Skocz do zawartości

Klima do domu - zna się ktoś ?


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualna pogoda skłoniła nas do podjęcia decyzji o zamontowaniu klimy w domu. Rozważam obecnie dwie oferty

Jakaś topowa ponoć chińszczyzna GREE za ok. 8.000,- burtto ( 4 jednostki wewnętrzne, 1 jednostka zewnętrzna + przewody ) i amerykańskiego YORKa bez przewodów ( ponoć nie montowany w chinach ) za również ok. 8.000,- tyle, że netto. Cena na YORKA zawiera baaardzo duży rabat. Warto kusić się na drugą oferte ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Czekaj czekaj. Piszesz o 1 jednostce zewnętrznej i 4 wewnętrznych i że Gree możesz uruchomić sam? A masz pompę próżniową manometry itp? Ile metrów instalacji będzie od jednostki zewnętrznej do urządzeń w środku? Bo czynnika w sprężarce pewnie trochę będzie ale czy to wystarczy na Twoją instalacje to trzeba policzyć.

Popatrz jeszcze sobie na LG jak ja robiłem u siebie do były dobre ceny. Klima ma 5 lat i nic jej nie dolega. 

Po za tym które Gree? Policzyłeś moce potrzebne do schłodzenia pomieszczeń?

Bo widzę że podstawowe Gree to ma nominalnie 5kW mocy chłodzącej a to na 4 pomieszczenia może być mało. No i podają że max 5m instalacji bez doładowania czynnika a i maksymalnie może jej być 20m tylko.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uruchomienia bez pompy próżniowej to jeszcze nie wiem czy tak będę robił. W starych czasach kiedy nie każdy dysponował taką pompą były sposoby na uruchomienie bez pompy. Oczywiście lepiej z pompą. Jednostki wewnętrzne mają być 3 x 2,5 kW, 1 x 5 kW, zewnętrzna coś koło 12 kW. Przewodów będzie właśnie ok. 20 m. Nie wiem ile uda mi się zrobić samemu ale większość będę chciał ogarnąć sam. Koszta i terminy montażu to jeden problem, a zdrugiej strony - lubie robić sam takie rzeczy :) Czekam na oferte na piśmie na GREE to będę wiedział o którym modelu pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez montażu. GREE mogę założyć i uruchomić sam (?!). Obowiązkowe przeglądy co 6 m-cy i 2 lata gwarancji. YORK - obowiązkowy montaż przez serwis. Co do przeglądów i gwarancji - nie wiem,.. jeszcze.

 

A gwarancję będziesz miał od kogo?

Po ile te przeglądy? Tyle samo sprzedawcy proponują (bo to zazwyczaj oni dają gwarancję i naprawiają).

Jak dla mnie to podstawowa sprawa - koszty utrzymania i ewentualnych napraw.

 

Skoro jedna bez montażu, to wiesz że VAT 23%, a z montażem (jak do domu/mieszkania) 8%? Może się okazać, że przy 8K netto te 1200 zł różnicy w VAcie sprowadzi cenę montażu do takiej kwoty, że nie opłaca się rąk brudzić i kłopotać czy w razie czego uznają gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest ok. ( chyba nie całe ) 1.000,- Sprzedawca jest elastyczny, sam sugeruje możliwość i wsparcie przy samodzielnym montażu, oferuje też potem "przeglądy" ;) i stemple w jakiejś tam książce serwisowej. Za montaż takiego zestawu z pewnością zapłaciłbym znacznie więcej bo średnia cena montażu "podstawowego" ( pewnie za pojedynczy zestaw ) u takich monterów to ok. 800,- netto. Poza tym - tak jak wspomniałem wyżej - wole sobie pobrudzić ręce i zrobić to samemu. Przynajmniej w takim stopniu w jakim będę w stanie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Czasami nie warto, chodź oczywiście montaż klimatyzacje tego typu to żadna filozofia o ile się ma narzędzia i trochę zdolności. Pamiętaj że musisz giąć rury, zrobić im kielichy itp, no chyba że Ci sprzedawca przygotuje rury na wymiar odpowiednio już zarobione a Ty sobie tylko skręcisz. Zrobienie próżni to mus. To ma na celu nie tylko usunięcie powietrza z układu ale przede wszystkim "wygotowanie" zgromadzonej w nim wilgoci. A sprzedawca z Twojej okolicy? Czy z drugiego końca i jak coś to się "wypnie"?

