Skocz do zawartości

Spec od klimatyzacji (dogrzewanie) poszukiwany


tjaszo

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

mieszkanie* dziadkow jest ogrzewane pradem klasycznymi grzejnikami konwektorowymi... przy czym ogrzewane to pewne naduzycie bo pradu zjada sporo a zimno jest i tak :/ . Po rozmowie z 'bogaczem z domku' dowiedzialem sie ze klima mozna rowniez ogrzewac mieszkanie i ze koszt pradu jest znacznie nizszy ze wzgledu na sprawnosc ukladu -podobno w optymalnych warunkach nawet kilkaset %.

No i teraz pytanie do speca - prawde mowil? I co to sa optymalne warunki?

A jesli mowil to gdybym chcial 'ogrzac' sensownie dwa sasiednie pokoje w sumie ~30m2 (bez kuchni - bo tam jest przyjemnie a babcia i tak 'dogrzewa' gazem jak gotuje) i lazienki, bo tam zostaje drabinka lazienkowa) to jakich kosztow instalacji i obslugi sie spodziewac?

Teraz (a zima lekka) za prad placa po 400-600pln. W ostre zimy nawet ponad 1kpln , przy czym w lecie zamykaja sie w kwotach na poziomie 50-70pln / miesiac (przynajmniej tak wychodzi z orientacyjnego wyliczenia z licznikow ktore sobie dziadki spisuja co miesiac)

Kwote inwestycji na poziomie nawet nastu tysiecy jestesmy (w sensie zgromadzenie wnuczkow) w stanie poniesc wink.gif szczegolnie ze poza obnizeniem kosztow zycia dziadkow dodatkowym plusem bedzie ze w zimie bedzie mozna prawnuki zostawic u nich bez stresu ze pozamarzaja wink.gif albo ze dziadki zbankrutuja probujac dogrzac mieszkanie zeby sie prawnuki nie zaziebily wink.gif

* w kamienicy z lat 50 w ktorym wieki temu wycieto centralne ogrzewanie, wszelkie rury i grzejniki oraz kotlownie z piwnicy

PS. z dziadkami mamy taki problem ze pozwolili pomoc przy remoncie (nawet sie chyba nie zorientowali ze sporo materialow na nasz koszt poszlo) ale kasy na rachunki itp od nas nie chca wziac (a co zostawimy to i tak ostatecznie wyplywa u prawnukow w kieszeniach smile.gif )... a emerytury jakie sa takie sa i jedynie dzieki zdrowiu i babcinej zapobiegliwosci (odklada przez caly rok do koperty na ogrzewanie) powoduje ze w zimie maja za co do gara wlozyc.

PS2. byl przez chwile pomysl przy remoncie pokoi zeby zainstalowac grzejniki i piec CO ale niestety pomysl upadl - bo za duzo rycia by bylo i trzeba by rozwalic lazienke, a tego w planach nie bylo niestety frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i teraz pytanie do speca - prawde mowil? I co to sa optymalne warunki?

W optymalnych to COP ze 4 wyjdzie (czyli 4x więcej ciepła niż pobranego prądu). Realnie ze 3 średnio w sezonie wyjdzie. W najgorsze mrozy ok. 1. Czyli grzejesz jak farelką.

> A jesli mowil to gdybym chcial 'ogrzac' sensownie dwa sasiednie pokoje w sumie ~30m2 (bez kuchni -

> bo tam jest przyjemnie a babcia i tak 'dogrzewa' gazem jak gotuje) i lazienki, bo tam zostaje

> drabinka lazienkowa) to jakich kosztow instalacji i obslugi sie spodziewac?

Min 2,5K. Realnie ze 3K zł jak jedną klimą chcesz to ogarnąć - otwarte drzwi, w jednym chłodniej, pomieszczenia połączone. A jak w obydwu trzeba grzać, to cena x2 bo dwa urządzenia (no, może jakąś zniżkę wytargujesz). Multisplit nie ma sensu.

