Skocz do zawartości

Projekt - dodac okno czy nie?


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam spory dylemat w kwestii jednego okna w naszym projekcie ( Noelia 2M )

W projekcie, nad garażem dwustanowiskowym znajduje sie pomieszczenie (docelowo będzie tam sypialnia. W naszym przypadku, ściana będzie od strony wschodniej.

Za dołożeniem okna w tej ścianie przemawiają fakty:

- będzie tam jaśniej

- w grę wchodzi podział pomieszczenia wszerz (jeśli wpadniemy na taki pomysł)

- Robiąc jyuż okno w sypialni, możemy tez zrobić jakieś boczne okienko w garażu

Argumenty za pozostawieniem ściany wschodniej bez okien:

- dom bliżej wschodniej granicy, a co za tym idzie metr więcej ogródka/trawnika/tarasu od strony zachodniej (pomiędzy oknem pokoju dziennego a boczną drogą 7,5 zamiast 6,5 metra)

- brak okna vis a vis sąsiada

Pokój nad garażem można bardziej doświetlić montując kolejne okno dachowe, podobnie z ewentualnym podziałem

Jakieś sugestie z waszej strony? Są jeszcze jakieś plusy i minusy na które nie zwróciłem uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakieś sugestie z waszej strony? Są jeszcze jakieś plusy i minusy na które nie zwróciłem uwagi

może to jest opinia subiektywna, a nie znoszę pomieszczeń bez okna w ścianie, a z samymi oknami dachowymi. Są klaustrofobiczne imho i przez okna dachowe prawie nic nie widać. W ogóle nie lubię okien dachowych. Ja bym je wywalił z sypalni, zrobił jedno duże, albo dwa mniejsze normalnie w ścianie, zwłaszcza że miejsce jest. Będzie jaśniej, przyjemniej, będzie widać trochę świata i taniej w budowie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja bym dołożył okno w ścianie

> chyba, że nie możesz odsunąć budynku od granicy i nie da rady tam wstawić okna?

Mogę odsunąć od granicy i dlatego się zastanawiam.

Bliżej granicy wschodniej i dalej zachodniej - bez okna

Trochę dalej wschodniej i bliżej zachodniej - z oknem na ścianie wschodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie. Mam spory dylemat w kwestii jednego okna w naszym projekcie ( Noelia 2M )

Ja bym dołożył. Nawet, jak będzie okno w okno z sąsiadem, to co najwyżej szkło/folię mleczną dałbym.

Ale zupełnie bez sensu jest takie orientowanie tego projektu. Większość okien na północ? A od południa kuchnia, łazienka i wiatrołap? Zgaduję, że w projekcie nie ma tam okna, bo ta ściana miał być na północ. A zalecenia energooszczędności są takie, że tam trzeba minimalizować okna. I przy takim ustawieniu część dzienna, gdzie się przebywa najdłużej po południu, jest ładnie oświetlona, bo wypada od zachodu. Wtedy ten układ nabiera sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że mamy lustrzane odbicie tego projektu - kuchnia i łazienki sa po północnej stronie, pokój dzienny ma olkna na południe i zachód, gabinet na dole i dwie sypialnie na górze - na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja bym zostawił ścianę ślepą, dosunął się do granicy max.

Światło zapewniłbym poprzez okna dachowe, ewentualnie zespół okien.

Z sypialnie korzysta się rzadko i to szczególnie w nocy, więc wybrałbym większą przestrzeń przed domem po drugiej stronie budynku.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam.....

Podałeś dwa rozwiązania, a może najlepsze jest trzecie.

Zrób duże okna (balkony) okna w garażu i co tam jeszcze chcesz, a dom postaw centralnie na działce (po 5,25 metra z każdej strony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.