Skocz do zawartości

Zawór bezpieczeństwa - wymienić? naprawić?


wtcinny

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka!

Mam instalację podgrzewająca wodę w układzie zamkniętym. Jest naczynie przeponowe sprawne. Zawór bezpieczeństwa 6 Bar przecieka w nocy - wypływa ponad 3 litry wody.

Zwiększałem i zmniejszałem ciśnienie w naczyniu przeponowym i nic to nie pomaga.

Zawór bezpieczeństwa wygląda na sprawny. Otwierany ręcznie zamyka się prawidłowo i nie przecieka. Ciśnienie w instalacji w ciągu dnia to 4,5 - 5 Bara. W nocy nie mierzyłem.

Zasłyszałem od sąsiada, że ludzie mieszkający wyżej od nas skarżyli się na niskie ciśnienie w instalacji wodnej i zwiększono ciśnienie, oczywiście w granicach normy. Tu się doszukuję winowajcy, ale z drugiej strony to zwiększenie ciśnienia miało miejsce dwa miesiące temu i dopiero by zaczęło cieknąć?

Zawór nie przeciekał od co najmniej dwóch lat. Instalacja nie zmieniana.

Mam trzy pytania:

1) Czy można wskazać jakąś inną przyczynę przeciekania zaworu w układzie poza tym zaworem i naczyniem przeponowym?

2) czy zawór bezpieczeństwa mógł się uszkodzić lub stracić swoje właściwości/parametry pracy?

3) Chcę wymienić zawór na 7 bar, zbiornik i naczynie przeponowe wytrzymuje 10 bar - czy to rozsądne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór często działa, to po pewnym czasie może zacząć trochę przeciekać. W Twojej sytuacji, jednak lepiej rozwiązać źródło problemów, a nie skutek - czyli po prostu zamontować regulator ciśnienia wody. Ustawić go na 3-3,5bara i zapomnieć o takich problemach. Montaż zaworu bezpieczeństwa na większe ciśnienie na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.

Tak poza tym, to ciśnienie w zbiorniku przeponowym ustawiałeś manometrem? Bo z czasem ciśnienie powietrza potrafi w nim bardzo mocno spaść i wymaga on bardzo solidnego dopompowania. Ciśnienie w zbiorniku też trzeba dopompowywać tak, żeby woda z niego została całkowicie wypchnięta i nie tworzyła dodatkowego ciśnienia, czyli najprościej zakręcić główny zawór wody i odkręcić jakiś nisko położony kran - wtedy nie trzeba odkręcać zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zawór często działa, to po pewnym czasie może zacząć trochę przeciekać. W Twojej sytuacji,

> jednak lepiej rozwiązać źródło problemów, a nie skutek - czyli po prostu zamontować regulator

> ciśnienia wody. Ustawić go na 3-3,5bara i zapomnieć o takich problemach.

Hmmm, no właśnie nie mam regulatora ciśnienia. Może i tu jest sposób na dolegliwości.

> Montaż zaworu bezpieczeństwa na większe ciśnienie na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.

> Tak poza tym, to ciśnienie w zbiorniku przeponowym ustawiałeś manometrem?

Tak i przy zakręconym zaworze głównym i otwartym jednym kranie - tak jakby zbiornik był odłączy od instalacji.

Dzięki za podpowiedz z tym regulatorem. Może masz doświadczenie jaki model jest dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hejka!

> Mam instalację podgrzewająca wodę w układzie zamkniętym. Jest naczynie przeponowe sprawne. Zawór

> bezpieczeństwa 6 Bar przecieka w nocy - wypływa ponad 3 litry wody.

> Zwiększałem i zmniejszałem ciśnienie w naczyniu przeponowym i nic to nie pomaga.

> Zawór bezpieczeństwa wygląda na sprawny. Otwierany ręcznie zamyka się prawidłowo i nie przecieka.

> Ciśnienie w instalacji w ciągu dnia to 4,5 - 5 Bara. W nocy nie mierzyłem.

> Zasłyszałem od sąsiada, że ludzie mieszkający wyżej od nas skarżyli się na niskie ciśnienie w

> instalacji wodnej i zwiększono ciśnienie, oczywiście w granicach normy. Tu się doszukuję

> winowajcy, ale z drugiej strony to zwiększenie ciśnienia miało miejsce dwa miesiące temu i

> dopiero by zaczęło cieknąć?

