Skocz do zawartości

Uchwyty zatrzaskowe, chwytak do wozka inwalidzkiego


chaos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam w domu osobe poruszajaca sie na wozku inwalidzkim po amputacji kończyn dolnych. Potrzebuje zamontować do łózka jakieś uchwyty, aby można było podjechać wózkiem/chodzikiem do łózka i spiąć to razem. Uniemożliwiając odjazd wózka. Jednocześnie zabezpieczenie musi być łatwe do odblokowania. Myślałem nad zamocowaniem rurki do łózka a przy wózku jakiś dwóch zaczepów zatrzaskowych, które łapały by ta rurę. Macie pomysł gdzie szukac takich zatrzasków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, mam w domu osobe poruszajaca sie na wozku inwalidzkim po amputacji kończyn dolnych.

> Potrzebuje zamontować do łózka jakieś uchwyty, aby można było podjechać wózkiem/chodzikiem do

> łózka i spiąć to razem. Uniemożliwiając odjazd wózka. Jednocześnie zabezpieczenie musi być

> łatwe do odblokowania. Myślałem nad zamocowaniem rurki do łózka a przy wózku jakiś dwóch

> zaczepów zatrzaskowych, które łapały by ta rurę. Macie pomysł gdzie szukac takich zatrzasków.

coś takiego ? tylko duża średnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> coś takiego ? tylko duża średnica

Za duża średnica i przydało by się, aby przy podjeździe samo łapało element coś jak zamek w drzwiach samochodowych. Obsługiwać to bedzie 70 letnia osoba wiec siły i zręczności w rekach coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, mam w domu osobe poruszajaca sie na wozku inwalidzkim po amputacji kończyn dolnych.

> Potrzebuje zamontować do łózka jakieś uchwyty, aby można było podjechać wózkiem/chodzikiem do

> łózka i spiąć to razem. Uniemożliwiając odjazd wózka. Jednocześnie zabezpieczenie musi być

> łatwe do odblokowania. Myślałem nad zamocowaniem rurki do łózka a przy wózku jakiś dwóch

> zaczepów zatrzaskowych, które łapały by ta rurę. Macie pomysł gdzie szukac takich zatrzasków.

poszukaj uchwytów do szczotek i mopów

takich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, mam w domu osobe poruszajaca sie na wozku inwalidzkim po amputacji kończyn dolnych.

> Potrzebuje zamontować do łózka jakieś uchwyty, aby można było podjechać wózkiem/chodzikiem do

> łózka i spiąć to razem. Uniemożliwiając odjazd wózka. Jednocześnie zabezpieczenie musi być

> łatwe do odblokowania. Myślałem nad zamocowaniem rurki do łózka a przy wózku jakiś dwóch

> zaczepów zatrzaskowych, które łapały by ta rurę. Macie pomysł gdzie szukac takich zatrzasków.

Jaka średnica rurki? Podaj mi, wyślę Ci dwa rodzaj plastikowych uchwytów, jeden dodatkowo zamykany, może podpasują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaka średnica rurki? Podaj mi, wyślę Ci dwa rodzaj plastikowych uchwytów, jeden dodatkowo zamykany,

> może podpasują.

Rurki jeszcze nie mam, ale mysle ze jakies 19 - 22 mm bylo by wystarczajacym rozmiarem. Wysłał bys zdjecie takiego uchwytu jak on wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam, mam w domu osobe poruszajaca sie na wozku inwalidzkim po amputacji kończyn dolnych.

> Potrzebuje zamontować do łózka jakieś uchwyty, aby można było podjechać wózkiem/chodzikiem do

> łózka i spiąć to razem. Uniemożliwiając odjazd wózka. Jednocześnie zabezpieczenie musi być

> łatwe do odblokowania. Myślałem nad zamocowaniem rurki do łózka a przy wózku jakiś dwóch

> zaczepów zatrzaskowych, które łapały by ta rurę. Macie pomysł gdzie szukac takich zatrzasków.

Przychodzą mi do głowy dwie rzeczy, pierwsza to rurka przy łóżku i "haczyki" które przy dojeżdżaniu zaczepią się (teraz będzie rysunek w ałtokadzie grinser006.gif ):

Code:


I

I

---------/

O____ /

|/ ->->-> x


legenda:

O - oś "obrotu" zatrzasku

->-> - kierunek dojeżdżania

x - jakiś kwadratowy profilek przy łóźku, do którego się zaczepi wózek

I - dzwignia zwalniająca blokadę

jak chcesz to Ci narysuję w graficznej wersji autocada grinser006.gif

plusy

- jak się zaczepi to jest 100% pewne że się samo nie odczepi - można dać jakieś delikatne sprężyny ale i tak siła grawitacji będzie trzymać

- odbezpieczenie wymaga niewielkiej siły

Można by też pomyśleć o magnesach neodymowych, naprawdę mocno trzymają i nie trzeba celować tylko dojeżdzasz i się przyklejasz. Trzeba by tylko dorobić dwie dźwignie do odczepiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Coś takiego jak na tym zdjęciu:

Mam cos takiego w domu, uwazam ze te bez zapiecia beda za delikatne(przy próbie przesiadania z łózka na wózek moga sie wypiac). Te zapinane problematyczne do odpiecia dla starszej osoby ale dzieki za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przychodzą mi do głowy dwie rzeczy, pierwsza to rurka przy łóżku i "haczyki" które przy dojeżdżaniu

> zaczepią się (teraz będzie rysunek w ałtokadzie ):

> Code:I

> I

> ---------/

> O____ /

> |/ -

> legenda:

> O - oś "obrotu" zatrzasku

> -x - jakiś kwadratowy profilek przy łóźku, do którego się zaczepi wózek

> I - dzwignia zwalniająca blokadę

> jak chcesz to Ci narysuję w graficznej wersji autocada

> plusy

> - jak się zaczepi to jest 100% pewne że się samo nie odczepi - można dać jakieś delikatne sprężyny

> ale i tak siła grawitacji będzie trzymać

> - odbezpieczenie wymaga niewielkiej siły

Tez o czyms podobnym myslałem. Mysle zbudowac cos na wzor orginalnego hamulca tylko zamiast tego walka zrobić pazurek łapiacy za jakis profil przy lozku. "Wozkowy" przyzwyczajony jest do obslugi takich hamulcow, wiec szybko by załapał o co chodzi. Ale dalej otwarty jestem na jakies propozycje, moze ktos juz cos podobnego wymyslił, a po co wywazac otwarte drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam cos takiego w domu, uwazam ze te bez zapiecia beda za delikatne(przy próbie przesiadania z

> łózka na wózek moga sie wypiac). Te zapinane problematyczne do odpiecia dla starszej osoby ale

> dzieki za pomysł.

ok,teraz jasne co chcesz osiagnac

na szybko to mi przychodzi takie cos do glowy

na lozku robisz dwa punkty "dokowania" i na wozku rowniez - np rurki pionowe czy jakies oczka albo otwory , oczywiscie lozko z wozkiem zgrane w pozycji jaka bedzie wygodna

do tego robisz dwa zapiecia w ksztalcie dlugiej litery U

po zadokowaniuwozka do lozka wystarczy U-zapiecia wlozyc w uchwyty lozka i wozka i masz solidne polaczenie , ma troche luzu ale jest na 200% pewne

U-zapinki dajesz na sznureczkach zeby byly zawsze przy lozku i gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.