Skocz do zawartości

Wezwanie do zapłaty podatku akcyzowego z UC


Tre-Bor

Rekomendowane odpowiedzi

01.06.2013r matka kupiła w Danii samochód ciężarowy Renault Grand Espace na siebie, czyli osobę fizyczną na umowę k-s.

Auto posiada nadal dwa fotele z przodu dla kierowcy i pasażera oraz przegrodę oddzielającą część ładunkową od pasażerskiej. Brak punktów kotwiczenia siedzeń w przestrzeni ładunkowej oraz pasów bezpieczeństwa. Posiada w części ładunkowej przeszklone okna. Nie dokonała żadnych przeróbek zmiany auta na osobowe.

W Pl przed rejestracją w WK zrobiłem przegląd, diagnosta z dokumentów duńskich i z Vin-u stwierdził, że jest to samochód ciężarowy i tak jest obecnie zarejestrowany.

Ponadto przed rejestracją w WK pojechała tym autem do urzędu celnego w Błoniu z deklaracją AKC-U aby dla świętego spokoju opłacić akcyzę (bo być może kiedyś zamontuje fotele i zmieni przeznaczenie pojazdu).

Pracownik UC po obejrzeniu auta i dokumentów i sprawdzeniu po Vinie w jakimś ich programie stwierdził, że jest to samochód ciężarowy i nie podlega opłaceniu akcyzy. Niestety nie ma na to żadnych dokumentów o odrzuceniu przez celnika druku AKC-U.

Teraz moim zdaniem UC niesłusznie wzywa do opłacenia akcyzy i źle interpretuje ten pojazd jako osobowy (był i jest nadal zarejestrowany jako ciężarowy i spełnia nadal jego warunki).

Jako ciekawostkę podam, że łaskawie piszą, że podstawą opodatkowania będzie kwota, która widnieje na umowie K-S przeliczona z waluty na PLN z dnia powstania obowiązku uiszczenia akcyzy. Dziwi mnie, że nie chcą obliczyć akcyzy wg tabel eurotaxu/ infoeksperta? Kwota na umowie K-S była faktyczną kwotą zapłaconą za auto 1900 euro.

Poradźcie drogie AK jak dalej kopać się z koniem, tfuuu urzędem celnym.

Od czego zacząć? Opinia rzeczoznawcy, wyciąg ze świadectwa homologacji z Renault Polska? Wiadomo, że będą to jakieś koszty.

Znalazłem w sieci takie orzecznictwo , można się nim podeprzeć?

W załączniku skan pisma z urzędu celnego

post-49816-14352527220233_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zadzwonić do nich i zapytać się czy im się przypadkiem coś nie pomerdało i na jakiej podstawie

> twierdzą, że ten samochód był lub jest samochodem osobowym.

> Pozdrawiam BAS

z URZĘDEM się nie rozmawia przez tel, tylko wysyła korespondencję listem poleconym ZPO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z URZĘDEM się nie rozmawia przez tel, tylko wysyła korespondencję listem poleconym ZPO

Masz rację, ale możliwe, że jest jakaś akcja i lecą hurtem, prościej zadzwonić, pogadać, możliwe że komuś się coś pomerdało, możliwe że skończy się na przesłaniu ksera DR i sprawa się skończy.

Kolejna sprawa to, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpiłaby po zarejestrowaniu samochodu to nie powinno być problemu.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolejna sprawa to, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpiłaby po zarejestrowaniu samochodu to nie

> powinno być problemu.

I tu się mylisz, kiedyś na Ak już była dyskusja na ten temat, chyba kolega Grzeniec był wzywany do UC aby opłacił akcyzę za Galaxy z Dk, którego kupił już zarejestrowanego w PL i z dołożonymi siedzeniami. Uc ściga tego kto wprowadził pojazd na teren RP.

Tu jest ten wątek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Galaxy z Dk, którego kupił już zarejestrowanego w PL i z dołożonymi

> siedzeniami. Uc ściga tego kto wprowadził pojazd na teren RP.

Co jest totalną bzdurą bo:

- osoba, która wprowadziła pojazd na nasz obszar celny a następnie go zbyła, nie ma żadnego wpływu na to co zrobi nowy właściciel,

- nie wyobrażam sobie, że ktoś od kogo kupiłem, ma coś do tego, że coś zmieniam w moim samochodzie.

