzęt?

według mojego księgowego

moto teraz traktujemy tak samo, jak samochód osobowy

czyli 60% VAT nie więcej niż 6 tyś

paliwo odliczamy tylko dochodowy

akcesoria, ciuchy, serwis - VAT odliczamy normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba pyrek ma racje ze moge jednorazowo

no nie wiem

jak można było odliczyć cały vat, to wtedy i zamortyzować można było jednorazowo chyba

teraz, jeśli traktuje się moto jak osobowy samochód, to nie widzę podstaw, żeby amortyzować jednorazowo

ale próbuj się dowiedzieć, temat ciekawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teraz, jeśli traktuje się moto jak osobowy samochód, to nie widzę podstaw, żeby amortyzować

> jednorazowo

Zerknij w linkę, którą wrzucałem - "mali podatnicy", a takim pewnie jest autor, mogą pewne ś.t. (poza samochodami osobowymi) amortyzowac jednorazowo. Ale jak pisałem - opieram się tylko na zasłyszanych/zaczytanych opiniach. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zerknij w linkę, którą wrzucałem - "mali podatnicy", a takim pewnie jest autor, mogą pewne ś.t.

> (poza samochodami osobowymi) amortyzowac jednorazowo. Ale jak pisałem - opieram się tylko na

> zasłyszanych/zaczytanych opiniach.

chyba zerknął pisał o tym że chyba moto jest teraz jak pojazd samochodowy, jeśli tak to trzeba amortyzować (jak samochód), pytanie czy tak jest smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba zerknął pisał o tym że chyba moto jest teraz jak pojazd samochodowy, jeśli tak to trzeba

> amortyzować (jak samochód), pytanie czy tak jest

Quote:

Amortyzacji jednorazowej nie można zastosować do każdego środka trwałego. Jest ona możliwa tylko w przypadku grup od 3 do 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, ale
z wyłączeniem samochodów osobowych
.


I otake coś znalazłem. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> według mojego księgowego

> moto teraz traktujemy tak samo, jak samochód osobowy

> czyli 60% VAT nie więcej niż 6 tyś

> paliwo odliczamy tylko dochodowy

> akcesoria, ciuchy, serwis - VAT odliczamy normalnie

Od ciuchów motocyklowych i od kasku nie odlicza się VAT

przerabiałem to z US

Motocykl jest traktowany przez US tak samo jak samochód, czyli VAT odliczasz 60 % i amortyzujesz jak samochód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od ciuchów motocyklowych i od kasku nie odlicza się VAT

> przerabiałem to z US

czyli lipa, a w koszta można wrzucić?

Od serwisu/czesci mogę odliczyć vat?

Co z akcesoriami typu blokada, gmole, sakwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dowiedziałem się osobiście od znajomego - pracownika US

Jednak opierałbym się na interpretacjach IS czy powiedzmy kontrolach US. ok.gif

I bynajmniej nie twierdzę, że tak nie jest - po prostu spotykałem się z takimi koncepcjami - akurat u mnie pracowników ZUS - że w życiu nie podeprę się ustną opinią jakiegokolwiej urzędnika. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jednak opierałbym się na interpretacjach IS czy powiedzmy kontrolach US.

> I bynajmniej nie twierdzę, że tak nie jest - po prostu spotykałem się z takimi koncepcjami - akurat

> u mnie pracowników ZUS - że w życiu nie podeprę się ustną opinią jakiegokolwiej urzędnika.

Stary możesz się opierać o co chcesz i odliczać do woli co chcesz.

Interpretacje w tym przypadku są akurat jasne i czytelne.

Czy wydatki związane z eksploatacją motocykla zakupionego do wykorzystania dla celów firmy (ubezpieczenie, przeglądy, serwis, zakup kasku i ubioru dojazdy motocyklem) będą kosztem uzyskania przychodów- z tym pytaniem do Izby Skarbowej zwrócił się podatnik prowadzący działalność gospodarczą.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej podkreślił on, że posiadanie specjalistycznego ubioru (z ochraniaczami) i kasku zapewnia bezpieczeństwo jazdy dla użytkownika motocykla. Jest więc warunkiem jego bezpiecznej eksploatacji. Ponadto przepisy o ruchu drogowym nie pozwalają na jazdę motocyklem bez kasku.

