Skocz do zawartości

Szyby - da się czymś zastąpić?


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w starej chacie taką przegrodę drewnianą zaraz za wejściem do budynku, w której są podwójne drzwi z czterema szybami, a w samej "ściance" drewnianej jest 10 okienek. Okienka mają wymiar ok. 40x40 cm. W lecie postanowiłem tę przegrodę wyremontować, szybki były kiepskiej jakości, więc powyjmowałem wszystkie.

 

Czy jest jakiś sposób, żeby ulepszyć właściwości termoizolacyjne tej ścianki? Pytałem już o okienka z podwójnymi szybami, ale wygląda, że nie zmieszczą się, bo miejsca gdzie szyby mają być zamocowane mają ok. 8 mm głębokości. Więc raczej musi tam wrócić pojedyncza tafla szkła.

 

Druga sprawa to jakaś warstwa zapobiegająca zaglądaniu na korytarz z zewnątrz. Okleić to po prostu folią, czy można od razu coś gotowego kupić? (jakieś pleksi typu łazienkowego nie wchodzi w rachubę, bo będzie to chyba tandetnie wyglądać).

 

Proszę o w miarę szybkie porady, bo żona wydała polecenie, że dziś mam iść już zamówić szybki, więc nie mogę zwlekać dłużej niż do przyszłej soboty... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w starej chacie taką przegrodę drewnianą zaraz za wejściem do budynku, w której są podwójne drzwi z czterema szybami, a w samej "ściance" drewnianej jest 10 okienek. Okienka mają wymiar ok. 40x40 cm. W lecie postanowiłem tę przegrodę wyremontować, szybki były kiepskiej jakości, więc powyjmowałem wszystkie.

 

Czy jest jakiś sposób, żeby ulepszyć właściwości termoizolacyjne tej ścianki? Pytałem już o okienka z podwójnymi szybami, ale wygląda, że nie zmieszczą się, bo miejsca gdzie szyby mają być zamocowane mają ok. 8 mm głębokości. Więc raczej musi tam wrócić pojedyncza tafla szkła.

 

Druga sprawa to jakaś warstwa zapobiegająca zaglądaniu na korytarz z zewnątrz. Okleić to po prostu folią, czy można od razu coś gotowego kupić? (jakieś pleksi typu łazienkowego nie wchodzi w rachubę, bo będzie to chyba tandetnie wyglądać).

 

Proszę o w miarę szybkie porady, bo żona wydała polecenie, że dziś mam iść już zamówić szybki, więc nie mogę zwlekać dłużej niż do przyszłej soboty... ;]

Teoretycznie najcieńsze szyby zespolone można zrobić o grubości 3+6+3 czyli będzie 12mm tylko czy to się opłaci.Ale dawniej robili szyby zespolone w ten sposób,że pomiędzy dwie szyby po obwodzie kleiło się ramkę ze szkła grubości 3-6 mm i wychodziła grubość od 9 mm.Ale tego to by się nikomu nie chciało robić ewentualnie we własnym zakresie byś sobie musiał zrobić.Tylko czy to poprawi termoizolacyjność? Teoretycznie pewnie tak a praktycznie nie odczujesz tego...

Są szyby przyciemniane w graficie lub brązie do tego z nakrapianą powłoką lustrzaną czyli tzw reflex lub lepciejsze spy glass (droższe i mało kto ma),lub jakieś matowe całkowicie nieprzeźierne.Przy lustrzanych to i tak wszystko jest gra światła aby z zewnątrz nie było widać co jest w środku to w środku musi być ciemniej niż na zewnątrz - tak jak w pokojach przesłuchań na filmach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samodzielnego robienia podwójnych szyb to chyba mija się to z celem. Z tego co pamiętam to pomiędzy szybami zespolonymi z 12 mm obszarem pomiędzy, a takimi z 15mm różnica w termoizolacyjności jest prawie 2-krotna, więc jeśli zmniejszymy znacznie odstęp między taflami szkła to uzyskamy parametry zbliżone do pojedynczej szyby. Ale ja się nie znam, mogłem coś źle zapamiętać.

 

Zaciekawiły mnie te "szybki" poliwęglanowe. Kiedyś pooglądałem to co było w markecie i z pewnością nic prawe przez nie nie widać (mówię o przezroczystych). Jest szansa na uzyskanie czegoś bardziej "szkłopodobnego"? Nie chciałbym się narobić i być zmuszonym zmieniać to za pół roku... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samodzielnego robienia podwójnych szyb to chyba mija się to z celem. Z tego co pamiętam to pomiędzy szybami zespolonymi z 12 mm obszarem pomiędzy, a takimi z 15mm różnica w termoizolacyjności jest prawie 2-krotna, więc jeśli zmniejszymy znacznie odstęp między taflami szkła to uzyskamy parametry zbliżone do pojedynczej szyby. Ale ja się nie znam, mogłem coś źle zapamiętać.

