Skocz do zawartości

Ciśnienie w instalacji CO mieszkania


wojtala

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam jedno pytanie. Co roku mam problem z jednym grzejnikiem w mieszkaniu a dokładnie tym w kuchni. Mieszkam na 4tym piętrze tj. ostatnim. Kaloryfer jest cały odpowietrzony (mam odpowietrznik na kaloryferze) tak jak i pion bo nie syczy z odpowietrznika na pionie. Ciśnienie w układzie jest bo woda wypływa a ogrzewania brak. Moje spostrzeżenia są takie.  Gdy mam odkręcony odpowietrznik na kaloryferze i woda spływa do wiadra to gdy zakręcę doprowadzenie wody ciśnienie w kaloryferze się nie zmienia i dalej leci woda. Tak samo jest gdy zamknę odpływ (ale to logiczne jest). Czy jest możliwość, aby w tym pionie ciśnienie było zbyt wyrównane na zasilaniu i powrocie ? Bo wygląda to tak, że woda w ogóle nie krąży w tym pionie. Gdy zamknę odpływ i woda wypływa odpowietrznikiem to rura doprowadzająca zaczyna się robić ciepła czyli ciepło idzie do mnie.

Nie sądzę, aby takie rozwiązanie było prawidłowe i chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej przed pójściem do Spółdzielni. Reszta kaloryferów grzeje poprawnie.

 

Pozd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie powrót gdzieś zdławiony - może przy samym kaloryferze? A może na końcu pionu, w piwnicy. Możesz sprawdzić, jak sytuacja wygląda u sąsiadów - jak niżej grzeje, to problem jest prawdopodobnie na powrocie pomiędzy sąsiadem, a Twoim kaloryferem (albo i w samym kaloryferze przytkany wylot). Może pompa nie wyrabia albo całkiem, albo za dużo idzie w inny pion napędzany tą samą pompą. Generalnie sam nic nie wykombinujesz - zgłoś spółdzielni/wspólnocie. To ich broszka zresztą jak całą instalacja CO (włącznie z kaloryferami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze gdzie jest ten grzejnik? Bo zdarza się tak, że w starszych blokach np. w łazienkach biegnie jeden pion szeregowo bo były kiedyś grube rury zamiast grzejników. Teraz niektórzy co sprytniejsi inaczej, podczas remontu łazienki wywalają te rury i wstawiają w ich miejsce grzejnik z zaworem termostatycznym odcinając przy okazji cały pion.

:sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryfer jest cały odpowietrzony (mam odpowietrznik na kaloryferze) tak jak i pion bo nie syczy z odpowietrznika na pionie. Ciśnienie w układzie jest bo woda wypływa a ogrzewania brak.

 

Woda wypływa? U mnie, gdy popuszczę odpowietrznik, to woda tryska...  :) 

 

 

Gdy mam odkręcony odpowietrznik na kaloryferze i woda spływa do wiadra to gdy zakręcę doprowadzenie wody ciśnienie w kaloryferze się nie zmienia i dalej leci woda. Tak samo jest gdy zamknę odpływ (ale to logiczne jest). Czy jest możliwość, aby w tym pionie ciśnienie było zbyt wyrównane na zasilaniu i powrocie ?

 

Nie wiem, nie pokończyłem odpowiedniej ilości szkół, ale... czy zasilanie i powrót nie są ze sobą połączone... kaloryferem właśnie? Ja bym się nie spodziewał znacząco różnych ciśnień... :hmm: jedynie wymuszony obieg pompką, ale ona nie odpowiada za ciśnienie panujące w układzie.

 

 

Bo wygląda to tak, że woda w ogóle nie krąży w tym pionie. Gdy zamknę odpływ i woda wypływa odpowietrznikiem to rura doprowadzająca zaczyna się robić ciepła czyli ciepło idzie do mnie.

 

Tak, wygląda to na brak cyrkulacji czynnika. Powodów może być kilka: może to być problem dot. całego pionu lub tylko Twojego kalafiora, który moze być np. zamulony (masz jakieś nowsze, czy są "od zawsze"?)

 

 

chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej przed pójściem do Spółdzielni. Reszta kaloryferów grzeje poprawnie.

 

 

To zrób rozpytanie wśród sąsiadów, czy też tak mają, albo im grzeje normalnie?

Reszta grzejników, ale one są zasilane z innych pionów? (ja mam np. jeden pion obsługujący kalafiory w dwóch pomieszczeniach, przez ścianę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro woda leci odpowietrznikiem kaloryfera to ciśnienie jest, tak jak pisali koledzy może być gdzieś w piwnicy zamknięty zawór powrotu lub zasilania ( może ktoś zmieniał grzejnik, spuścił wodę a potem wszystkiego nie odkręcił). Jest jeszcze jedna opcja, odkręć regulator termostatyczny i zobacz czy bolec przy głowicy grzejnikowej nie jest wciśnięty, poruszaj nim i zobacz czy "chodzi" góra dół. Czasem lubi się to blokować w pozycji zamkniętej. Nie biorę pod uwagę że masz zakręcony zawór przy grzejniku na powrocie ( jeśli go posiadasz)  bo byś o tym pamiętał jak zakręcałeś  ;)

 

Jak nie dojdziesz o co biega zgłoś problem konserwatorowi a jeśli piony idą przez mieszkania i pójdziesz do sąsiadów sprawdzić czy grzeje to diagnoza będzie łatwiejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.