Skocz do zawartości

Skrzynia I-Shift lub jej odpowiednik w Renault


Ketchup87

Rekomendowane odpowiedzi

Od przyszłego tygodnia zaczynam pracę na Renault Premium 460 DXi ze zautomatyzowaną skrzynią. Jeździł ktoś takim cudeńkiem? Znaczy generalnie to ustawię bieg przód tył ale jak pojeździłem kilka miesięcy Opticruisem w Scanii z instrukcją w ręku to się przekonałem, że to nie tylko na tym polega i skrzynię da się super wykorzystać o ile się umie.

Ktoś jeździł i może udzielić kilku wskazówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od przyszłego tygodnia zaczynam pracę na Renault Premium 460 DXi ze zautomatyzowaną skrzynią.

> Jeździł ktoś takim cudeńkiem? Znaczy generalnie to ustawię bieg przód tył ale jak pojeździłem

> kilka miesięcy Opticruisem w Scanii z instrukcją w ręku to się przekonałem, że to nie tylko na

> tym polega i skrzynię da się super wykorzystać o ile się umie.

> Ktoś jeździł i może udzielić kilku wskazówek?

Premiumka taka z 2012 roku Euro5 z optidriverem?

Tzn. taka skrzynia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Autko jakoś z przełomu 2010 i 2011. Niestety nie spojrzałem jak wygląda sterowanie.

Jak to pełny automat i sterowanie takie jak na tym zdjęciu, to bardzo prosta sprawa.

-sprzęgła nie masz wcale,

-wszystko co zrobisz widzisz na wyświetlaczu

-ciagnac do siebie zmieniasz auto/manu

-pozycja D jazda przód

-pozycja D + R jazda tył

-żeby przejść z jazdy tył na przód nie trzeba wrzucać N i znów D tylko z pozycji R pociągnąć badyl do siebie i masz D

-jadąc na auto można sobie w dowolnej chwili zredukować czy dać wyższy bieg (góra / dół) wtedy na chwile na wyświetlaczu miga MANU i za kilka sekund wraca do AUTO

-siłe hamowania ustawiasz stopniowo na spowalniaczu, a jak jeszcze za słabo hamuje to zrzucasz biegami na dół

-najskuteczniejsze hamowanie to jazda w zakresie obrotów niebieskiego pola, które się pojawia po włączaniu spowalniacza

-gasić auto tylko w pozycji N

-C to jakiś powolny bieg czy coś, ja tego nie używam

Tyle trzeba wiedzieć żeby sprawnie tym jeździć.

Bardzo prosta intuicyjna obsługa.

Jak sobie coś jeszcze zaraz przypomnę to dopiszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to pełny automat i sterowanie takie jak na tym zdjęciu, to bardzo prosta sprawa.

> -sprzęgła nie masz wcale,

> -wszystko co zrobisz widzisz na wyświetlaczu

> -ciagnac do siebie zmieniasz auto/manu

> -pozycja D jazda przód

> -pozycja D + R jazda tył

> -żeby przejść z jazdy tył na przód nie trzeba wrzucać N i znów D tylko z pozycji R pociągnąć badyl

> do siebie i masz D

> -jadąc na auto można sobie w dowolnej chwili zredukować czy dać wyższy bieg (góra / dół) wtedy na

> chwile na wyświetlaczu miga MANU i za kilka sekund wraca do AUTO

> -siłe hamowania ustawiasz stopniowo na spowalniaczu, a jak jeszcze za słabo hamuje to zrzucasz

> biegami na dół

> -najskuteczniejsze hamowanie to jazda w zakresie obrotów niebieskiego pola, które się pojawia po

> włączaniu spowalniacza

> -gasić auto tylko w pozycji N

> -C to jakiś powolny bieg czy coś, ja tego nie używam

> Tyle trzeba wiedzieć żeby sprawnie tym jeździć.

> Bardzo prosta intuicyjna obsługa.

> Jak sobie coś jeszcze zaraz przypomnę to dopiszę...

Czy bieg startowy wybiera na podstawie obciążenia czy trzeba go zaprogramować przed jazdą? Są jakieś programy pracy skrzyni lub tryb manewrowania? Da się zablokować bieg na stałe?

Co producent to obyczaj grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy bieg startowy wybiera na podstawie obciążenia czy trzeba go zaprogramować przed jazdą? Są

> jakieś programy pracy skrzyni lub tryb manewrowania? Da się zablokować bieg na stałe?

> Co producent to obyczaj

Bieg do ruszenia wrzuca za każdym razem inny, zależy chyba właśnie od obciążenia, choć czasem na pełno pod górkę spod rampy nieraz wsadzi 4-ke wink.gif

Programów pracy skrzyni nie ma, chyba że o czymś nie wiem.

