Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Tankowanie z butli przydomowej

Featured Replies

Napisano

Jest możliwe tankowanie auta zasilanego LPG gazem służącym do ogrzewania domu? Pytam bo mam znajomego który twierdzi że można. Ale w takiej butli to jest chyba sam propan a nie mieszanka z butanem dlatego myślę że koleś mnie wkręca. Ma ktoś jakieś argumenty za lub przeciw? Chodzi mi o sprawy czysto techniczne bo samo tankowanie propanem to chyba wychodzi drożej niż LPG. I poza tym żeby zatankować auto to trzeba mieć chyba jakiś dystrybutor bo w wiadrze to się nie da tego przenieść.

Napisano

> Jest możliwe tankowanie auta zasilanego LPG gazem służącym do

> ogrzewania domu? Pytam bo mam znajomego który twierdzi że można.

> Ale w takiej butli to jest chyba sam propan a nie mieszanka z

> butanem dlatego myślę że koleś mnie wkręca. Ma ktoś jakieś

> argumenty za lub przeciw? Chodzi mi o sprawy czysto techniczne

> bo samo tankowanie propanem to chyba wychodzi drożej niż LPG. I

> poza tym żeby zatankować auto to trzeba mieć chyba jakiś

> dystrybutor bo w wiadrze to się nie da tego przenieść.

Gaz jest taki sam

Napisano

> Gaz jest taki sam

A i na przetłoczenie pewnie dało by się znaleźć sposób jeśli da się wyciągnąć gaz w fazie ciekłej z butli ~10 kg.

Napisano

> A i na przetłoczenie pewnie dało by się znaleźć sposób jeśli da się

> wyciągnąć gaz w fazie ciekłej z butli ~10 kg.

Albo odrazu butle podlaczyc do auta zakrecony.gif , znam taki przypadek screwy.gif

Napisano
  • Autor

> Gaz jest taki sam

Gdyby był taki sam to bym uwierzył bo zostaje tylko kwestia przelania z jednago zbiornika do drugiego a to pewnie załatwiła by grawitacja. Ale koleś twierdzi że tankuje propan a nie propan-butan czyli LPG. I to wlaśnie mnie dziwi najbardziej. Bo czy na samym propanie da się jeździć?

Napisano

> Gdyby był taki sam to bym uwierzył bo zostaje tylko kwestia przelania

> z jednago zbiornika do drugiego a to pewnie załatwiła by

> grawitacja. Ale koleś twierdzi że tankuje propan a nie

> propan-butan czyli LPG. I to wlaśnie mnie dziwi najbardziej. Bo

> czy na samym propanie da się jeździć?

Gaz jest ten sam, rózni się tylko w akcyzie, którą płącisz na stacji.

Przelanie na zasadzie grawitacjie nie wchodzi w gre. Potrzebna byłaby jakaś pompa, która wciśnie gaz do auta.

Tak sprawa wygląda np. w Holandii, gdzie kierowca przy domku tankuje sobie autko i śmiga.

Napisano

> Albo odrazu butle podlaczyc do auta , znam taki przypadek

takich przypadków to znam więcej i nie są to głupki tylko gostki co to starymi "Żukami" rozwożą gaz po domach właśmnie w tych butlach 11kilogramowych i zamiast zbiornika gazu maja taką butlę podłączona więc się da

ok.gif

Napisano

No dobrze ale jaki na tym jest zysk. Może tak garść wyliczeń?

pozr

Napisano
  • Autor

> No dobrze ale jaki na tym jest zysk. Może tak garść wyliczeń?

> pozr

Pewnie trzeba znać ceny hurtowe bo w detalu cena netto propanu w Wawie na stronie Gaspolu to 1.7 i jest podobna do LPG brutto za 1.74. A do tego koszty dzierżawy zbiornika

Napisano

> Gdyby był taki sam to bym uwierzył bo zostaje tylko kwestia przelania

> z jednago zbiornika do drugiego a to pewnie załatwiła by

> grawitacja. Ale koleś twierdzi że tankuje propan a nie

> propan-butan czyli LPG. I to wlaśnie mnie dziwi najbardziej. Bo

> czy na samym propanie da się jeździć?