 

Zaciekawiły mnie te "szybki" poliwęglanowe. Kiedyś pooglądałem to co było w markecie i z pewnością nic prawe przez nie nie widać (mówię o przezroczystych). Jest szansa na uzyskanie czegoś bardziej "szkłopodobnego"? Nie chciałbym się narobić i być zmuszonym zmieniać to za pół roku... ;]

 

 

Są takie, gdzie jest mało komór.

poliw%C4%99glan-komorowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie, gdzie jest mało komór.

poliw%C4%99glan-komorowy.jpg

Pokazywałem żonie, ale coś marudzi. Będę musiał chyba kupić taflę na próbę i wtedy ocenimy. Albo zrobię wizualizację w programie graficznym.

Ogólnie to ciężki jest żywot domowej złotej rączki... ;] Zawsze wszyscy wiedzą lepiej, a na końcu i tak okazuje się, że miałem rację. Ogólnie po 3 latach żona doszła do optymalnego rozkładu drzwi, który proponowałem 3 lata temu... Korytarz też chciałem rozpocząć od robienia wiatrochronów po obu stronach (mam kilkunastometrowy przez całą chatę, dawniej koń z wozem tędy miał wiazd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o w miarę szybkie porady, bo żona wydała polecenie, że dziś mam iść już zamówić szybki, więc nie mogę zwlekać dłużej niż do przyszłej soboty... ;]

 

A nie da się zrobić normalnego okna? Wyciąć jeden otwór zamiast tych kilku?

Ściana jak izolowana?

 

A co do zaglądania - jak ma być w obydwie strony, to nakleiłbym mleczną folię, bo jak się nie spodoba to można dosyć łatwo zmienić. Jak tylko w jedną (chcesz wyglądać) to folię która zrobi z okna lustro błędnie zwane weneckim (fenickie jest w oryginale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w starej chacie taką przegrodę drewnianą, w której są podwójne drzwi z czterema szybami,  Okienka mają wymiar ok. 40x40 cm. .

 

Czy jest jakiś sposób, żeby ulepszyć właściwości termoizolacyjne tej ścianki? Pytałem już o okienka z podwójnymi szybami, ale wygląda, że nie zmieszczą się, bo miejsca gdzie szyby mają być zamocowane mają ok. 8 mm głębokości. Więc raczej musi tam wrócić pojedyncza tafla szkła.

 

8mm głębokości powiadasz...  szyby zespolone 4+12+4=20-8=12/2=6mm na stronę  :phi: tyle by wystawał wkład. Można by to wykończyć kątownikiem, ćwierćwałkiem lub inną listewką - nie przejdzie? Ew. z jedenj strony - bradziej widocznej/dekoracyjnej - zlicować, a z drugiej wysunąć i zamaskować wysunięcie. 

 

 

 

Druga sprawa to jakaś warstwa zapobiegająca zaglądaniu na korytarz z zewnątrz. Okleić to po prostu folią, czy można od razu coś gotowego kupić? (jakieś pleksi typu łazienkowego nie wchodzi w rachubę, bo będzie to chyba tandetnie wyglądać).

 

 

Okleić. Jeśli Ci lub szanownej małżonce się nie spodoba/znudzi, możesz to z łatwością i po taniości zmienić. Jest tych folii tyle, że możesz przebierać we wzorach i kolorach.

Ew. lustro bez podlewu, zwane fenicko-weneckim :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dodatkowego wykańczania wystających elementów to może by i przeszło, ale sama konstrukcja ma już sporo żłobień i wcale nie łatwo byłoby to zrobić, żeby wyglądało sensownie. Mam jeszcze inną koncepcję, ale już nie zdążę przed zimą - bramę wejściową mam z XIX w i tam są 2 okienka mniej więcej 30 x 70. Taniej i prościej wyjdzie tam zamówić szyby zespolone i jakoś sprytnie zamontować (dostępne jest ze 40 mm przestrzeni, a może i więcej, nie chce mi się wstawać i sprawdzać). Tak czy siak dodatkowa bariera termiczna by nie zaszkodziła, bo korytarz ewidentnie zaprojektowany jest dla morsów...

 

Ale wczoraj wykoncypowałem drobną przebudowę, którą mam zamiar wprowadzić w życie na wiosnę. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.