Skocz do zawartości

Wylewka samopoziomująca niechętnie się poziomuje


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

W małym pokoiku (3x3m) zrobiłem kiedyś na szybko posadzkę cementową. Robiłem w nocy i gładziłem z ręki starą poziomicą. Efekt był do przewidzenia, ale liczył się czas i uznałem że wykończę później 2 workami wylewki samopoziomującej, bo górki jakieś wielkie się nie porobiły.

Wczoraj wylałem tam 2 worki Atlasa Sam 100 (ostatnio był w promocji w Nomi, anhydrytowa, z cementem i drobnym piachem). Wyszło generalnie nieźle, ale wylewka za diabła nie chciała się poziomować mieszana w proporcjach podanych przez producenta (max 5,5 l wody na 25 kg suchej mieszanki). Żeby osiągnąć przyzwoity efekt musiałem dolać z pół litra wody, a może nawet więcej. Wylewana warstwa średnio miała 0,5 cm, miejscami mniej. Lałem tylko w dołki, wcześniej wychwycone za pomocą poziomicy i ciężkiej kulki. zlosnik.gif Wylewce pozwalałem się rozlać, trochę pomagając paca zębatą.

Jakie znaczenie dla trwałości wylewki ma to manipulowanie proporcją wody? Na jakieś 2-3 lata pójdą na to panele, więc chwilowo się nie przejmuję, ale później chcę tam przykleić deski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby 5 mm to minimalna grubość dla tej wylewki. Sądziłem, że przy tej grubości rozleje się sensownie, a brzegi zaszpachluję na gładko jakąś masą wyrównującą. Nie chciałem wylewać grubiej, bo po pierwsze cena, a po drugie chcę utrzymać taki sam poziom jak w sąsiednim pomieszczeniu.

A coś o tym nadużyciu wody przy mieszaniu? Niby dałem 10% więcej, ale różnica w konsystencji była znaczna. Tyle, że bez tego wylewana masa przestawała się rozlewać zostawiając 2 centymetrową górkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak cienkiej warstwie tylko na prawdę rzadka masa potrafi się wypoziomować bez problemu. Wszystko co jest za gęste "stanie". Rozumiem, że chciałeś zachować ten sam poziom, który masz w pomieszczeniu obok, ale tak cienka warstwa 1 z czasem może odskoczyć a 2 jak widzisz nie wypoziomuje się. Albo więc zostaw tak jak jest teraz (o ile to jest do zaakceptowania), albo musisz to skuć.

Co do większej ilości wody, to na pewno wpłynie to na trwałość wylewki, do tego jak piszesz jest bardzo cienka, więc może nie związać jak należy lub z czasem się wykruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to niewielki problem - najwyzej w przyszlosci zaszpachluje recznie gdyby okazalo sie ze sie kruszy.

Dzieki za odpowiedz.

Zastanawiam sie jak dawniej radzono sobie z nierownymi powierzchniami. Pamietam, ze moj dziadek wylewal jakas rzadka papke cementowa i trzyma sie to przez 30 lat. Wiesz moze cos o tej "technologii"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie to niewielki problem - najwyzej w przyszlosci zaszpachluje recznie gdyby okazalo sie ze sie

> kruszy.

> Dzieki za odpowiedz.

> Zastanawiam sie jak dawniej radzono sobie z nierownymi powierzchniami. Pamietam, ze moj dziadek

> wylewal jakas rzadka papke cementowa i trzyma sie to przez 30 lat. Wiesz moze cos o tej

> "technologii"?

Kiedyś nie było mas samopoziomujących i ludzie sobie radzili (jak Twój dziadek grinser006.gif).

Wylewało się zwyczajną zaprawę cementową, ściągało łatą na rurkach, trzeba było odczekać jakiś czas i zatrzeć pacą żeby było gładkie jak pupa niemowlaka. Tak na prawdę masy samopoziomujące to drogi wynalazek dla leniwych zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kiedyś nie było mas samopoziomujących i ludzie sobie radzili (jak Twój dziadek ).

> Wylewało się zwyczajną zaprawę cementową, ściągało łatą na rurkach, trzeba było odczekać jakiś czas

> i zatrzeć pacą żeby było gładkie jak pupa niemowlaka. Tak na prawdę masy samopoziomujące to

> drogi wynalazek dla leniwych

ja tak zrobiłem i jest OK smile.gif a i rurki na barierki poszły 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie to niewielki problem - najwyzej w przyszlosci zaszpachluje recznie gdyby okazalo sie ze sie

> kruszy.

pod panele ok, ale pod parkiet klejony bedziesz musial to skuc, ale dobry parkieciarz sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie chciała się poziomować bo za cienko wylałeś, żeby dobrze sie wypoziomowała musiałbyś wylać po

> całości i grubiej.

grubość była odpowiednia, ale suchy podkład "wyciągnął" wodę z sama i została górka. Wodą trzeba odpowiednio do podłoża dozować do gęstości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy małych powierzchniach mam patent na wylewki. po prostu trzeba zrobić ją rzadką (ale w granicach normy) potem pacą na płasko po powierzchni robić ruchy góra dół - takie lekkie uderzanie (o małej amplitudzie). czasem używam zamiast pacy szlifierki osculacyjnej (takie prostokątnej za 30pln).

zawsze wychodzi równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.