IMO przyzwoita marka, inwerter bez cudów do dogrzewania wystarczy. Oczywiście można topowy za kilkanaście tysięcy, ale sporo tańszy daje radę. Ja używałem Panasonica za 3200 zł z montażem do -20* bez problemu (nie ma grzałki). Teraz brałbym pewnie to samo. Chyba że mocno podrożał to szukałbym tańszego invertera - np. Galanz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hejka,

> mieszkanie* dziadkow jest ogrzewane pradem klasycznymi grzejnikami konwektorowymi... przy czym

> ogrzewane to pewne naduzycie bo pradu zjada sporo a zimno jest i tak :/ . Po rozmowie z

> 'bogaczem z domku' dowiedzialem sie ze klima mozna rowniez ogrzewac mieszkanie i ze koszt

> pradu jest znacznie nizszy ze wzgledu na sprawnosc ukladu -podobno w optymalnych warunkach

> nawet kilkaset %.

> No i teraz pytanie do speca - prawde mowil? I co to sa optymalne warunki?

> A jesli mowil to gdybym chcial 'ogrzac' sensownie dwa sasiednie pokoje w sumie ~30m2 (bez kuchni -

> bo tam jest przyjemnie a babcia i tak 'dogrzewa' gazem jak gotuje) i lazienki, bo tam zostaje

> drabinka lazienkowa) to jakich kosztow instalacji i obslugi sie spodziewac?

> Teraz (a zima lekka) za prad placa po 400-600pln. W ostre zimy nawet ponad 1kpln , przy czym w

> lecie zamykaja sie w kwotach na poziomie 50-70pln / miesiac (przynajmniej tak wychodzi z

> orientacyjnego wyliczenia z licznikow ktore sobie dziadki spisuja co miesiac)

> Kwote inwestycji na poziomie nawet nastu tysiecy jestesmy (w sensie zgromadzenie wnuczkow) w stanie

> poniesc szczegolnie ze poza obnizeniem kosztow zycia dziadkow dodatkowym plusem bedzie ze w

> zimie bedzie mozna prawnuki zostawic u nich bez stresu ze pozamarzaja albo ze dziadki

> zbankrutuja probujac dogrzac mieszkanie zeby sie prawnuki nie zaziebily

> * w kamienicy z lat 50 w ktorym wieki temu wycieto centralne ogrzewanie, wszelkie rury i grzejniki

> oraz kotlownie z piwnicy

> PS. z dziadkami mamy taki problem ze pozwolili pomoc przy remoncie (nawet sie chyba nie

> zorientowali ze sporo materialow na nasz koszt poszlo) ale kasy na rachunki itp od nas nie

> chca wziac (a co zostawimy to i tak ostatecznie wyplywa u prawnukow w kieszeniach )... a

> emerytury jakie sa takie sa i jedynie dzieki zdrowiu i babcinej zapobiegliwosci (odklada przez

> caly rok do koperty na ogrzewanie) powoduje ze w zimie maja za co do gara wlozyc.

> PS2. byl przez chwile pomysl przy remoncie pokoi zeby zainstalowac grzejniki i piec CO ale niestety

> pomysl upadl - bo za duzo rycia by bylo i trzeba by rozwalic lazienke, a tego w planach nie

> bylo niestety

Masz możliwość wstawienia pieca kaflowego Daje to dużo ciepła szybko się nagrzewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz możliwość wstawienia pieca kaflowego Daje to dużo ciepła szybko się nagrzewa

nie ma opcji bo nie ma zadnych kominow, to jest praktycznie 'nowe budownictwo' mimo ze z lat 50 wink.gif . Projektowane bylo pod centralne z kotlownia w kazdej klatce. W niektorych klatkach jeszcze sa takie kotlownie (oczywiscie zmodernizowane) ale akurat u dziadkow wspolnota (spoldzielnia?) dawno temu zdecydowala ze lepiej bedzie jak kazdy sam sie bedzie ogrzewal i wycieli wszystko :/

poza tym dymanie z weglem na 2pietro to tak sredniawo dla dziadkow smile.gif

nowe ogrzewanie ma byc tansze niz to elektryczne co jest teraz ale rownie bezobslugowe wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W optymalnych to COP ze 4 wyjdzie (czyli 4x więcej ciepła niż pobranego prądu). Realnie ze 3

> średnio w sezonie wyjdzie. W najgorsze mrozy ok. 1. Czyli grzejesz jak farelką.

o to super by bylo. Czyli w najgorsze mrozy by placili tyle co teraz, a poza tym mniej... jakie to sa najgorsze mrozy? -10? -20? -30? jak to sie ma do informacji ze jednostka pracuje w temperaturze od -5C ?

