Skocz do zawartości

Podatek VAT- odliczenie mat. za budowe dom. jedn.


Kukis

Rekomendowane odpowiedzi

Dostalem w Lipcu tego roku PnB domu jednorodzinnego, lecz budowe zaczne w przyszlym roku na jesieni a moze nawet na wiosne 2015r.

Wiem, ze od 2014r. zmieni sie sposob zwrotu VAT...

Quote:

Tylko jeden wniosek o zwrot VAT

Zgodnie z projektem wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane składa się raz, nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.


Quote:

WAŻNE

Istotną zmianą jest również to, że zwrot VAT od 2014 roku obejmie tylko wydatki na materiały budowlane poniesione od dnia wydania pozwolenia na budowę.

Warto zauważyć też, że nowe zasady formalnie nie pozwolą uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosły już w 2014 r. i latach następnych.


Co mam w takiej sytuacji zrobic??

Zakupic material/materialy z listy i zlozyc do US dok. VZM-1 i VZM-1/c ? Wtedy moglbym rozliczac sie na starych zasadach przez 5 kolejnych lat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dostalem w Lipcu tego roku PnB domu jednorodzinnego, lecz budowe zaczne w przyszlym roku na jesieni

> a moze nawet na wiosne 2015r.

> Wiem, ze od 2014r. zmieni sie sposob zwrotu VAT...

> Quote:

> Tylko jeden wniosek o zwrot VAT

> Zgodnie z projektem wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane składa się raz, nie później niż do

> dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem miało miejsce przystąpienie do użytkowania

> wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

> Quote:

> WAŻNE

> Istotną zmianą jest również to, że zwrot VAT od 2014 roku obejmie tylko wydatki na materiały

> budowlane poniesione od dnia wydania pozwolenia na budowę.

> Warto zauważyć też, że nowe zasady formalnie nie pozwolą uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały

> pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosły już w 2014 r. i latach następnych.

> Co mam w takiej sytuacji zrobic??

> Zakupic material/materialy z listy i zlozyc do US dok. VZM-1 i VZM-1/c ? Wtedy moglbym rozliczac

> sie na starych zasadach przez 5 kolejnych lat??

Jest kilka interpretacji, ale najprawdopobniej mozesz rozliczyc materialy z fakturami za ten rok, natomiast wnioskowac mozesz przez 5 lat o ile bedziesz mial faktury wystawione do konca 2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest kilka interpretacji, ale najprawdopobniej mozesz rozliczyc materialy z fakturami za ten rok,

> natomiast wnioskowac mozesz przez 5 lat o ile bedziesz mial faktury wystawione do konca 2013

a ile jesteś gotów postawić na tę opcję?

bo ja bym si nie zakładał bo to sa na razie domniemania pseudo dziennikarzy, którzy na portalach internetowych sieją zamęt bo nie mają o czym pisać to wymyślają cuda nie widy

znając naszych ustawodawców to uchwalą coś w ostatniej chwili (czyli około 20 grudnia 2013 z mocą obowiązywania od 01.01.2014) i obstawiam że zrobią wersję najtańsza dla budżetu czyli przez kilka lat można będzie jeszcze coś odliczać pod warunkiem że f-ry będą wystawione nie później niż 31.12.2013 biglaugh.gif

ale ja tez się nie założę chociać zajmuję się VZM-ami na codzień biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ile jesteś gotów postawić na tę opcję?

> bo ja bym si nie zakładał bo to sa na razie domniemania pseudo dziennikarzy, którzy na portalach

> internetowych sieją zamęt bo nie mają o czym pisać to wymyślają cuda nie widy

> znając naszych ustawodawców to uchwalą coś w ostatniej chwili (czyli około 20 grudnia 2013 z mocą

> obowiązywania od 01.01.2014) i obstawiam że zrobią wersję najtańsza dla budżetu czyli przez

> kilka lat można będzie jeszcze coś odliczać pod warunkiem że f-ry będą wystawione nie później

> niż 31.12.2013

> ale ja tez się nie założę chociać zajmuję się VZM-ami na codzień

Tak, ta opcja obowiazuje (jeszcze).W projekcie budzetu a takze ustawy o dofinansowaniu do mieszkan jest zalozenie ze ulgi vat nie ma w takiej postaci jak jest teraz. Jezeli jej nie bedzie to najbardziej prawdopodobnym bedzie scenariusz o ktorym pisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, ta opcja obowiazuje (jeszcze).W projekcie budzetu a takze ustawy o dofinansowaniu do mieszkan

> jest zalozenie ze ulgi vat nie ma w takiej postaci jak jest teraz. Jezeli jej nie bedzie to

> najbardziej prawdopodobnym bedzie scenariusz o ktorym pisalem.

pożyjem - uwidzim biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest kilka interpretacji, ale najprawdopobniej mozesz rozliczyc materialy z fakturami za ten rok,

> natomiast wnioskowac mozesz przez 5 lat o ile bedziesz mial faktury wystawione do konca 2013

A myslalem, ze przy rozliczeniu w tym roku kilku faktur, w kolejnych 5 latach bede mogl rozliczac faktury rowniez z kolejnych lat. Beznadziejna sytuacja!

Nie byloby tematu, ale dlaczego w przyszlej ustawie zastosowali tak niski limit pow. uzytkowej domu jednorodzinnego do 100 m2 mlot.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A myslalem, ze przy rozliczeniu w tym roku kilku faktur, w kolejnych 5 latach bede mogl rozliczac

> faktury rowniez z kolejnych lat. Beznadziejna sytuacja!

raczej mało prawdopodobne - za dobrze by było dla obywateli biglaugh.gif

> Nie byloby tematu, ale dlaczego w przyszlej ustawie zastosowali tak niski limit pow. uzytkowej domu

> jednorodzinnego do 100 m2

z tego samego powodu co wyżej biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A myslalem, ze przy rozliczeniu w tym roku kilku faktur, w kolejnych 5 latach bede mogl rozliczac

> faktury rowniez z kolejnych lat. Beznadziejna sytuacja!

> Nie byloby tematu, ale dlaczego w przyszlej ustawie zastosowali tak niski limit pow. uzytkowej domu

> jednorodzinnego do 100 m2

Z tej ze musza skads wziac kase na program doplat do mieszkan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bylem w US i pani urzedniczka potwierdzila to co wczesniej napisales.

> Pozdr.

Ja juz kontaktowalem sie z ministerstewm i to potwiedzili.

Sa tam uwarunkowania wieku i powierchni. Pozwolenie ma byc wydane po styczniu zeby isc na nowych zasadach.

Dobre jest to ze nie jest to odpis podatkowy tylko bezposredni zwrot bezposrednio z US (czas wydania decyzji 4 miesiace i spodziewany zwrot do 30 dni pozniej)

Decyzja jest wazna przez kilka lat, niestety limity sa dosc niskie i zelaz od miejsca budowy.

Kolezanka z izby skarbowej ma zejsc pietro nizej do urzedu skarbowego i powinienem miec skany dokumentow urzedowych od nich na dniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bylem w US i pani urzedniczka potwierdzila to co wczesniej napisales.

> Pozdr.

ja bym się bał komukolwiek cokolwiek potwierdzać jak będzie kiedy nawet ustawodawcy nie wiedza jak będzie biglaugh.gif (i dlatego wszystkim mówię że nie wiadomo nic konkretnego)

ale jej małpy i jej cyrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.