Trenowałem (formalnie to moja Śp. mama) coś takiego, że nabyłem samochód ciężarowy w Polsce od polskiego handlarza na fakturę vat-marża, zarejestrowałem, przebudowałem na osobowy... i od 2011 cisza.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpisz im że pojazd był i jest ciężarowy i dołącz ksero dowodu polskiego i jakiegoś duńskiego gdzie też jest to napisane (koniecznie bez tłumaczenia, niech sobie sami odczytają) i sprawa powinna się wyjaśnić, kolegę też w identyczny sposób straszyli. Jak to wysłał to przysłali mu prośbę o dosłanie tłumaczenia dowodu z fr na pl ale odmówił a za jakiś czas dostał pismo że wezwanie uznają jako bezzasadne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

> Masz rację, ale możliwe, że jest jakaś akcja i lecą hurtem, prościej zadzwonić, pogadać, możliwe że

> komuś się coś pomerdało, możliwe że skończy się na przesłaniu ksera DR i sprawa się skończy.

> Kolejna sprawa to, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpiłaby po zarejestrowaniu samochodu to nie

> powinno być problemu.

> Pozdrawiam BAS

Już raz był, pogadał, a teraz się musi tłumaczyć. Z urzędami się rozmawia na papierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie wystarczy tak jak chcą wysłać wyjaśnienie, kopię dowodu i kopie kwitu od diagnosty?

> Porządki w papierach może robią.

wszystkie papiery mieli do wglądu, duński dowód, kwit od diagnosty, rachunek duński i na nim było właśnie napisane personmobil (tłumacz przetłumaczył jako samochód osobowy) i tego się przyczepili bo na umowie jest napisane, że osobowy. Celnicy robili nawet oględziny auta i stwierdzili, że auto ma oryginalnie w fabryce przystosowaną podłogę do montażu prowadnic do foteli.

Chory kraj, chorzy ludzie, coraz bardziej mi się odechciewa mieszkać i żyć w tym grajdole. facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystkie papiery mieli do wglądu, duński dowód, kwit od diagnosty, rachunek duński i na nim było

> właśnie napisane personmobil (tłumacz przetłumaczył jako samochód osobowy) i tego się

> przyczepili bo na umowie jest napisane, że osobowy. Celnicy robili nawet oględziny auta i

> stwierdzili, że auto ma oryginalnie w fabryce przystosowaną podłogę do montażu prowadnic do

> foteli.

> Chory kraj, chorzy ludzie, coraz bardziej mi się odechciewa mieszkać i żyć w tym grajdole.

Mają rację, personbil to auto osobowe. W przypadku wersji dostawczej w papierach powinno być varebil...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wszystkie papiery mieli do wglądu, duński dowód, kwit od diagnosty, rachunek duński i na nim było

> właśnie napisane personmobil (tłumacz przetłumaczył jako samochód osobowy) i tego się

> przyczepili bo na umowie jest napisane, że osobowy. Celnicy robili nawet oględziny auta i

> stwierdzili, że auto ma oryginalnie w fabryce przystosowaną podłogę do montażu prowadnic do

> foteli.

> Chory kraj, chorzy ludzie, coraz bardziej mi się odechciewa mieszkać i żyć w tym grajdole.

Pisz oświadczenie, zrób zdjęcia i resztę i wysyłaj poleconym.

Patrzyli patrzyli, ale w papierach śladu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pisz oświadczenie, zrób zdjęcia i resztę i wysyłaj poleconym.

> Patrzyli patrzyli, ale w papierach śladu nie ma.

Nie ma sensu walczyć z UC.

W końcu celnicy ''po pertraktacjach''ustalili wartość akcyzy na kwotę 560 zł.

Więc trzeba zapłacić i bez problemu można przerobić na wersję osobową z 7-mioma fotelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tu się mylisz, kiedyś na Ak już była dyskusja na ten temat, chyba kolega Grzeniec był wzywany do

> UC aby opłacił akcyzę za Galaxy z Dk, którego kupił już zarejestrowanego w PL i z dołożonymi

> siedzeniami. Uc ściga tego kto wprowadził pojazd na teren RP.

> Tu jest ten wątek

ok.gif zgadza się....byłem i tłumaczyłem się w UC, ale najwidoczniej ode mnie się odczepili, bo grata mam nadal i nic nie płaciłem. Czy ścignęli natomiast tego, kto sprowadził to auto do PL i wyposażył w fotele - to nie wiem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.