> Zawór nie przeciekał od co najmniej dwóch lat. Instalacja nie zmieniana.

> Mam trzy pytania:

> 1) Czy można wskazać jakąś inną przyczynę przeciekania zaworu w układzie poza tym zaworem i

> naczyniem przeponowym?

> 2) czy zawór bezpieczeństwa mógł się uszkodzić lub stracić swoje właściwości/parametry pracy?

> 3) Chcę wymienić zawór na 7 bar, zbiornik i naczynie przeponowe wytrzymuje 10 bar - czy to

> rozsądne?

1. Z Twojego opisu wynika, że możliwym są okresowe zmiany wartości ciśnienia w sieci wod.

2. Tak zawór bezpieczeństwa po pewnym okresie pracy może nadawać się do wymiany.

3. panic.gif zaniechaj takich nieprzemyślanych kroków.

4. Ciśnienie wody w instalacji w ciągu dnia, czyli w okresie nominalnego rozbioru na poziomie 4,5-5 to dość sporo.

5. Mogę polecić regulator SYR315 albo wyższa półka 7BIS Danfossa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy u Ciebie jest podobnie ( nie znam się na tym ) ale mi też kiedyś przeciekał zawór bezp. Kupiłem drugi i tez przeciekał. Okazało się, że mój zbiornik ciśnieniowo/przeponowy się pompuje co jakiś czas i właśnie zeszło z niego powietrze. W związku z czym nie było "amortyzacji" skoków ciśnienia. Spusciłem ciśnienie z układu ( wody ), podpompowałem kompresorkiem zbiornik przeponowy ( jest zwykły wentyl rowerowy ) i puściłem ponownie wode w układ. Przestało cieknąć. Trzeba sprawdzać ze dwa razy w roku czy jest ciśnienie powietrza w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trzeba sprawdzać ze dwa razy w roku czy jest ciśnienie powietrza w

> zbiorniku.

Dodać należy, że pomiaru dokonujemy przy spuszczonej wodzie ze zbiornika. Jeśli tego nie zrobimy, to pomiar zawsze pokaże, że ciśnienie jest wysokie. Nie wiemy jednak, czy wody, czy powietrza, a nas interesuje poducha powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1. Z Twojego opisu wynika, że możliwym są okresowe zmiany wartości ciśnienia w sieci wod.

> 2. Tak zawór bezpieczeństwa po pewnym okresie pracy może nadawać się do wymiany.

> 3. zaniechaj takich nieprzemyślanych kroków.

> 4. Ciśnienie wody w instalacji w ciągu dnia, czyli w okresie nominalnego rozbioru na poziomie 4,5-5

> to dość sporo.

> 5. Mogę polecić regulator SYR315 albo wyższa półka 7BIS Danfossa

Dzięki za konkretne modele. Przy okazji podzielę się informacją, że w nocy po 24:00 ciśnienie wynosiło już 6,2 bar i z zaworu zaczynało kapać.

Tak więc montaż reduktora ciśnienia konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za konkretne modele. Przy okazji podzielę się informacją, że w nocy po 24:00 ciśnienie

> wynosiło już 6,2 bar i z zaworu zaczynało kapać.

> Tak więc montaż reduktora ciśnienia konieczny.

U mnie potrafiło skakać nad ranem do 10 bar. Wykorzystałem do testu szczelności c.o.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem czy u Ciebie jest podobnie ( nie znam się na tym ) ale mi też kiedyś przeciekał zawór

> bezp. Kupiłem drugi i tez przeciekał. Okazało się, że mój zbiornik ciśnieniowo/przeponowy się

> pompuje co jakiś czas i właśnie zeszło z niego powietrze. W związku z czym nie było

> "amortyzacji" skoków ciśnienia. Spusciłem ciśnienie z układu ( wody ), podpompowałem

> kompresorkiem zbiornik przeponowy ( jest zwykły wentyl rowerowy ) i puściłem ponownie wode w

> układ. Przestało cieknąć. Trzeba sprawdzać ze dwa razy w roku czy jest ciśnienie powietrza w

> zbiorniku.

Też istotna uwaga, miałem to, ale na CWU oczywiście. I skoki ciśnienia występowały w momencie, gdy po dłuższym poborze ciepłej wody (np. napełnianie wanny czy prysznic) zostawał zamknięty kran, a woda się dalej w zasobniku grzała i z braku poduszki w naczyniu wzbiorczym wywalało ją przez zawór bezpieczeństwa obiegu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.