Skocz do zawartości

Zgrzewanie aluminimum


s_krzychu

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś podpowie jakieś budżetowo-garażowe metody zgrzewania cienkich profili aluminiowych?

Są różne siuwaksy na allegro, coś widziałem w lerłamerlę. Ale może ktoś coś polecić? Jaki minimalny palnik do tego jest wymagany? Taką popierdułką typu "pencil-torch" cokolwiek zwojuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koniecznie musi być zgrzewanie? To jakieś punktowe lub krawędziowe połączenia?

> Bo jeśli płaszczyzny to klejenie jest bardziej skuteczne.

Połączenia krawędziowe, więc raczej zgrzewanie.

Ale jeśli chodzi o klejenie powierzchniowe, to jakiś konkretny klej polecisz? Też się ta wiedza przyda smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Połączenia krawędziowe, więc raczej zgrzewanie.

No to spaw lub zgrzew.

> Ale jeśli chodzi o klejenie powierzchniowe, to jakiś konkretny klej polecisz? Też się ta wiedza

> przyda

Są specjalne kleje Loctite, którymi klejona jest np. rama Elise. Później mogę poszukać numer. Na testach udarowych wyszło, że jest mocniejsze niż spawanie i nitowanie. Co do trwałości tez chyba nie ma problemu, bo mój Speed-y już 12 lat się nie rozpadł a nawet dzwonka miał.

Osobiście kleiłem do jego aluminiowej podłogi nity, które trzymają dywanik. Jakiś pasażer chyba tak się zapierał ze strachu, że aż je wyrwał. wink.gif

Używałem FixAll Soudal-a. Powierzchnia styku ma średnicę około 3cm. Po związaniu jest nie do oderwania siłą ludzkich mięśni i dywanika. Nie wiem czy nawet wkrętak dałby radę podważyć.

Oryginalne spoiny trzeba wycinać. Inaczej nie da się ich rozłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bredzisz jak potłuczony

żaden klej nie da ci tak silnej spoiny jak tylko i wyłącznie spaw....

weź ty się zastanów czy klej może być mocniejszy niż spoiwo własne?

Imho i nie tylko imho - NIE

chyba że istnieje klej który rozpuszcza aluminium - ale takiego nie ma ....znaczy jeszcze nie ma chyba że coś wymyśiłeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bredzisz jak potłuczony

> żaden klej nie da ci tak silnej spoiny jak tylko i wyłącznie spaw....

> weź ty się zastanów czy klej może być mocniejszy niż spoiwo własne?

> Imho i nie tylko imho - NIE

> chyba że istnieje klej który rozpuszcza aluminium - ale takiego nie ma ....znaczy jeszcze nie ma

> chyba że coś wymyśiłeć

a to nie jest tak ze klej lapie na znacznie wiekszej powierzchni niz spaw? - polacz plasko (jedna na drugiej) dwie plytki 10cm x 10cm spawem i tak samo ale klejem - w ktorym typie polaczenia powierzchnia laczenia bedzie wieksza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a to nie jest tak ze klej lapie na znacznie wiekszej powierzchni niz spaw? - polacz plasko (jedna

> na drugiej) dwie plytki 10cm x 10cm spawem i tak samo ale klejem - w ktorym typie polaczenia

> powierzchnia laczenia bedzie wieksza?

może coś z tego jest, ale nie chce mi się wierzyć że jakiekolwiek klejenie jest mocniejsze niż spaw materiałem własnym....

dobra, teraz doczytałem że chodzi o łączenie cienkich profili gdzie nie ma z czego topić,

ale ogólnie spawanie materiałem własnym jest lepsze niż klejenie, chyba że chodzi o klejenie plastiku gdzie używamy klej który rozpuszcza plastik, wtedy można to uznać że jest to tzw spawanie na zimno - ale tutaj też wytrzymałość jest o wiele mniej słabsza niż na ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy ktoś podpowie jakieś budżetowo-garażowe metody zgrzewania cienkich profili aluminiowych?

> Są różne siuwaksy na allegro, coś widziałem w lerłamerlę. Ale może ktoś coś polecić? Jaki minimalny

> palnik do tego jest wymagany? Taką popierdułką typu "pencil-torch" cokolwiek zwojuję?

Cienkich to znaczy ile tego mięsa tam masz zlosnik.gif Najcieńszy materiał jaki zespawałem to była folia aluminiowa z opakowania czekolady zlosnik.gif Innej drogi przy łączeniach doczołowych nie ma wink.gif Poszukaj ogarniętego spawacza a wyjdzie Cię to znacznie taniej niż te wszystkie kosmiczne technologie które się sprawdzają w laboratorium zlosnik.gif Nie od dziś wiadomo ze spawacz to pub2.gif i za 07 zgłasza się grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoina ma strukturę bliższą odlewowi niż materiałowi rodzimemu.

Poza tym są zmiany metalu w pobliżu spoiny (strefa wpływu ciepła).

Klejąc nie zmieniasz nic w złączu i może być ono mocniejsze niż reszta materiału. Pod warunkiem odpowiedniego przygotowania krawędzi.

s_krzychu zgrzewać w warunkach domowych nie dasz rady.

Możesz spróbować lutowania lutami dostępnymi w marketach budowlanych, czy np: Alumweld. O pencil torch zapomnij. Tym zlutujesz co najwyżej sreberko od czekolady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ooooo tak

> już widzę jak kleisz jakimś magicznym klejem takie coś jak poniższe i ma wytrzymałość większą jak

> spaw

> pier%$#@cie hipolicie

Każdy ma trochę racji ponieważ spawanie wygrywa w klasycznych złączach teowych lub doczołowych czyli np. takich , ale klejenie może dorównywać własnościami przy odpowiednio zaprojektowanych złączu np. takim - kwestia powierzchni styku powierzchni klejonych. W przypadku autora, klejenie odpada z założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cienkich to znaczy ile tego mięsa tam masz Najcieńszy materiał jaki zespawałem to była folia

> aluminiowa z opakowania czekolady Innej drogi przy łączeniach doczołowych nie ma

To są profile o grubości 1-1,5mm.

> Poszukaj ogarniętego spawacza a wyjdzie Cię to znacznie taniej niż te wszystkie kosmiczne

To są pojedyncze połączenia, a każdy fachura szuka zlecenia "kuuupę roboty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bredzisz jak potłuczony

Zaczyna się od 28 minuty. Warto zobaczyć próby materiałowe różnych rodzajów spoin, żeby głupka z siebie nie robić.

wink.gif

> żaden klej nie da ci tak silnej spoiny jak tylko i wyłącznie spaw....

Akurat w przypadku aluminium nie jest to takie oczywiste.

> weź ty się zastanów czy klej może być mocniejszy niż spoiwo własne?

Same testy pokazane są od 31:14. Zobacz sam. Nie chodzi wyłącznie o siłę spojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.