Izba skarbowa zgodziła się, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na ubezpieczenie, przeglądy i serwis. Jej zdaniem podatnik nie ma jednak prawa uwzględnić faktur za zakup specjalistycznego stroju, a nawet kasku.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej z 4 kwietnia 2011r.

dodano: 2011-04-05 10:15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stary możesz się opierać o co chcesz i odliczać do woli co chcesz.

Merytoryczna odpowiedź. pad.gif

> Interpretacje w tym przypadku są akurat jasne i czytelne.

Oczywiście - zerknij na wyrok WSA w Szczecinie z 20 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Sz 60/11) ew. interpretację indywidualną Dyrektora IS w Bydgoszczy. clown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Motocykl powyżej 50cmm jak teraz jest z kupowaniem na firmę. Mam 1 osobową działalność, faktura

> jest na moją firmę wystawiana przy kupnie tak? Vat mogę odliczyć cały od zakupu czy 60% (i nie

> więcej niż 6tys zł)? Co z vatem od paliwa do moto można nie można? Czy przy OC ma być jakieś

> specjalne że to na firmę jest czy jak? Ciuchy, akcesoria, serwis odliczam normalnie cały vat?

> Ile lat muszę amortyzować nowy sprzęt?

o temat na czasie.

a jak jest jesli jednoosobowa dzialalność ma juz w firmie samochod (leasing/amortyzacja). mozna dorzucic do tego 2oo? nie przyczepią się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o temat na czasie.

> a jak jest jesli jednoosobowa dzialalność ma juz w firmie samochod (leasing/amortyzacja). mozna

> dorzucic do tego 2oo? nie przyczepią się?

a co się mają przyczepić, są korki w Wawie, nie muszę płacić na parkowanie w centrum, do klienta szybciej dojeżdżam, więc luz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co się mają przyczepić, są korki w Wawie, nie muszę płacić na parkowanie w centrum, do klienta

> szybciej dojeżdżam, więc luz

jasne... ale co ma logika do ich interpretacji ? to Twoje tłumaczenie czy oficjalne stanowisko US ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jasne... ale co ma logika do ich interpretacji ? to Twoje tłumaczenie czy oficjalne stanowisko US ?

Nie ma czegoś takiego, jak "oficjalne stanowisko US ". wink.gif

Jeżeli chcesz mieć "dupokrytkę", to występujesz o interpretację indywidualną do IS, pewne są też wroki TK bądź uchwały NSA. Reszta to "pływanie" zgodnie z linią orzeczniczą - czy jak to prawnicy nazywają. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o temat na czasie.

> a jak jest jesli jednoosobowa dzialalność ma juz w firmie samochod (leasing/amortyzacja). mozna

> dorzucic do tego 2oo? nie przyczepią się?

Mam lizingowanego Midnajt Stara 1300 na firmę. Zero problemów. Środek transportu, a ja sporo po klientach jeżdzę od Ukrainy aż po Austrię..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam lizingowanego Midnajt Stara 1300 na firmę. Zero problemów. Środek transportu, a ja sporo po

> klientach jeżdzę od Ukrainy aż po Austrię..;)

to jak ciuchy robiłeś? Odliczałeś vat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od ciuchów motocyklowych i od kasku nie odlicza się VAT

> przerabiałem to z US

> Motocykl jest traktowany przez US tak samo jak samochód, czyli VAT odliczasz 60 % i amortyzujesz

> jak samochód

Ubrań ani kasku nie da się puścić w koszty. To wydatki osobiste.

Ja tego nie puszczałem i zapomniałem już o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zerknij w podrzucone przeze mnie linki.

Ale tam jest trochę inna sytuacja - człowiek zajmuje się przede wszystkim sprzedażą motocykli - i jazdami testowymi na nich.

Natomiast jest ryzykowne rozliczanie stroju - podobnie jak przy pracach alpikistycznych nie ma problemu z rozliczeniem uprzęży czy lin, ale już odpowiedniego stroju (bluzy, windstopery itp.. to już się nie da).

Co najśmieszniejsze - strój ochronny dla pracownika - można ująć w koszty, ale dla osoby prowadzącej działalność, już nie..

LINK 1 sąd sobie, a urzędy sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale tam jest trochę inna sytuacja - człowiek zajmuje się przede wszystkim sprzedażą motocykli - i

> jazdami testowymi na nich.