Te właśnie C to jakiś ponoć wolny bieg / manewrowy czy coś w tym sensie. Czytałem dawno temu w instrukcji i już nie pamietam.

Bieg na stałe, wsadzisz w trybie MANU i wtedy ci się nie zmieni, dopiero zmienić możesz góra / dół (jak wycieraczki w osobówce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bieg do ruszenia wrzuca za każdym razem inny, zależy chyba właśnie od obciążenia, choć czasem na

> pełno pod górkę spod rampy nieraz wsadzi 4-ke

bo pamięta ostatni bieg jaki był przy ruszaniu. jesli ruszałeś pusto i lekko z górki na 5 to następne ruszenie nawet z ładunkiem pod gorkę też wrzuci 5. Bieg C to normalna 1 słuzy do manewrowania, na tym biegu nie przypalisz sprzęgła.

> Programów pracy skrzyni nie ma, chyba że o czymś nie wiem.

automat "czuje " moc wciśnięcia pedału gazu, obciązenie osi napedowej ( obciążenie poduszek) i ukształtowanie terenu ( z g\orki , płasko , pod górkę). zbierając te wszystkie dane odpowiednio zmienia biegi

> Te właśnie C to jakiś ponoć wolny bieg / manewrowy czy coś w tym sensie. Czytałem dawno temu w

> instrukcji i już nie pamietam.

> Bieg na stałe, wsadzisz w trybie MANU i wtedy ci się nie zmieni, dopiero zmienić możesz góra / dół

> (jak wycieraczki w osobówce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od przyszłego tygodnia zaczynam pracę na Renault Premium 460 DXi ze zautomatyzowaną skrzynią.

brawo , nie ma nic lepszego cool.gif

> Jeździł ktoś takim cudeńkiem? Znaczy generalnie to ustawię bieg przód tył ale jak pojeździłem

> kilka miesięcy Opticruisem w Scanii z instrukcją w ręku to się przekonałem, że to nie tylko na

> tym polega i skrzynię da się super wykorzystać o ile się umie.

> Ktoś jeździł i może udzielić kilku wskazówek?

znam to lepiej niż własną żonę hahaha.gif. odpowiem na wszystko o co zapytasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> brawo , nie ma nic lepszego

> znam to lepiej niż własną żonę . odpowiem na wszystko o co zapytasz

To z racji, że nigdy nawet w Premium nie siedziałem:

Są gniazdka 12 czy 24V?

Jeżeli 12 to czy radio jest na 12 czy 24?

Jak mocna jest seryjna przetwornica?

Gdzie są głośniki? Grają jakoś smile.gif ?

Widziałem na desce przycisk z ikonką tylnego mostu a pod kołami były kreski - co to grinser006.gif ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To z racji, że nigdy nawet w Premium nie siedziałem:

> Są gniazdka 12 czy 24V?

zapalniczka 24 V , obok gniazdko 12 V ( tylko 1 szt) . nad fotelef pasażera jest półka z gniazdkiem 24 V

> Jeżeli 12 to czy radio jest na 12 czy 24?

Radio 24 V w standardzie CD . może być opcjonalnie MP3 i blue to... , usb

> Jak mocna jest seryjna przetwornica?

8 A. jest nad tacho , tam też najlepiej zamontować radio CB bo jest tam koncówka kabla antenowego.

> Gdzie są głośniki?

nad drzwiami po lewej i prawej str. produkcja Bosch ( made in china.

Grają jakoś ?

jakoś yay.gif

> Widziałem na desce przycisk z ikonką tylnego mostu a pod kołami były kreski - co to ?

wyłącznik ASR . po wciśnięciu tego przycisku wyświetli się taka sama ikona na wyświetlaczu i możesz buksować kołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przygotuj się że nieźle Cię wytrzęsie w kabinie, nic się nie zmieniło w stosunku do starej premiumy

Ale jeżeli fotel jest na tej wysokości co w Midlum to chociaż będę mógł skorzystać z pneumatycznego fotela. W Iveco na spuszczonej poduszce ledwo sięgałem do pedałów (174cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przygotuj się że nieźle Cię wytrzęsie w kabinie, nic się nie zmieniło w stosunku do starej premiumy

Yep... trzęsie. Muszę wymyślić jakąś blokadę do ekranu bo mi laptopa złamie w pół grinser006.gif

Ale niestety skrzyni nie polubiłem frown.gif Jest lepsza od actrossa mp2 ale do opticruise w scanii daleka droga :/

Zmienia biegi za gęsto, dużo za gęsto. Wystartowałem na skrzyżowaniu z 4 i w połowie na lewo skręcie postanowił mi zbić na dwójkę. Wiecie co się stało na takim skręcie z obciązoną naczepą...