Oczywiscie w USA jest niemalze 100% propan

Delco

Napisano

> Pewnie trzeba znać ceny hurtowe bo w detalu cena netto propanu w

> Wawie na stronie Gaspolu to 1.7 i jest podobna do LPG brutto za

> 1.74. A do tego koszty dzierżawy zbiornika

Ale koszty dzierzawy zbiornika ponosisz na okolicznośc ogrzewania domu. Nie płacisz dodatkowej opłaty. inna sprawa ze firma właściciel zbiornika może sie nie zgodzic na przeróbki.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zbiorników bedących w posiadaniu uzytkownika. Wtegy kazdy robi co chce. Nie wiem jak to jest teraz ale kilka miesiecy temu jak gaz był po 2 zł litr gazu takiego do ogrzewania kosztował ok 1,3 zł

Delco

Napisano

> No dobrze ale jaki na tym jest zysk. Może tak garść wyliczeń?

Nie mam danych, ale musi się opłacać, skoro skarbowe ganiają za sprzedającymi gaz "do celów domowych" jako LPG. Gaz jest ten sam.

Napisano

> Jest możliwe tankowanie auta zasilanego LPG gazem służącym do

> ogrzewania domu? Pytam bo mam znajomego który twierdzi że można.

> Ale w takiej butli to jest chyba sam propan a nie mieszanka z

> butanem dlatego myślę że koleś mnie wkręca. Ma ktoś jakieś

> argumenty za lub przeciw? Chodzi mi o sprawy czysto techniczne

> bo samo tankowanie propanem to chyba wychodzi drożej niż LPG. I

> poza tym żeby zatankować auto to trzeba mieć chyba jakiś

> dystrybutor bo w wiadrze to się nie da tego przenieść.

Oczywiscie, ze mozna sam myslelem nad ta kwestia bo mam taki zbiorniczek pod domem, jednak zalezy od tego co sie tankuje. Np w mojej instaalcji przy domowej jest sam zbiornik bez parownik, wiec na zime tankuje sie czysty propan aby nei bylo problemow przy ujemnych temp. , natomiast od wiosny tankowany jest propan-butan ktory jest identyczny jak w naszych samochodach. Kwestia przerobienia instalki przy zbiornik zeby mozna bylo auto podpiac, rozmawaialem z macherem ktory pod domem robil podlaczenie zbiornika do pieca i powiedzial ze wszytsko jest mozliwe, trzeba by dokupic pompe, pistolet, troche przewodow i jezdzimy kilkadziesiat procent taniej 270751858-jezyk.gif, na zachete podam ile kosztuje czysty propan: 1,23 brutto/litr (dane z poprzedniego tyg.) zlosnik.gif propan-butan jest odpowiedni tanszy. ok.gif

Napisano

> Albo odrazu butle podlaczyc do auta , znam taki przypadek

ja tez znam, wiele wozkow widlowych ma zwykla butle zamontowana z tylu

Napisano

> Pewnie trzeba znać ceny hurtowe bo w detalu cena netto propanu w

> Wawie na stronie Gaspolu to 1.7 i jest podobna do LPG brutto za

> 1.74. A do tego koszty dzierżawy zbiornika

1.23 brutto - dane z poprzedniego tyg. za propan techniczny

Napisano

> Ale koszty dzierzawy zbiornika ponosisz na okolicznośc ogrzewania

> domu. Nie płacisz dodatkowej opłaty. inna sprawa ze firma

> właściciel zbiornika może sie nie zgodzic na przeróbki.

dokladnie ok.gif, np Shell robi co jakis czas przeglady instalacji+zbiornika, przyjezdzaja sprawdzaja, jakby bylo cos dodane, instalka by nie przeszla przegladu i by zerwali umowe.Ponadto dzierzawcy plombuja zbiorniki crazy.gif i trzeba tankowac tylko u nich, co jest zreszta normalne.

