Skocz do zawartości

orlando 1,8 gdzie zbiornik płynu wspomagania kierownicy


wszim

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie wszystko już sobie z ważniejszych podzespołów rozkminiłem. Ale nie mogę odnaleźć zbiornika płynu układu wspomagania kierownicy. W module przekładni w miejscu gdzie normalnie był zbiornik jest okrągła zaślepka. Czyżby tu był full elektrycznie wspomagany układ? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że możesz nie znaleźć zbiornika.

Patrząc po aukcjach na allegro wychodzi na to, że w tym modelu były wspomagania hydrauliczne, ale spotyka się (pewnie w nowszych autach) też elektryczne.

Wydaje mi się, że dość pomocna w tej kwestii może być lektura instrukcji obsługi w sekcji "skrzynka bezpieczników".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygląda na to, że możesz nie znaleźć zbiornika.

> Patrząc po aukcjach na allegro wychodzi na to, że w tym modelu były wspomagania hydrauliczne, ale

> spotyka się (pewnie w nowszych autach) też elektryczne.

> Wydaje mi się, że dość pomocna w tej kwestii może być lektura instrukcji obsługi w sekcji "skrzynka

> bezpieczników".

Sprawdzę te bezpieczniki.

W instrukcji obsługi jest rozdział dotyczący kontroli płynów eksploatacyjnych i jest rysunek tego silnika z zaznaczonym zbiornikiem. Ale w rzeczywistości w tym miejscu zieje pustką grinser006.gif

Na fotce widać zaślepkę w miejscu gdzie byłby zbiorniczek.

287203197-orlandoukladwspomaganiakier.jpg

Czyli co elektryczny? I on nie potrzebuje żadnych smarowideł w sobie?

post-36196-14352521785419_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli co elektryczny? I on nie potrzebuje żadnych smarowideł w sobie?

Jeśli w pełni elektryczny, to nie.

Ale jeśli przekładnia jest klasyczna, a tylko pompa elektryczna, to też jest zbiornik z olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy prawym nadkolu?

Prawym ok.gif

A stojąc przed silnikiem, po lewej stronie wink.gif

> A gdy jest całkiem elektryczne to niczym nie jest smarowane? Niemożliwe.

Jakieś smarowanie przekładni jest, ale nie ma oleju, bo nie ma pompy hydraulicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawym

> A stojąc przed silnikiem, po lewej stronie

No to u mnie tam nie ma nic. Jeszcze raz dokładnie się przyjrzę ale to nie jest szpilka żeby nie zauważyć. hmm.gif

> Jakieś smarowanie przekładni jest, ale nie ma oleju, bo nie ma pompy hydraulicznej.

Myślisz że smar stały? I jakaś smarowniczka dokręcana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to u mnie tam nie ma nic. Jeszcze raz dokładnie się przyjrzę ale to nie jest szpilka żeby nie

> zauważyć.

Patrzyłem dzisiaj - jest czarny zbiornik przy kielichu w którym mocowany jest amortyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzę te bezpieczniki.

> W instrukcji obsługi jest rozdział dotyczący kontroli płynów eksploatacyjnych i jest rysunek tego

> silnika z zaznaczonym zbiornikiem. Ale w rzeczywistości w tym miejscu zieje pustką

> Na fotce widać zaślepkę w miejscu gdzie byłby zbiorniczek.

> Czyli co elektryczny? I on nie potrzebuje żadnych smarowideł w sobie?

To co jest na zdjecie to tzw REPS (Rack Electric Power Steerig) i nie ma tam dodatkowego smarowania. Nalozono do środka tyle smaru ile potrzeba na cala aksploatacje.

Fajnie ze juz do Orlando daja REPS, ja w swoim Cruze wciaz mam HPS, a w instrukcji jest zapisane ze moze tez byc REPS.

Zebys przypadkiem nie wpadl na odkrecanie tej czarnej nakladki, bo mozesz spierniczyc cały uklad, a na pewno rozszczelnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co jest na zdjecie to tzw REPS (Rack Electric Power Steerig)

waytogo.gif i wszystko jasne

> i nie ma tam dodatkowego

> smarowania. Nalozono do środka tyle smaru ile potrzeba na cala aksploatacje.

> Fajnie ze juz do Orlando daja REPS, ja w swoim Cruze wciaz mam HPS, a w instrukcji jest zapisane ze

> moze tez byc REPS.

A ja sam nie wiem czy się cieszyć czy się bać grinser006.gif

> Zebys przypadkiem nie wpadl na odkrecanie tej czarnej nakladki, bo mozesz spierniczyc cały uklad, a

> na pewno rozszczelnic.

Póki wszystko będzie działać nic tam nie zamierzam grzebać, zwłaszcza w okresie gwarancji. Ja się tylko dowiaduję z czystej niehumanistycznej ciekawości. 893goodvibes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co jest na zdjecie to tzw REPS (Rack Electric Power Steerig)

bardziej ogólnie zwą to EPS.

tu ciut info i ciekawe rysunki

Jak dla mnie nie zauważyłem na razie żadnych negatywnych zjawisk. Kiera działa precyzyjnie a w momencie zatrzymania się bardzo wyraźnie czuć moment przełączenia się na mocniejsze wspomaganie ułatwiające manewrowanie. Nie jest to jak we fiatach że trzeba przycisnąć jakiś przycisk "city", po prostu samo się przełącza i po ruszeniu wraca do normalnej siły. Wydaje mi się tez że kierownica lżej działa przy zgaszonym silniku na postoju. Dziś właśnie montowałem chlapacze i musiałem przestawić koła i bardzo łatwo było mi obrócić kołami kręcąc kierownicą przez uchylone okno. Może to kwestia przełożenia a może że nie ma dodatkowych oporów przepychania płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bardziej ogólnie zwą to EPS.

> tu ciut info i ciekawe rysunki

> Jak dla mnie nie zauważyłem na razie żadnych negatywnych zjawisk. Kiera działa precyzyjnie a w

> momencie zatrzymania się bardzo wyraźnie czuć moment przełączenia się na mocniejsze

> wspomaganie ułatwiające manewrowanie. Nie jest to jak we fiatach że trzeba przycisnąć jakiś

> przycisk "city", po prostu samo się przełącza i po ruszeniu wraca do normalnej siły. Wydaje mi

> się tez że kierownica lżej działa przy zgaszonym silniku na postoju. Dziś właśnie montowałem

> chlapacze i musiałem przestawić koła i bardzo łatwo było mi obrócić kołami kręcąc kierownicą

> przez uchylone okno. Może to kwestia przełożenia a może że nie ma dodatkowych oporów

> przepychania płynu.

Ja to znam bo prze 4 lata pracowałem z tego typu ukladami w Tychach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.