Skocz do zawartości

Kocioł z podajnikiem tłokowym ustawienia


jahooo

Rekomendowane odpowiedzi

Quote:

Pani kierowniczko, czy ja palę? Ja palę przez cały czas, na okrągło!


Nikt Ci nie napisze jak ustawić Twój piec do warunków Twojego domu.

Możesz usłyszeć tylko ogólne zasady czym się kierować a faktyczne ustawienie dopasować musisz do Swojego pieca i domu.

Osobiście uważam, że cytat przywołany na początku jest słuszny ekonomicznie. Opłaca się palić cały czas. Taniej wychodzi niż rozgrzewanie domu codziennie od nowa. Mniejsza temp na piecu to mniej ciepła w komin idzie wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Titanic. Kocioł tłkowy z pleszewa 15KW. Powierzchnia

do ogrznia 70m2 + 80lbojler. Sterownik dwufunkcyjny. Czyli faza pracy oraz podtrzymania. Na chłopski rozum najoszczędniej powinno wychodzc gdy jest jak najdłużej w podtrzymaniu niz pracy. Spotykam sie jednak z odwrotną opinią. Histereze mam na 1stopień. Czy to nie za mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł z Pleszewa Vakomet Vako-s. Tak jak ty nie mam zaworu mieszającego, dla mnie to jest zbędny gadżet. Mam tak nastawione aby wypalał wszystko do cna i miał zdolność nabić temperaturę do pożądanej. A ile będzie w nadzorze zależy tylko ile dom ciepła odbierze. Teraz przerwę podania mam 360s, przerwy nadzoru nie ruszałem od ustawień z lata czyli 105min. Zasobnik starcza mi na około 4 dni w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sterownik Titanic. Kocioł tłkowy z pleszewa 15KW. Powierzchnia

> do ogrznia 70m2 + 80lbojler. Sterownik dwufunkcyjny. Czyli faza pracy oraz podtrzymania. Na

> chłopski rozum najoszczędniej powinno wychodzc gdy jest jak najdłużej w podtrzymaniu niz

> pracy. Spotykam sie jednak z odwrotną opinią. Histereze mam na 1stopień. Czy to nie za mało ?

Takie fakty:

-jak kocioł przechodzi z trybu podtrzymania w cykl pracy, palenisko jest przygaszone i powietrze z wentylatora wychładza wymienniki

-nie widziałem sterownika, który miałby większą histerezę niż 2 st.

Powyżej tej granicy rosną straty związane z rozhulaniem paleniska.

- piece osiągają wysoka sprawność ale w trybie pracy

- w trybie podtrzymania są generatorem sadzy 270751858-jezyk.gif

IMHO jeden pieron - ustawiając dłuższy cykl pracy - zwiększasz sprawność, ale tracisz na podtrzymaniu napędu i wentylatora.

Na pewno największą zaletą tego ustawienia będzie mniej sadzy na dachówkach i mniej sadzy oblepiającej przewód spalinowy.

Też słyszałem, aby ustawienia można było uznać za idealne, należy jak najbardziej zbliżyć się do ciągłego trybu pracy.

tak aby pied pobierał najmniejszą skuteczna dawkę paliwa do podtrzymania temperatury.

ALE

Należy tez brać pod uwagę możliwość cofnięcia się paleniska na wysokokalorycznym paliwie i niebezpieczeństwo pożaru opału w zasobniku. 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli histereza to to samo co samo co zakres regulacji to mam 2 stopnie. tego nie zmieniałem nigdy.

> A prędkość dmuchawy mam obecnie na 55%.

Ja bym zwiększył. Tak do 75%

Więcej powietrza - efektywniejsze spalanie - wyższa temperatura gazów.

Ale trzeba znaleźć kompromis pomiędzy wielkością paleniska, a objętością powietrza, aby jego nadmiar nie wychładzał wymienników alien.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zwiększę bo i tak mi się szlaka robi co utrudnia przesuw miału na wyższych obrotach było tylko gorzej.

Jeśli przestrzegasz zasad związanych z użytkowaniem zasobnika to ogień Ci się nie cofnie do niego. Wystarczy pamiętać aby klapa była szczelnie zamknięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zwiększę bo i tak mi się szlaka robi co utrudnia przesuw miału na wyższych obrotach było tylko gorzej.