Inna, ale nie ma to znaczenia - i tu, i tu używa się motocykla w dz. gospodarczej - czego fiskus nie kwestionuje. ok.gif

> Natomiast jest ryzykowne rozliczanie stroju - podobnie jak przy pracach alpikistycznych nie ma

> problemu z rozliczeniem uprzęży czy lin, ale już odpowiedniego stroju (bluzy, windstopery

> itp.. to już się nie da).

> Co najśmieszniejsze - strój ochronny dla pracownika - można ująć w koszty, ale dla osoby

> prowadzącej działalność, już nie..

> LINK 1 sąd sobie, a urzędy sobie...

Dlatego ja się nie upieram przy odliczaniu, tylko zauważam, że linia orzecznicza w tym temacie nie jest jednoznaczna - zarówno na etapie interpretacji IS, jak i na szczeblu WSA. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Inna, ale nie ma to znaczenia - i tu, i tu używa się motocykla w dz. gospodarczej - czego fiskus

> nie kwestionuje.

> Dlatego ja się nie upieram przy odliczaniu, tylko zauważam, że linia orzecznicza w tym temacie nie

> jest jednoznaczna - zarówno na etapie interpretacji IS, jak i na szczeblu WSA.

Moja księgowa przerabiała z innym klientem odliczenia akcesoriów motocyklowych i I urzad skarbowy w lublinie bez kłopoty przyjmuje odliczenie kasku - niezbednego wg kodeksu drogowego - natomiast kwestionuje ubranie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomyśl, że to tylko środek transportu. Tak jak hybrydowy Lexus za 0,5 mln i Dacia Logan za 35 tys.

ja wiem ze srodek transportu. ale np. 3 samochodów mi księgowa nie pozwoliła odliczać. 2 nawet też nie (a BMW to chętnie bym wrzucił w koszta, bo w tym sezonie pewnie z 10k PLN weźmie brutto smile.gif), także ta sama historia z motocyklem.

dlatego chciałbym to poprzeć jakimś konkretem. najlepiej wypowiedzią naczelnika z US Bielany wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wiem ze srodek transportu. ale np. 3 samochodów mi księgowa nie pozwoliła odliczać. 2 nawet też

> nie (a BMW to chętnie bym wrzucił w koszta, bo w tym sezonie pewnie z 10k PLN weźmie brutto ),

> także ta sama historia z motocyklem.

> dlatego chciałbym to poprzeć jakimś konkretem. najlepiej wypowiedzią naczelnika z US Bielany

inaczej jeśli rzeczywiście wykorzystujesz pojazd do zarobku i udowodnisz to, to nie ma się co bać, rozwiązanie Twojej księgowej jest bezproblemowe, no i być może zgodne z prawdą wink.gif US nie jest głupi zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> inaczej jeśli rzeczywiście wykorzystujesz pojazd do zarobku i udowodnisz to, to nie ma się co bać,

> rozwiązanie Twojej księgowej jest bezproblemowe, no i być może zgodne z prawdą US nie jest

> głupi

no musiałbym niezle się wygiąć żeby pojazd był do zarobku. moja dzialalnosc opiera się na "konsultingu przy wytwarzaniu oprogramowania" smile.gif musiałbym dorzucić do tego jakies usługi kurierskie czy cos raz na jakiś czas żeby miało to sens, ale nadal trochę naciągane to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no musiałbym niezle się wygiąć żeby pojazd był do zarobku. moja dzialalnosc opiera się na

> "konsultingu przy wytwarzaniu oprogramowania" musiałbym dorzucić do tego jakies usługi

> kurierskie czy cos raz na jakiś czas żeby miało to sens, ale nadal trochę naciągane to będzie.

nie jezdzisz do klientow na konsultacje u nich? smile.gif albo negocjowac umowy? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeździ, tylko po co mu wtedy do tego 2 auta?

2 auta to rzeczywiście ciężko uzasadnić (chociaż zawsze można podciągnąć pod "zabezpieczenie źródła przychodów" - bo co będzie jak mu jeden się zepsuje...)

Ale samochód i motocykl - dość prosto. W zimie nie pojedzie motocyklem i nie zawiezie jakiegoś większego sprzętu, a w lecie oszczędza czas i zmniejsza koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.