Skocz do zawartości

Pytanie budowlane - równoległość ścian


mayster_tcz

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając sobie różne tematy nasunęło mi się takie pytanie - jak utrzymać równoległość ścian, np. przy tynkowaniu ?

Pion sprawdzimy poziomnicą, gładkość powierzchni też, ale jak sprawdzić równoległość z drugą ścianą ? Np., żeby na całej długości pokój miał 4m, a nie na początku 3,96 a na końcu 4,03 ? Czy tak się po prostu nie robi i olewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeglądając sobie różne tematy nasunęło mi się takie pytanie - jak utrzymać równoległość ścian,

> np. przy tynkowaniu ?

> Pion sprawdzimy poziomnicą, gładkość powierzchni też, ale jak sprawdzić równoległość z drugą ścianą

> ? Np., żeby na całej długości pokój miał 4m, a nie na początku 3,96 a na końcu 4,03 ? Czy tak

> się po prostu nie robi i olewa ?

poza pewnymi specjalistycznymi wyjatkami dla ciebie najwazniejsze sa: plaszczyzna, katy i piony, a i tak katy glownie w lazienkach i kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale jak sprawdzić równoległość z drugą ścianą

> ? Np., żeby na całej długości pokój miał 4m, a nie na początku > 3,96 a na końcu 4,03 ? Czy tak się po prostu nie robi i olewa ?

Bardzo prosto można sprawdzić równoległość ścian. Bierzesz zwykłą miarę i mierzysz odległość między ścianami. zlosnik.gif Tylko mierzyć trzeba w miarę pod kątem prostym, chociaż tutaj odchyłki nie mają dużego znaczenia.

Jak pokój ma we wszystkich narożnikach dobrze wymierzone kąty proste, to ewentualny problem z nierównoległością ścian nie powinien być duży. Zawsze trochę dokładniejszą metodą jest pomiar przekątnych.

Istotne też jest, jakich rozmiarów jest to pomieszczenie, bo różnica kilku centymetrów całkiem inaczej będzie wyglądała w wiatrołapie 2x2m, gdzie z tego powodu żaden kąt pomiędzy ścianami nie będzie zbliżony do kąta prostego, a co innego, jeśli pomieszczenie ma np. 6x6 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeglądając sobie różne tematy nasunęło mi się takie pytanie - jak utrzymać równoległość ścian,

> np. przy tynkowaniu ?

> Pion sprawdzimy poziomnicą, gładkość powierzchni też, ale jak sprawdzić równoległość z drugą ścianą

> ? Np., żeby na całej długości pokój miał 4m, a nie na początku 3,96 a na końcu 4,03 ? Czy tak

> się po prostu nie robi i olewa ?

Jak ściany stoją krzywo to już nic nie poradzisz jak w miarę prosto to tynkami ich bardzo nie popsują hehe.gif

Nie ma domu idealnie prostego zawsze coś się przesunie albo ucieknie ważne żeby z grubsza była płaszczyzna i kąty, resztę da się "ukryć" robiąc wykończeniówkę. Oczywiście jak ktoś robi takie rzeczy dłuższy czas. Mój ojciec już cuda u ludzi robił w starych krzywych kamienicach czy domach po "fachurach". Wszystko zależy od wprawy i pomysłu.

Tak dla pocieszenia dodam, że właśnie skończyliśmy ocieplanie domu(robiliśmy tylko ocieplenie budowała "firma") w którym ściany zewnętrzne budynku różnią się długością 30cm, ciekawy jestem jak będzie teraz załatwiał odbiór właściciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeglądając sobie różne tematy nasunęło mi się takie pytanie - jak utrzymać równoległość ścian,

> np. przy tynkowaniu ?

> Pion sprawdzimy poziomnicą, gładkość powierzchni też, ale jak sprawdzić równoległość z drugą ścianą

> ? Np., żeby na całej długości pokój miał 4m, a nie na początku 3,96 a na końcu 4,03 ? Czy tak

> się po prostu nie robi i olewa ?

Przy murowaniu się pilnuje. Przy tynkowaniu się olewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> budowała "firma") w którym ściany zewnętrzne budynku różnią się długością 30cm, ciekawy jestem

> jak będzie teraz załatwiał odbiór właściciel.

normalnie. Skala mapki to 1:500, czyli 1mm to 50cm, a pisak ma jakie 0.5mm. Do tego dokladnosc przymiaru przy rysowaniu, to 1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.