Skocz do zawartości

Taras drewniany


Ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie chce mi się szukać, a czego bym nie znalazł to tutaj i tak lepsi eksperci siedzą to zapytam od razu.

Czym pomalować/zabezpieczyć deski tarasu drewnianego, żeby było dobrze, trwale, ładnie i bezobsługowo? Co tam teraz wymyślono najbardziej super-hiper?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że nie chce mi się szukać, a czego bym nie znalazł to tutaj i tak lepsi eksperci siedzą to

> zapytam od razu.

> Czym pomalować/zabezpieczyć deski tarasu drewnianego, żeby było dobrze, trwale, ładnie i

> bezobsługowo? Co tam teraz wymyślono najbardziej super-hiper?

trwale i bezobslugowo, to chyba thermodrewno, czy jak to sie zwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że nie chce mi się szukać, a czego bym nie znalazł to tutaj i tak lepsi eksperci siedzą to

> zapytam od razu.

> Czym pomalować/zabezpieczyć deski tarasu drewnianego, żeby było dobrze, trwale, ładnie i

> bezobsługowo? Co tam teraz wymyślono najbardziej super-hiper?

Sąsiad ma i co 2 lata maluje, mówi, że jeszcze nie trafił na specyfik który wytrzyma dłużej. No ale może on jest przewrażliwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sąsiad ma i co 2 lata maluje, mówi, że jeszcze nie trafił na specyfik który wytrzyma dłużej. No ale

> może on jest przewrażliwiony.

Czyli technika nie poszła do przodu. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proszę, rozwiń myśl.

Po pierwsze, na legarach, zanim do nich przybijesz/przykręcisz deski, kładzie się pas tworzywa/papy/blachy, nieco szerszej od nich i z zagiętymi bokami, żeby woda ściekająca z desek nie stała na drewnie legarów, a z niego ściekała. Zagięte wystające boki pokrycia są kapinosami powodującymi, że ściekająca woda nie płynie po bokach legarów, a skapuje w powietrzu obok nich.

Po drugie - szpary między deskami. Drewno "żyje i pije" i jeżeli dasz np. 3-4 mm, to po kilku latach mogą zniknąć, bo drewno się zejdzie i będzie na nim stała woda, zamiast spływać szparami.

Po trzecie - słoje desek wierzchnich. Drewno na dworze zawsze prędzej czy później się zacznie odkształcać. Deski odkształcają się tak, że "zwijaja" się w rynienkę zgodnie z układem słojów. Dlatego deski się powinno układać tak, żeby słoje były wypukłe do góry ")))", a nie wklęsłe do dołu "(((". Obróć te nawiasy o 90 stopni w lewo, to zobaczysz, o co chodzi - mówimy o przekroju poprzecznym deski. W pierwszym wypadku po latach deska zrobi się lekko wypukła środkiem i woda będzie spływała w szpary. W drugim zrobi się po środku wklęsła i woda będzie w niej stała jak w korytku - skracając żywotność drewna tak o połowę. Gdy po 12 latach rozbierałem stary taras, deski ułożone "wklęśle" były kompletnie spróchniałe, zaś deski ułożone wypukle całkiem zdrowe, jeszcze się nadały do innych zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po pierwsze, na legarach, zanim do nich przybijesz/przykręcisz deski, kładzie się pas

> tworzywa/papy/blachy, nieco szerszej od nich i z zagiętymi bokami, żeby woda ściekająca z

> desek nie stała na drewnie legarów, a z niego ściekała. Zagięte wystające boki pokrycia są

> kapinosami powodującymi, że ściekająca woda nie płynie po bokach legarów, a skapuje w

> powietrzu obok nich.

> Po drugie - szpary między deskami. Drewno "żyje i pije" i jeżeli dasz np. 3-4 mm, to po kilku

> latach mogą zniknąć, bo drewno się zejdzie i będzie na nim stała woda, zamiast spływać

> szparami.

To wiem.

> Po trzecie - słoje desek wierzchnich. Drewno na dworze zawsze prędzej czy później się zacznie

> odkształcać. Deski odkształcają się tak, że "zwijaja" się w rynienkę zgodnie z układem słojów.

> Dlatego deski się powinno układać tak, żeby słoje były wypukłe do góry ")))", a nie wklęsłe do

> dołu "(((". Obróć te nawiasy o 90 stopni w lewo, to zobaczysz, o co chodzi - mówimy o

> przekroju poprzecznym deski. W pierwszym wypadku po latach deska zrobi się lekko wypukła

> środkiem i woda będzie spływała w szpary. W drugim zrobi się po środku wklęsła i woda będzie w

> niej stała jak w korytku - skracając żywotność drewna tak o połowę. Gdy po 12 latach

> rozbierałem stary taras, deski ułożone "wklęśle" były kompletnie spróchniałe, zaś deski

> ułożone wypukle całkiem zdrowe, jeszcze się nadały do innych zastosowań.

Na to nie zwróciłbym uwagi. Zresztą to na etapie wyboru desek trzeba sprawdzić z której strony są ryflowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To wiem.

> Na to nie zwróciłbym uwagi. Zresztą to na etapie wyboru desek trzeba sprawdzić z której strony są

> ryflowane.

No właśnie stolarz obrabiający mi trójstronnie deski na to nie zwrócił uwagi, a ja o tym wtedy nie wiedziałem. Ale się przekonałem, że to ma sens zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czwarte - konstrukcja drewniana pod deski powinna być z tego samego drewna co deski tarasowe.

Po piąte - ta konstrukcja powinna leżeć na gumowych podkładkach, aby woda pod nią nie stała. Do kupienia są różne grubości i łatwo całość wypoziomować ew. zachować mały spadek.

Po szóste - dobrze jest zrobić konstrukcję pływającą, bo całość "pracuje". Jedno naroże mocujemy do legaru na sztywno (prze ścianie), drugie pływające, reszty nie ma potrzeby.

Po siódme - deski tarasowe do drewnianych legarów mocujemy przez dystanse. Woda nie zalega na styku drewna.

6s.jpg

Foto zapożyczone z serwisu http://www.vitis.net.pl

To chyba wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.