Górki masakra. Zamiast tak jak opticriuse zbić z 12 na 10 leci na 11 na 5 dosłownie 5 sekund nie daje rady i zrzuca na 10 i jestem o 15km/h wolniej niż po redukcji od razu na 10 a spalanie w górę. Jeszcze gorzej jak są dwie górki po sobie. Po pierwszej tylko delikatnie się wypłaszczy, poczuje, że zaczyna przyśpieszać i od razu 12 bieg. Dosłownie parę metrów przed następną górką i znów nie ma siły jechać.

Beznadzieja frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Yep... trzęsie. Muszę wymyślić jakąś blokadę do ekranu bo mi laptopa złamie w pół

> Ale niestety skrzyni nie polubiłem Jest lepsza od actrossa mp2 ale do opticruise w scanii daleka

> droga :/

> Zmienia biegi za gęsto, dużo za gęsto. Wystartowałem na skrzyżowaniu z 4 i w połowie na lewo

> skręcie postanowił mi zbić na dwójkę. Wiecie co się stało na takim skręcie z obciązoną

> naczepą...

nauczysz się jeszcze operować gazem. ta skrzynia jest czuła na wcisnięcie gazu, przy mocnym wciśnięciu nieco przeciąga biegi, przy delikatnym gazie zmienia biegi co 1 delikatniej.

> Górki masakra. Zamiast tak jak opticriuse zbić z 12 na 10 leci na 11 na 5 dosłownie 5 sekund nie

> daje rady i zrzuca na 10 i jestem o 15km/h wolniej niż po redukcji od razu na 10 a spalanie w

> górę. Jeszcze gorzej jak są dwie górki po sobie. Po pierwszej tylko delikatnie się wypłaszczy,

> poczuje, że zaczyna przyśpieszać i od razu 12 bieg. Dosłownie parę metrów przed następną górką

> i znów nie ma siły jechać.

w takich momentach zaleca się przełączyć na tryb manu , wielkiej filozofii nie ma

> Beznadzieja

eee , przesada.

w premium brakuje do pełni szczęścia "oczu" tak jak ma scania , tzw tempomat z topografią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nauczysz się jeszcze operować gazem. ta skrzynia jest czuła na wcisnięcie gazu, przy mocnym

> wciśnięciu nieco przeciąga biegi, przy delikatnym gazie zmienia biegi co 1 delikatniej.

> w takich momentach zaleca się przełączyć na tryb manu , wielkiej filozofii nie ma

> eee , przesada.

> w premium brakuje do pełni szczęścia "oczu" tak jak ma scania , tzw tempomat z topografią.

Fajny bajer ale myślę, że w takim miejscu jak ruchliwa A7 czy A2 będzie to dość upierdliwe dla reszty.

Ja jeździłem eRką bez tego i nie musiałem wcale korzystać z manu. Jedynie jak wyprzedzałem czy chciałem się pościgać to przed górką sobie zablokowałem 11 i jak obciążenie wzrosło przełączałem na auto i dawałem skrzyni wolną rękę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajny bajer ale myślę, że w takim miejscu jak ruchliwa A7 czy A2 będzie to dość upierdliwe dla

> reszty.

> Ja jeździłem eRką bez tego i nie musiałem wcale korzystać z manu. Jedynie jak wyprzedzałem czy

> chciałem się pościgać to przed górką sobie zablokowałem 11 i jak obciążenie wzrosło

> przełączałem na auto i dawałem skrzyni wolną rękę

ja to zawsze przed większą górką od razu dawałem 11 żeby nie tracić prędkości na zmianie, ogólnie nie wiem jak to działa ale w MP3 na 11 biegu jechałem ciut szybciej, przy wyprzedzaniu dawałem pedał do dechy, zmienił bieg i szedł jakoś lepiej zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja to zawsze przed większą górką od razu dawałem 11 żeby nie tracić prędkości na zmianie, ogólnie

> nie wiem jak to działa ale w MP3 na 11 biegu jechałem ciut szybciej, przy wyprzedzaniu dawałem

> pedał do dechy, zmienił bieg i szedł jakoś lepiej

Doczytałem w instrukcji, że tylko po wciśnięciu gazu poza pierwszy opór skrzynia przechodzi w tryb "power" no i pod największą górkę klepnąłem. Błąd. Zredukował dobry bieg na za niski i wyszedł za zielone pole. Spalił mnóstwo paliwa, nie mógł się na tyle rozbiec, żeby wrzucić wyższy bieg i na tym niskim 35km/h wlazłem na górę... . Jutro znów ruszam, będę się uczył i próbował dogadać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.