Skocz do zawartości

Wszystko o taśmach LED


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zabieram się za remont mieszkania, chciałbym wykorzystać oświetlenie LED (gdzie się da RGB / RGBW).

Planuję oświetlić w ten sposób:

:: sufity podwieszane

:: kuchnię (taśma pod szafkami wiszącymi, wokół blatu i na cokołach przy podłodze)

:: łazienkę (sufitowe i może profile w ścianach/podłodze)

:: jeśli się da to szafy wnękowe w przedpokojach

Dużo informacji i przykładów już znalazłem, ale nadal wielu rzeczy nie wiem:

1. Jak długie mogą być połączone taśmy LED (żeby nie było spadku jasności na końcach) ?

2. Jak dobiera się zasilacze do taśm ?

3. Czy mając kilka sekcji LEDowych, mogę nimi sterować osobno lub wszystkimi na raz jednym pilotem ?

Co jeszcze powinienem wiedzieć/uwzględnić planując takie oświetlenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<ciach>

> Dużo informacji i przykładów już znalazłem, ale nadal wielu rzeczy nie wiem:

> 1. Jak długie mogą być połączone taśmy LED (żeby nie było spadku jasności na końcach) ?

z tego, co kiedyś szukałem, to sekcje powyżej ~3m powinny być zasilane z obu stron.

> 2. Jak dobiera się zasilacze do taśm ?

jak założysz z 10-20% zapasu będzie dobrze. Najlepiej poprosić sprzedawcę o dobranie.

> 3. Czy mając kilka sekcji LEDowych, mogę nimi sterować osobno lub wszystkimi na raz jednym pilotem

> ?

jak najbardziej kilkoma sekcjami można sterować wspólnie, ale mocno wskazane jest, żeby zasilane były z jednego zasilacza.

> Co jeszcze powinienem wiedzieć/uwzględnić planując takie oświetlenie ?

- lepiej dać jeden zasilacz na wszystkie sekcje włączane jednocześnie (a przynajmniej w jednym pomieszczeniu).

- aluminium klei się bardzo słabo - kupuj profile alu z mocowaniami, ewentualnie rozważ profile mdf

- profile koniecznie z mleczną pleksą, nie gołe, ani nie z półprzejrzystą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ponieważ zabieram się za remont mieszkania, chciałbym wykorzystać oświetlenie LED (gdzie się da RGB

> / RGBW).

> Planuję oświetlić w ten sposób:

> :: sufity podwieszane

> :: kuchnię (taśma pod szafkami wiszącymi, wokół blatu i na cokołach przy podłodze)

> :: łazienkę (sufitowe i może profile w ścianach/podłodze)

> :: jeśli się da to szafy wnękowe w przedpokojach

> Dużo informacji i przykładów już znalazłem, ale nadal wielu rzeczy nie wiem:

> 1. Jak długie mogą być połączone taśmy LED (żeby nie było spadku jasności na końcach) ?

> 2. Jak dobiera się zasilacze do taśm ?

> 3. Czy mając kilka sekcji LEDowych, mogę nimi sterować osobno lub wszystkimi na raz jednym pilotem

> ?

> Co jeszcze powinienem wiedzieć/uwzględnić planując takie oświetlenie ?

poszukaj moich starych wątków o LED'ach

masz namiary na sprzedawców od razu i rozwiązania

jak będziesz robił nowe kuchnie, to od razu każ wykonać frezowania pod profile LED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak w kontekście zabawy z różnymi "żarówkami" LED do oświetlenia ogrodu zlosnik.gif

Postęp w tej dziedzinie jest tak szybki, że w zasadzie wszystko co instalujesz dziś, za pół roku będzie przestarzałe i będą lepsze rozwiązania. Jeżeli pójdziesz w najdroższe, to za kilka(naście) miesięcy to samo będzie kilkukrotnie tańsze. Jeżeli pójdziesz w tanie, to za tę samą cenę za kilka(naście) miesięcy kupisz znacznie lepsze źródła światła.

Po prostu miej tego świadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> poszukaj moich starych wątków o LED'ach

> masz namiary na sprzedawców od razu i rozwiązania

> jak będziesz robił nowe kuchnie, to od razu każ wykonać frezowania pod profile LED

Czytałem (chyba wszystko).

Ale tak jak Lucyfer zauważył - postęp w "domowej" technologii LED jest tak szybki, że posty sprzed 3 miesięcy są już nieaktualne smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.