800 za montaż jednego splita to rozbój. Mnie całość kosztowała z montażem brutto dokładnie tyle ile zapłaciłbym za same materiały jak bym kupował na VAT wtedy jeszcze 22. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dałeś namówić się na korytka.... było kuć w ścianie. Za jakiś czas będziesz miał piękne czarne zacieki...

 

Dwa, to panowie nie potrafią kłaść tych koryt... u góry powinny być w środku wycięte, zostawia się tylko pokrywę i boki, dzięki czemu nie widać otworu i wychodzących przewodów/rurek.

Co bardziej uzdolnieni artystycznie zaginają pokrywę u góry i woda nie kapie do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nikomu na nic nie dałem namówić. Sam zdecydowałem się na korytka, sam je układałem i sam je wykończę i obrobię tak, żeby było ok. Na fotce jest jeszcze nie skończone. Korytka są wycięte ale jeszcze będą stosowne końcówki i będzie pięknie :) Jedyne co robił fachowiec to końcowe przycięcie rurek na odp. długość, zakielichowanie i opróżnienie układu ze spr. szczelności.

P.S.

Kucia i wiercenia mam dosyć ze środka. Na zewnątrz zdecydowałem się na korytka bo to i tak niewidoczna strona domu "od krzaków".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie lubie koryt,.. to takie mniejsze zło. Ale gdybym miał kuć, na zewnątrz i wewnątrz,.. bo w środku też niestety musiałem użyć tochę koryt ( w holu na piętrze idzie korytko zbierające wszystkie instalacje z 3-ech pokoi ), to w ogóle bym się do tej roboty nie zabrał. A tak już jest,.. i na przyszły rok będzie jak znalazł :)

Generalnie najlepiej o tym myśleć w trakcie budowy domu, albo przy jakimś generalnym remoncie. Mam tu na myśli rozbudowany system z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Montaż klimy na jeden pokój to teraz dla mnie pikuś ! :palacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie straszy bo tam, na tyły domu nikt nie zagląda. Tylko ptaki z krzaków. Ja właśnie walczyłem o to, żeby nigdzie na zewnątrz jednostki na ścianach nie straszyły. Gdybym zrobił 4 x pojedynczy zestaw to nie dość, że roboty byłoby mniej, byłoby łatwiej to jeszcze zrobiłbym to za połowe wydanej kasy bo są już duże obniżki na małe, popularne zestawy.  

P.S

Dziś w Castoramie kolejna obniżka na podwójnego zestaw DURATERM. Było 4.800,- potem 2.400,-, a dziś 1.900,-

Pojedyncze zestawy były po 900,-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie straszy bo tam, na tyły domu nikt nie zagląda. Tylko ptaki z krzaków. Ja właśnie walczyłem o to, żeby nigdzie na zewnątrz jednostki na ścianach nie straszyły. Gdybym zrobił 4 x pojedynczy zestaw to nie dość, że roboty byłoby mniej, byłoby łatwiej to jeszcze zrobiłbym to za połowe wydanej kasy bo są już duże obniżki na małe, popularne zestawy.  

P.S

Dziś w Castoramie kolejna obniżka na podwójnego zestaw DURATERM. Było 4.800,- potem 2.400,-, a dziś 1.900,-

Pojedyncze zestawy były po 900,-

kasa jak kasa, pada Ci jedna jednostka i po klimie w calym domu, do tego na pelnym obciazeniu tego jednego malego agregatu juz go pewnie slychac.

nie lepiej bylo to podzielic?

Jakiej mocy jest ta jednostka zewnetrzna ze ma pociagnac 4 pomieszczenia, na foto nie wyglada na wiecej niz 5kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.