Skocz do zawartości

Tuje na tarasie


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Już kiedyś zakładałem wątek o tujach na tarasie, ale mam teraz inną koncepcję. W tej chwili mam iglaki posadzone w doniczkach, co mi się średnio podoba. Doniczki jak doniczki, ale strasznie nie lubię tych podstawek. Wygląda to tak:

288369288-IMG_1655.JPG

Koncepcja zmiany wygląda następująco:

usuwam trzy deski położone w poprzek tarasu

288369288-20130512_173928.jpg

będę tam miał około 15 cm miejsca poniżej poziomu tarasu. Dodatkowo dokładam dwie deski "ma sztorc", tak, żeby powstała przestrzeń na ziemię na całą szerokość tarasu.Wszystko wypełniam ziemią, wsadzam te tuje, pomiędzy nimi jakieś mniejsze rośliny. Do tego chciałbym zamontować jakiś system nawadniania, bo słabo u mnie z dyscypliną. Przestrzeń na ziemię będzie miała około 35 cm głębokości, 45 szerokości i 5 metrów długości. Zamierzam uformować nieckę na ziemię z wykorzystanie takiej czarnej agrowłókniny, która utrzyma ziemię.

Jak myślicie, ma sens ten pomysł ?

post-21394-1435253012363_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czemu basen ? wsiąknie w ziemię i odpłynie.

ktoredy odplynie woda z base... znaczy z tarasu skoro planujesz na jego koncu postawic deski na sztorc? smile.gif no chyba ze gdzies zrobisz odplywy smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już kiedyś zakładałem wątek o tujach na tarasie, ale mam teraz inną koncepcję. W tej chwili mam

> iglaki posadzone w doniczkach,Doniczki jak doniczki, ale strasznie

> nie lubię tych podstawek.

> Koncepcja zmiany wygląda następująco:

> usuwam trzy deski położone w poprzek tarasu

> będę tam miał około 15 cm miejsca poniżej poziomu tarasu. Dodatkowo dokładam dwie deski "ma

> sztorc",

Hmmm... hmm.gif średnio widzę połączenie ziemi z tarasem.

Słusznie ktoś zauważył możliwy problem z odwodnieniem; moja propozycja jest następująca:

jeśli bardzo chcesz, to wyjmij te deski w poprzek, postaw planowane deski na sztorc, ale ze szczeliną np. 1cm, by woda mogła jednak znaleźć ujście (gdzie ona poleci? pod deski? do sąsiada? niewiem.gif), w powstałej niecce postaw obecne doniczki i gotowe.

Doniczki będą zamaskowane deskami, wilk cały i owca syta grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już kiedyś zakładałem wątek o tujach na tarasie, ale mam teraz inną koncepcję. W tej chwili mam

> iglaki posadzone w doniczkach, co mi się średnio podoba. Doniczki jak doniczki, ale strasznie

> nie lubię tych podstawek. Wygląda to tak:

> Koncepcja zmiany wygląda następująco:

> usuwam trzy deski położone w poprzek tarasu

> będę tam miał około 15 cm miejsca poniżej poziomu tarasu. Dodatkowo dokładam dwie deski "ma

> sztorc", tak, żeby powstała przestrzeń na ziemię na całą szerokość tarasu.Wszystko wypełniam

> ziemią, wsadzam te tuje, pomiędzy nimi jakieś mniejsze rośliny. Do tego chciałbym zamontować

> jakiś system nawadniania, bo słabo u mnie z dyscypliną. Przestrzeń na ziemię będzie miała

> około 35 cm głębokości, 45 szerokości i 5 metrów długości. Zamierzam uformować nieckę na

> ziemię z wykorzystanie takiej czarnej agrowłókniny, która utrzyma ziemię.

> Jak myślicie, ma sens ten pomysł ?

ja bym zrobil z takich desek skrzynie na cala szerokosc (albo zainstalowal gazony, ale to juz spora waga) , postawil ja na nozkach tak zeby pod spodem byl odplyw wody z tarasu i tego co przecieknie przez ziemie w tej skrzyni i tam wsadzil zielsko wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ktoredy odplynie woda z base... znaczy z tarasu skoro planujesz na jego koncu postawic deski na

> sztorc? no chyba ze gdzies zrobisz odplywy

kompletnie się nie martwcie odpływem wody. Przecież teraz w trakcie ulewy hektolitry się przelewają. Będzie dokładnie tak samo później. Bardziej chodzi o wymiary i sens takiego montażu, czy będzie lepiej niż w donicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kompletnie się nie martwcie odpływem wody. Przecież teraz w trakcie ulewy hektolitry się

> przelewają. Będzie dokładnie tak samo później. Bardziej chodzi o wymiary i sens takiego

> montażu, czy będzie lepiej niż w donicach.

ale przelewaja sie obok doniczek przez krawedz... a jak ty postawisz deski na sztorc to nie bedzie sie zlewac tylko zostanie na tarasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ktoredy odplynie woda z base... znaczy z tarasu skoro planujesz na jego koncu postawic deski na

> sztorc? no chyba ze gdzies zrobisz odplywy

Przecież te deski są położone na czymś , są między nimi szczeliny więc chyba ten temat nie jest problemem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kompletnie się nie martwcie odpływem wody. Przecież teraz w trakcie ulewy hektolitry się

> przelewają. Będzie dokładnie tak samo później. Bardziej chodzi o wymiary i sens takiego

> montażu, czy będzie lepiej niż w donicach.

Dziś masz niewiele ziemi w donicach a ich powierzchnia jest stosunkowo niewielka. Woda z deszczówki - część zostanie w donicy, część wycieknie przez otwory w niej, delikatnie brudząc deskę tarasową. Gdy zrobisz jedną, wielką donicę - ilość ziemi, tak stworzona powierzchnia, na którą będzie padał deszcz i woda która "przecieknie" przez taki grunt, z całą pewnością zabrudzi elewację lub taras sąsiada z piętra niżej. Raczej nie będzie zadowolony ciemną cieczą cieknącą od sąsiada z góry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam sąsiada, taras jest na parterze. Mi chodzi o coś takiego:

original.jpg

Moje pytanie bardziej dotyczyło tego, czy ta donica nie będzie za mała.

edit. Oczywiście moje nie będzie tak piękne, bo na tarasie mam deski sosnowe, z których to będzie wykonane - tak jak na moich pierwszych obrazkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mam sąsiada, taras jest na parterze. Mi chodzi o coś takiego:

Mi tu wygląda, że wcale nie jest wykorzystana przestrzeń poniżej Twoich obecnych donic - tu ktoś pomyślał, i zrobił tam drenaż ze żwiru, żeby woda mogła spływać. A nie gleba do samych płytek czy co ta masz.

Ale przydałoby się więcej fotek, albo opis tego - bo tu słabo widać i może te dechy to tylko osłonka na donice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.