> Min 2,5K. Realnie ze 3K zł jak jedną klimą chcesz to ogarnąć - otwarte drzwi, w jednym chłodniej,

> pomieszczenia połączone. A jak w obydwu trzeba grzać, to cena x2 bo dwa urządzenia (no, może

> jakąś zniżkę wytargujesz). Multisplit nie ma sensu.

wolalbym nie miec choinki splitow za oknem, mysle ze mozemy doplacic do multi (w sensie ze dwie jednostki wewnetrzne ale obie albo grzeja albo chlodza, bez mozliwosci pracy z roznymi ustawieniami)

> IMO przyzwoita marka, inwerter bez cudów do dogrzewania wystarczy. Oczywiście można topowy za

> kilkanaście tysięcy, ale sporo tańszy daje radę. Ja używałem Panasonica za 3200 zł z montażem

> do -20* bez problemu (nie ma grzałki). Teraz brałbym pewnie to samo. Chyba że mocno podrożał

> to szukałbym tańszego invertera - np. Galanz.

hm, czyli ten co znalazlem z -5C to za niska polka smile.gif

w kazdym razie wyglada ze jest sens sie rozpytac o oferty wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> hm, czyli ten co znalazlem z -5C to za niska polka

W instrukcji do mojej, Panasonic CS-RE12HKE CU-RE12HKE, stoi, że działa do -15*. Ale w podobnym, co ostatnie trzy literki zamiast HKE mają JKX jest coś takiego:

This model is not suitable for continuous operation in heat mode below -5°C (24 hours operation).

If you use this model under the above conditions, the outdoor unit might be frozen up and stop operation.

Czyli IMO zabezpieczają się. W praktyce faktycznie nieźle jednostka zewnętrzna obrastała lodem ale co jakiś czas klima odwracała obieg, jednostka wewnętrzna chłodziła (ale przy wyłączonych wentylatorach, więc praktycznie nieodczuwalne) i roztapiała lód na zewnątrz. A właśnie. Leje się strumieniem z jednostki zewnętrznej jak odszrania i trudno to odprowadzić rurką, bo w mrozy zamarznie w niej. Może być z tym problem, jak na dole chodnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W instrukcji do mojej, Panasonic CS-RE12HKE CU-RE12HKE, stoi, że działa do -15*. Ale w podobnym, co

> ostatnie trzy literki zamiast HKE mają JKX jest coś takiego:

> This model is not suitable for continuous operation in heat mode below -5°C (24 hours operation).

> If you use this model under the above conditions, the outdoor unit might be frozen up and stop

> operation.

czyli lepiej bedzie zapytac o konkretna oferte smile.gif zeby nie wtopic z jednostka wink.gif

> Czyli IMO zabezpieczają się. W praktyce faktycznie nieźle jednostka zewnętrzna obrastała lodem ale

> co jakiś czas klima odwracała obieg, jednostka wewnętrzna chłodziła (ale przy wyłączonych

> wentylatorach, więc praktycznie nieodczuwalne) i roztapiała lód na zewnątrz. A właśnie. Leje

> się strumieniem z jednostki zewnętrznej jak odszrania i trudno to odprowadzić rurką, bo w

> mrozy zamarznie w niej. Może być z tym problem, jak na dole chodnik.

z tym nie ma problemu, pod nimi jest trawnik, a chodnik jest oddalony od klatki o ladne pare metrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 30m2 to 3.5 kw powinno styknac, ja wczoraj zalozylem 3 jednostki chigo na caly dom. Moce od 2.5 do 7kw.

Te 2.5 KW sa praktycznie nieslyszalne przy najwolnieszym nadmuchu, po 10 min w 22m2 sypialni robi 28 stopni.