> Zupełnie inaczej jest w przypadku zbiorników bedących w posiadaniu

> uzytkownika. Wtegy kazdy robi co chce. Nie wiem jak to jest

> teraz ale kilka miesiecy temu jak gaz był po 2 zł litr gazu

> takiego do ogrzewania kosztował ok 1,3 zł

masz dobre informacje ok.gif

Napisano

No dobra ale Ty mówisz o sklai przemysłowej (pamiętamy ostatnie doniesienia z ziewnika o masowym przepompowywaniu gazy za pomocą tzw osmiornic). A mnie chodzi co by było i ajk to wychodzi kosztowpo jakby zrobić przyłącze do takiej butli z gazem co sprzedają luzem na stacjach...

pozdr

Napisano

> No dobra ale Ty mówisz o sklai przemysłowej (pamiętamy ostatnie

> doniesienia z ziewnika o masowym przepompowywaniu gazy za pomocą

> tzw osmiornic). A mnie chodzi co by było i ajk to wychodzi

> kosztowpo jakby zrobić przyłącze do takiej butli z gazem co

> sprzedają luzem na stacjach...

> pozdr

nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem - chodzi Ci o 11 kg butle? Jesli tak to się nie opłaca bo po pierwsze przeliczając cene na litry to taka butla, ze względu na napełnianie w specjalnych zakładach i konieczność dystrybucji, wychodzi drożej niż tankowanie z dystrybutora (butla na stacji gazu kosztuje ~30 zł). Po drugie musiałbys miec dojscie do butli przeznaczonej do zasilania wózków widłowych - ma ona w środku rurę ssącą która umożliwia wykorzystanie całego gazu z butli połozonej na boku (w ścisle określonej pozycji) Zasilajac samochód z butli do opalania w kuchenkach wykorzystywałbys mniej więcej połowe gazu z butli leżącej na boku lub musiałbyś ja wozic w pozycji do góry nogami

Sam pomysł, z ekonomicznego punktu widzenia, ma ręce i nogi jedynie w przypadku gdy ma się mozliwośc podłączenia samochodu do własnego przydomowego zbiornika gazu. Zyskuje się na tym ze nie płacisz akcyzy i kupujesz gaz w ilościach hurtowych.

Napisano
  • Autor

> 1.23 brutto - dane z poprzedniego tyg. za propan techniczny

czyli propan-butan jest tańszy smile.gif

Trzeba by kupić zbiornik 2700 litrów, pompę, wąż z pistoletem i można cieszyć się z taniego jeżdżenia. Bo dostawca gazu to by pewnie nie wnikał czy gaz pójdzie w komin domowy czy rure wydechową.

Tylko ile kosztuje zbiornik? Ja spotkałem się z ceną ok. 900 euro + VAT. Ale nie mam bladego pojęcia czy to realna cena.

Napisano

> czyli propan-butan jest tańszy

> Trzeba by kupić zbiornik 2700 litrów, pompę, wąż z pistoletem i

> można cieszyć się z taniego jeżdżenia. Bo dostawca gazu to by

> pewnie nie wnikał czy gaz pójdzie w komin domowy czy rure

> wydechową.

