Skocz do zawartości

Problemy z piecem Solei - Elektromet - STB?


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam kupiony piec solei z elektronika, model kwr 25kw. Niestety przestal dzialac mi wentylator w piecu, komputer daje sygnal (lampka mryga) ale wentylator sie nie zalacza. Wentylator sprawdzalem podlaczajac go bezposrednio do zrodla zasilania i dziala. Podejrzewam problem w komputerze. Czytalem ze mozna sprawdzic zabezpieczenie STB, ale nawet nie wiem gdzie to jest i jak to sprawdzic? Orientuje sie ktos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Mam kupiony piec solei z elektronika, model kwr 25kw. Niestety przestal dzialac mi wentylator w

> piecu, komputer daje sygnal (lampka mryga) ale wentylator sie nie zalacza. Wentylator

> sprawdzalem podlaczajac go bezposrednio do zrodla zasilania i dziala. Podejrzewam problem w

> komputerze. Czytalem ze mozna sprawdzic zabezpieczenie STB, ale nawet nie wiem gdzie to jest i

> jak to sprawdzic? Orientuje sie ktos?

A może upalił Ci się kondensator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STB to termostat ze stykiem bimetalowym.

_stb_8911.jpg

Po zadziałaniu przełącza styk i rozwiera obwód. Sprawdź czy wychodzi z niego napięcie. Jeśli nie, to pod plastikową odkręcaną zaślepką masz ręczny przycisk, który należy wcisnąć po zadziałaniu zabezpieczenia, aby odblokować styk bimetalowy. STB masz umieszczone z tyłu sterownika.

Instrukcja do Twojego kotła.

Jeśli STB sprawne, to najczęściej uszkadza się triak w sterowniku na wyjściu na wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tego już nie jestem w stanie zweryfikować

Po prostu wymień, koszt kondensatora to max kilkanaście złotych. Nie wiem jak w Twoim kotle ale powinna być koło wentylatora jakaś czarna puszka, odkręć dekielek i tam powinien być taki biały walec, to będzie właśnie kondensator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> STB to termostat ze stykiem bimetalowym.

> Po zadziałaniu przełącza styk i rozwiera obwód. Sprawdź czy wychodzi z niego napięcie. Jeśli nie,

> to pod plastikową odkręcaną zaślepką masz ręczny przycisk, który należy wcisnąć po zadziałaniu

> zabezpieczenia, aby odblokować styk bimetalowy. STB masz umieszczone z tyłu sterownika.

> Instrukcja do Twojego kotła.

> Jeśli STB sprawne, to najczęściej uszkadza się triak w sterowniku na wyjściu na wentylator.

Ale ten STB działa tylko jeśli temperatura wody przekroczy max. Wtedy to ani podajnik, ani wentylator nie działa, a z opisu zrozumiałem, że tylko ten drugi coś nie może zabanglać, stąd obstawiam kondensator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po prostu wymień, koszt kondensatora to max kilkanaście złotych. Nie wiem jak w Twoim kotle ale

> powinna być koło wentylatora jakaś czarna puszka, odkręć dekielek i tam powinien być taki

> biały walec, to będzie właśnie kondensator.

Wentylator sprawdzalem podlaczajac go bezposrednio do zrodla zasilania i dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ten STB działa tylko jeśli temperatura wody przekroczy max. Wtedy to ani podajnik, ani

> wentylator nie działa, a z opisu zrozumiałem, że tylko ten drugi coś nie może zabanglać, stąd

> obstawiam kondensator.

On nie ma podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.