Przy grzaniu bierze chyba do 1.5kw. U mnie wczoraj bylo -6 i grzalo bez problemu. Ten model co mam jak jest za zimno to zatrzymuje sprezarke i sie sam podgrzewa zeby sie odmrozic, potem znowu grzeje. Sprezarki w Chigo sa panasonica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na 30m2 to 3.5 kw powinno styknac, ja wczoraj zalozylem 5 jednostek chigo na caly dom. Moce od 2.5

> do 7kw.

> Te 2.5 KW sa praktycznie nieslyszalne przy najwolnieszym nadmuchu, po 10 min w 22m2 sypialni robi

> 28 stopni.

> Przy grzaniu bierze chyba do 1.5kw. U mnie wczoraj bylo -6 i grzalo bez problemu. Ten model co mam

> jak jest za zimno to zatrzymuje sprezarke i sie sam podgrzewa zeby sie odmrozic, potem znowu

> grzeje. Sprezarki w Chigo sa panasonica.

w WRC jestes - podrzucisz link do wykonawcy? wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli taniej za KWh niż z gazu ziemnego.

Dokładnie. Ja tym grzałem, bo wychodziło dużo taniej, niż z gazowej kotłowni w bloku (licznik w GJ).

Do tego przy klimie IMO ma sens wyłączanie grzania jak nikogo nie ma w domu i programowanie, by z 15min przed powrotem się włączyła, bo bardzo szybko nagrzewa i ma bardzo małą bezwładność. To dodatkowe oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dokładnie. Ja tym grzałem, bo wychodziło dużo taniej, niż z gazowej kotłowni w bloku (licznik w

> GJ).

> Do tego przy klimie IMO ma sens wyłączanie grzania jak nikogo nie ma w domu i programowanie, by z

> 15min przed powrotem się włączyła, bo bardzo szybko nagrzewa i ma bardzo małą bezwładność. To

> dodatkowe oszczędności.

Wszystko prawda, ale ja osobiście nie wyobrażam sobie siedzieć na kanapie i żeby mi w twarz dmuchało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jak oże nie być kominów w budynku z lat 50?

sa, wentylacyjne

> A ten kocioł co niegdyś był w piwnicy to przecież musiał mieć komin dymowy, nie wierzę, że ktoś był

> tak głupi i zlecił jego rozbiórkę

alez jest... w piwnicy w bylej kotlowni... ale co z tego skoro koze trzeba by podlaczyc w mieszkaniu na pietrze?

poza tym jak sobie wyobrazasz kozy w 2pokojach podlaczone do komina ktory jest w innej czesci klatki? ze nie wspomne o noszeniu wegla z piwnicy przez dziadkow...

generalnie powiem wprost - nie widze opcji podlaczenia do komina dymowego smile.gif a nawet jesli bylby komin to nadal nie widze opcji instalowania czegos takiego w mieszkaniu 80letniego malzenstwa wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko prawda, ale ja osobiście nie wyobrażam sobie siedzieć na kanapie i żeby mi w twarz

> dmuchało

no to jest minus... dzisiaj doczytalem jeszcze o przypodlogowych jednostkach wewnetrznych. Jeden model zwrocil moja uwage tym ze potrafi odwrocic obieg powietrza i przy grzaniu dmuchac dolem - czyli teoretycznie rozprowadza cieple powietrze przy podlodze.

Zadzwonie do instalatorow i popytam, moze podpowiedza cos sensownego smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko prawda, ale ja osobiście nie wyobrażam sobie siedzieć na kanapie i żeby mi w twarz

> dmuchało

nic nie dmucha po twarzy, lepsze jednostki wewnetrzne maja prace 3d, czyli wachluja gora dol i lewo prawo, mozna to tez dowolnie zablokowac albo robic tylko gora dol albo lewo prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystko prawda, ale ja osobiście nie wyobrażam sobie siedzieć na kanapie i żeby mi w twarz

> dmuchało

Ja sobie nie wyobrażam, jak można zamontować klimę, żeby na człowieka dmuchało.

Szpanerskie (naprawdę drogie) mają nawet automatykę, co omijają człowieków w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.