> Tylko ile kosztuje zbiornik? Ja spotkałem się z ceną ok. 900 euro +

> VAT. Ale nie mam bladego pojęcia czy to realna cena.

w ubieglym roku moi rodzice przerabiali ten problem najtanszy zbiornik o pojemnosc wlasnie chyba 2700l (jest to najmniejszy mozliwy zbiornik) kosztowal cos kolo 7500 brutto hmm.gif w promocji letniej kupiony bezposrednio u producenta, watpie zeby sie taniej znalazlo. Myslalem nad kupnem pompy i pistoletu, nawet znalazlem goscia coby to podlaczyl, ale raz ze rodzice sie sprzeciwiali, a dwa za rzadko bywam w domu zeby z tego korzystac, pozatym jest obawa ze ktos cie podkabluje (chyba zeby sobie w garazu wstawic pompe i pistolet), dlatego zrezygnowalem z tego pomyslu. Dostawca oczywiscie nie wnika co sie dzieje z gazem, a propan jest oczywiscie drozszy niz mieszanka oraz trudniej go zdobyc, bo wiekszosc odbiorcow hurtowni to stacje LPG i woza cysternami mieszanki.

Napisano

> wykorzystanie całego gazu z butli połozonej na boku (w ścisle

> określonej pozycji) Zasilajac samochód z butli do opalania w

> kuchenkach wykorzystywałbys mniej więcej połowe gazu z butli

> leżącej na boku lub musiałbyś ja wozic w pozycji do góry nogami

te Żuczki co to o nich pisałem tak właśnie miały położone butle, do góry nogami.

Dodam jeszcze, że samochody te były właśnie firmu która zajmowała sie dystrybucją takowych butli po okolicznych osiedlach

tak więc dla nich to się chyba na pewno opłacało

Napisano

> te Żuczki co to o nich pisałem tak właśnie miały położone butle, do

> góry nogami.

> Dodam jeszcze, że samochody te były właśnie firmu która zajmowała sie

> dystrybucją takowych butli po okolicznych osiedlach

> tak więc dla nich to się chyba na pewno opłacało

w żukach dystrybutorów to jeszcze przejdzie, bo maja taniej gaz i mają miejsce żeby tą butle postawić do góry nogami. W samochodzie osobowym raczej dziwnie wygląda taka wystająca butla. A juz zupełnym absurdem jest szukanie gazu co ok 100 km smile.gif

Napisano
  • Autor

> w żukach dystrybutorów to jeszcze przejdzie, bo maja taniej gaz i

> mają miejsce żeby tą butle postawić do góry nogami. W

> samochodzie osobowym raczej dziwnie wygląda taka wystająca

> butla. A juz zupełnym absurdem jest szukanie gazu co ok 100 km

Jedyne rozsądne rozwiązanie to domowa stacja ze zbiornikiemm 2700 litrów bo taki jest najmniejszy i najtańszy. Jeśli ktoś zasila takim gazem dom, i ma możliwość dołączenia do tego zbiornika pompy to sytuacja jest w miarę komfortowa. Natomiast inwestycja ok 7000 zł w zbiornik tylko dla celów tankowania samochodu dla większości potencjalnych amatorów takiego rozwiązania jest raczej nieopłacalna. Chyba że dystrybutor gazu wynajmujący nam zbiornik przymknie oko na to że instalacja do ogrzewania służy do tankowania i jest w związku z tym odpowiednio

"przystosowana" wink.gif

Napisano

CIACH Chyba że dystrybutor gazu wynajmujący nam

> zbiornik przymknie oko na to że instalacja do ogrzewania służy

> do tankowania i jest w związku z tym odpowiednio

> "przystosowana"

nie przymknie oka bo to on jest włascicielem zbiornika i to on odpowiada za stan techniczny takieg ustrojstwa. Dodatkowo przy wykryciu tego wszystkiego musiałby się troche nachodzic i potłumaczyć z tego ze ktos dokonał przeróbek i oszukuje państwo na akcyzie

Napisano

> CIACH Chyba że dystrybutor gazu wynajmujący nam

> nie przymknie oka bo to on jest włascicielem zbiornika i to on

> odpowiada za stan techniczny takieg ustrojstwa. Dodatkowo przy

> wykryciu tego wszystkiego musiałby się troche nachodzic i

> potłumaczyć z tego ze ktos dokonał przeróbek i oszukuje państwo

> na akcyzie

a jaka jest różnica w cenie ?? czy to się wogóle opłaca ""takie kombinacje""

