Skocz do zawartości

Spryciaśne, i pytanie


Lucyfer

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się, jak są nawijane stojany klatkowych silników do wiatraków sufitowych. I znalazłem - niesamowite:

A teraz pytanie - w jednym z wentylatorów sufitowych spalił mi się taki jeden segment cewek - dosłownie. Poszedł z niego dym, wiatrak stanął i już się nie uruchomi. Sekcja zwłok wykazała, że uzwojenie jest fioletowe z przegrzania.

Wiatrak już kupiłem nowy, bo stało mi się to tydzień temu w szczytowych upałach i bym się w biurze z komputerem ugotował. Ale szkoda mi wywalać tego uszkodzonego, bo to potężna kupa materiałów. No i pytanie - jakiś pomysł na ręczne przewinięcie spalonego segmentu? Czy takich rzeczy się podejmują warsztaty przezwajające silniki i czy ktoś się orientuje, ile to by orientacyjnie mogło kosztować?

Nowy podobny wiatrak to 300-400 zł, ale jeżeli za nieduże pieniądze by mi to ktoś przewinął, to ten stary bym wykorzystał na tarasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo tego do przewinięcia nie masz. No chyba, że problem ze zdobyciem drutu. No, ale to można wycyganić na złomowisku.

A do roboty córę zagonić, niech nawija grinser006.gif

Da się ręcznie. W młodości nie takie rzeczy się robiło waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dużo tego do przewinięcia nie masz. No chyba, że problem ze zdobyciem drutu. No, ale to można

> wycyganić na złomowisku.

> A do roboty córę zagonić, niech nawija

> Da się ręcznie. W młodości nie takie rzeczy się robiło

Drutu różnych średnic to mam jeszcze z czasów studenckich całą szufladę w piwnicy zlosnik.gif Tylko cierpliwość już nie ta, a młodzież zagonić do czegokolwiek, co nie ma ekranu dotykowego lub klawiatury i myszy jest coraz trudniej zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Drutu różnych średnic to mam jeszcze z czasów studenckich całą szufladę w piwnicy Tylko

> cierpliwość już nie ta, a młodzież zagonić do czegokolwiek, co nie ma ekranu dotykowego lub

> klawiatury i myszy jest coraz trudniej

Zmywarka ma wyświetlacz i pare klawiszy wiec jakoś daję rady do niej zagonić. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmywarka ma wyświetlacz i pare klawiszy wiec jakoś daję rady do niej zagonić.

No i na tym koniec.

Ale ja patrzę na ten filmik jak małpa w banana i za nic nie mogę dojrzeć, jak ta maszyna przeprowadza drut przez te wąskie szczelinki między biegunami stojana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i na tym koniec.

> Ale ja patrzę na ten filmik jak małpa w banana i za nic nie mogę dojrzeć, jak ta maszyna

> przeprowadza drut przez te wąskie szczelinki między biegunami stojana.

Trafia idealnie. Mieliśmy w firmie podobne, jak produkowaliśmy silniki. Nie mogłem się napatrzeć, jak to zapitalało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Drutu różnych średnic to mam jeszcze z czasów studenckich całą szufladę w piwnicy Tylko

> cierpliwość już nie ta, a młodzież zagonić do czegokolwiek, co nie ma ekranu dotykowego lub

> klawiatury i myszy jest coraz trudniej

No to się jakieś błędy wychowawcze mszczą na Tobie 270751858-jezyk.gif

Sam zrób. Najwyżej paru postów na AK nie napiszesz. Jeszcze dobry uczynek z tego się urodzi, bo Liwkowi ciśnienia nie podniesiesz i będzie dłużej żył grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja patrzę na ten filmik jak małpa w banana i za nic nie mogę dojrzeć, jak ta maszyna

> przeprowadza drut przez te wąskie szczelinki między biegunami stojana.

Od tego są te "osłony" i obła głowica. Drut ześlizguje się po tychże trafiając dokładnie w szczeliny.

Uwielbiam oglądać wszelkiego rodzaju maszyny przemysłowe przy pracy, najlepiej w slow motion wink.gif

To jest niesamowite, jak - przy takiej prędkości pracy - to potrafi być precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to się jakieś błędy wychowawcze mszczą na Tobie

W małżeństwach jest podział obowiązków i niestety wychowawcze przejęła nieco żona, bo ktoś na to musi zarobić. Kiedyś były zegary z kukułką, teraz baby gadają.

> Sam zrób. Najwyżej paru postów na AK nie napiszesz.

Zrobię, ale zostawiam to sobie na deszczowe dni. W takie jak dziś, robię na zewnątrz.

> Jeszcze dobry uczynek z tego się urodzi, bo

> Liwkowi ciśnienia nie podniesiesz i będzie dłużej żył

Jeżeli jemu się od forum podnosi ciśnienie, to ja go nie zbawię zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trafia idealnie. Mieliśmy w firmie podobne, jak produkowaliśmy silniki. Nie mogłem się napatrzeć,

> jak to zapitalało

Trafianie to jedno, ale że tego drutu nie zerwie. W młodych latach sporo ponawijałem transformatorów i dławików, więc wiem, jak łatwo go urwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakoś mało tej precyzji widać, raz że drut jakoś luźno nawijany a 2 to widać ze się plącze

Ale ja nie o tym 270751858-jezyk.gif

Ta akurat maszynka jest prymitywna, jak nawijarka do drutu hehe.gif

Ale różne duże maszyny przemysłowe, które "na oko" mają dość ciężkie elementy, wykonują niewielkie detale z prędkością nawet kilku na sekundę.

Albo taki montaż SMD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak sobie wyobrażasz kręcenie w wiertarce dokładnie takiego stojana, jak na filmiku?

A widzisz - odpisując na Twoją wiadomośc nie miałem możliwości obejrzenia filmu. Sądziłem, że każda z cewek jest oddzielna - teraz wiem, że wierarka Ci się nie przyda zlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A widzisz - odpisując na Twoją wiadomośc nie miałem możliwości obejrzenia filmu. Sądziłem, że każda

> z cewek jest oddzielna - teraz wiem, że wierarka Ci się nie przyda

Jakbym to chwycił w wiertarkę, to już bym nie potrzebował wentylatora zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.