To nie jest bezpośrednia wina nadmuchu tylko kiepskiego paliwa.

Szlaka - topisz "skałę płoną" zawarta w paliwie.

Uwierz - palę 7 lat i miałem przeróżne opały...

Z zasobnika miału (ca. 150 kg) klasy energetycznej 25 MJ z KWK Piast 1

mam nieco ponad 1 szufladę popiołu sypkiego, jakbym drewnem opalał.

Najgorszy jaki miałem to 19 MJ z KWK Ziemowit - szlaka jak mazurki babci.

> Jeśli przestrzegasz zasad związanych z użytkowaniem zasobnika to ogień Ci się nie cofnie do niego. Wystarczy pamiętać aby klapa była szczelnie zamknięta.

Nie do końca - paliwa wysoko kaloryczne naprawdę nie potrzebują dużo energii, aby zacząć się tlić.

Po 5 latach palenia wytarł się troszeczkę tłok, powstała szczelina, palenisko przesunęło się w stronę tłoka, języki ognia podczas załadunku komory liznęły paliwo na szufladzie, paliwa w zasobniku było mało, 3/4 zasobnika to powietrze i wystarczyło...

Jak każdy wypadek - ten tez był efektem zbiegu kilku okoliczności jednocześnie. To się nazywa pech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec z podajnikiem mam 3 rok, wcześniej przez 10 lat miałem zasypowy miałowy.

Zgadzam się z tobą ze jakość opału to podstawa. W sumie maksymalnie miałem 62%, jutro przestawię na 75% zobaczymy co będzie się działo.

Ja mam dodatkowo nadmuch od góry w zasobniku wymuszający ruch powietrza do wewnątrz pieca. nNa razie odpukać nie miałem żadnej historii z cofaniem się ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dmuchawe na 3 z 12 biegów więc chyba nisko w stosunku do waszych obserwacji. Ale skoro w temacie chodzi aby dłużej był w pracy jak podtrzymaniu. To jak zmienie dmuchawe w góre to będzie jeszcze krócej w trybie praca.Przy niskiej Histerozie to już wogóle. U mnie w tłoku nie mam regulacji ile ma chodzic tłok. Mam tylko wpływ na czas co ile popchnie pqaliwo jak u was. Jak wygląda u was kupka popiołu i żaru. Mówią aby dążyc do zajecia żaru w 3/4 pod konieć trybu pracy. U mnie na końcu robi sie góra opiołu A zajmuje max pól podajnika. W czasie pracy tłok rusza tylko raz . Czyli załacza się tryb praca dmucha ok5 minut nim poda paliwo w tym czasie minimalnie podniesie temp. Podaje paliwo minie ze 3 minuty i juz mam zadana. Czyli przy tej niskiej dmuchawie i krótkim cyklu poracy chyba nawet tego grochu dobrze nie rozjara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem.gif

U mnie komora spalania jest cały czas zamknięta

W trybie pracy tłok wykonuje 1 pełen cykl (cofnięcie, zasyp, załadunek),

Czyli sterownikiem reguluję odstęp czasu do następnego cyklu.

Mój odstęp na dziś to 8 min 30 s. ew. 7 min 30 s.

Jak są mrozy to odstęp skracam.

Tylko ja mam dosyć duże palenisko - kocioł 35KW, 3,7 m2 wymienników

ogrzewa ok. 210 m2

Ale też mam możliwość opóźnienia załączenia podawania (najpierw startuje dmuchawa po 1 minucie dopiero dołącza silnik) i mam możliwość wyłączenia dmuchawy po osiągnięciu zadanej temperatury.

1 funkcja pomaga rozbujać palenisko, 2 funkcja dopala paliwo z ostatniego załadunku.

Dmuchawa na 75 % mocy.

Oczywiście jak są duże wahania temperatury, czy zmiana opału to moje misterne obliczenia biorą w łeb... crazy.gif

CO ustawione na razie 55 stopni, jak będzie - 10 to do 60 st podjadę.

Jak do CO dołączy bojler z histerezą 8 st to mam spadek temp na CO do 48 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.