Napisano

> CIACH Chyba że dystrybutor gazu wynajmujący nam

> nie przymknie oka bo to on jest włascicielem zbiornika i to on

> odpowiada za stan techniczny takieg ustrojstwa. Dodatkowo przy

> wykryciu tego wszystkiego musiałby się troche nachodzic i

> potłumaczyć z tego ze ktos dokonał przeróbek i oszukuje państwo

> na akcyzie

tak ale wlasciciel zbiornika ci nie tankuje tylko kierowca, a jak dasz na flaszke to nawet przymknie oko ze zbiornik plomby nie ma zlosnik.gif, choc zalezy to od firmy. Panow natomiast z przegladu interesuje zbiornik i zawor bezpieczenstwa, a instalacja od zbiornika to domu to juz sprawa wlasciciela domu 270751858-jezyk.gif

Napisano

> no chwila, a kto zabroni mi w domu, na rurze zasilającej

> piec gazowy, zrobić sobie dodatkowe ujście, zamontować

> tam pompkę np. w piwnicy, a potem dajmy na to poprowadzić

> to rurą zakopaną w ziemi do garażu i tam sobie pompować

> autko z pistoletu

z tego co mi wiadomo nie mozna LPG wprowadzac to pomieszczen ponizej terenu, aczkolwiek panowie z przegladow technicznych spawdzaja zbiornik i zawor bezpieczenstwa, a cala instalacja co biegnie do domu ich nie intersuje, wiec mozna smialo zakladac, gorzej jak ktos podkabluje do US frown.gif

Napisano

> no chwila, a kto zabroni mi w domu, na rurze zasilającej

> piec gazowy, zrobić sobie dodatkowe ujście, zamontować

> tam pompkę np. w piwnicy, a potem dajmy na to poprowadzić

> to rurą zakopaną w ziemi do garażu i tam sobie pompować

jest cos takiego jak prawo budowlane i choc dom jest twoja wlasnoscia to nie mozesz robic to co chcesz!!!!

Napisano
  • Autor

> no chwila, a kto zabroni mi w domu, na rurze zasilającej

> piec gazowy, zrobić sobie dodatkowe ujście, zamontować

> tam pompkę np. w piwnicy,

Pewnie nikt ale w tej rurze to gaz jest już chyba "gazowy" a nie płynny bo reduktor jest na zbiorniku. I ten odcinek instalacji zapewne panów od kontroli zbiornika nie interesuje.

Podłączenie musi być przed reduktorem. czyli w części za którą odpowiada dostawca gazu i zbiornika.

Napisano

Próbowałem kiedyś uskutecznić to o czym piszesz ale po dokładnijeszych obliczeniach wyszło że:

Zakładam:

musze kupić sobie butle koszt około 130 zł,

musze zrobić przejsciówkę taką jak stosuje sie na niektóre kraje UE + jeszcze jakieś wężyki.

samochód spala średnio 10 L LPG/100km

Po rozpoznaniu różnicy ceny gazu LPG z dystrybutora i takiego z butli 11 kg :

koszty całej operacji zwróciłby sie dopiero po przejechaniu 10 000 km

Jak dla mnie mija sie z celem no chyba ze dziennie robisz min 100 km ok.gif

Napisano

a jest jakis sprzet co by kompresowal normalny gaz z gazociagu ?? i ile to kosztuje ??

Napisano

> a jest jakis sprzet co by kompresowal normalny gaz z gazociagu ?? i

> ile to kosztuje ??

musiałbyś do swojej prywatnej rurki z gazem dobudować zakład skraplania gazu ziemnego smile.gif Zysk, poza doświadczeniem w budowie takiego zakładu, żaden smile.gif

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.