Skocz do zawartości

Montaż przekaźnika świateł w Seicento


Astyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar zabrać się w końcu za montaż przekaźnika lecz mam kilka niejasności...

Posługuje się schematem akurat z T4 ale zasada taka sama:

schematpodlaczeniaprzek.png

 

styk 30 - plus z akumulatora
styk 86 - masa
styk 85 - kabel idący z przełącznika
styk 87 - kabel idący do skrzynki centralnej

Okej... ale zastanawia mnie jedna rzecz bo w takim połączniu  światła będą świecić nawet po wyciagnięciu kluczyka?
Wypadało by zamiast "+12V z acc" zapodać mu +12V ale postacyjce jak jest seryjnie prawda?

I pytanie co i jak z tym plusem śwaiteł po stacujce? Gdzie ten kabel idzie seryjnie że śwaitłą tak działają? Jaki kolor?


Oraz pytania dodatkowe:

- 1 przekźnik na 1 śwaitła mijania? Czy 1 na 2 świateł mijania?
- jeżeli 1 przekaźnik na 2 światła mijania czy warto założyć też jeszcze jeden przekaźnik na śwaitła drogowe?


Może ktoś posiada jakiś manual bo ja nic nie odnalazłem :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaznik zadziala dopiero jak zalaczysz swiatla tak jak to jest w oryginalnej instalacji. Przelacznik poda jedynie napiecie ktore bedzie zalaczalo przekaznik, ktory poda prad na swiatla. Ja to zrobilem na jednym przekaznik, ale ciagnalem dodatkowy kabel grubszy od prawej lampy do lewej po pasie przednim. Wymienilem tez masy na grubsze. Dlugich swiatel bym nie robil na przekazniku bo z nich sie zadko korzysta (chyba ze ktos duzo po nocy jezdzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinając przekaźnik w szaro-czerwony przewód idący od pinu 2 złącza B zespołu przełączników pod kierownicą do dwóch bezpieczników w skrzynce bezpieczników tablicy rozdzielczej będziesz mógł zastosować tylko 1 przekaźnik i zachowasz 2 osobne obwody i bezpieczniki dla światła lewego i prawego. Przekaźnik powinien mieć obciążalność przynajmniej 20A.

 

mdyvv20q79m8_t.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinając przekaźnik w szaro-czerwony przewód idący od pinu 2 złącza B zespołu przełączników pod kierownicą do dwóch bezpieczników w skrzynce bezpieczników tablicy rozdzielczej będziesz mógł zastosować tylko 1 przekaźnik i zachowasz 2 osobne obwody i bezpieczniki dla światła lewego i prawego. Przekaźnik powinien mieć obciążalność przynajmniej 20A.

 

mdyvv20q79m8_t.jpg

Pomocna podpowiedź :) Dzięki

Pytanie jeszcze skąd wzwiaść + aby nie ciagnać dodatkowego kabla + z acc ( mam ich juz tam za dużo "ABS" "WSPOMAGANIE" "WZMACNIACZ" i seryjne kable + do bezpiecznikow za aku ) ?

Myślałem żeby z któryś kabli po stacyjce ale mam obawy czy jej zbyt nie obciąże i nie zacznie sie jarać albo czy nie bedzie spadków napiecaia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji stacyjki.... mały offtop.
Czy któryś kabel w stacyje ma prąd po:

włączeniu zapłonu > wyłączeniu ale z kluczykiem pozostawiony w stacyjce

Po w wiekszosci aut radio jest tak podlaczone ze dopiero gdy wyciagnie sie kluczyk radio gaśnie i probowalem tak zrobic ale nie wiem czy źle coś mierzyłem czy nie ma takiej funkcji w tej ubogiej stacyjce i po zgaszeniu auta radio gasnie odrazu... a zeby sluchac na postoju musi byc zaplon :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji stacyjki.... mały offtop.

Czy któryś kabel w stacyje ma prąd po:

włączeniu zapłonu > wyłączeniu ale z kluczykiem pozostawiony w stacyjce

Po w wiekszosci aut radio jest tak podlaczone ze dopiero gdy wyciagnie sie kluczyk radio gaśnie i probowalem tak zrobic ale nie wiem czy źle coś mierzyłem czy nie ma takiej funkcji w tej ubogiej stacyjce i po zgaszeniu auta radio gasnie odrazu... a zeby sluchac na postoju musi byc zaplon :(

Ja teraz będę chyba montował dodatkowy przekaźnik, który rozłączy + po stacyjce na radio dopiero po otwarciu drzwi kierowcy.

Mam taką funkcję w renówce i super sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości aut? Nigdy się z czymś takim nie spotkałem :nie_wiem:  ;) Pomysł z drzwiami niezły tylko pytanie czy radio po odłączeniu zasilania nie włączy się na powrót jak mu zasilanie wróci? oczywiście mowa o tym zasilaniu po którym radio można uruchomić bo jest też chyba jedno stałe do podtrzymania pamięci? 

 

W każdym razie można by to zrobić np. tak jak na załączonym obrazku:

 

ebbsc6vxje31_t.jpg

 

Ponieważ obwody krańcówek z obu drzwi są połączone to żeby radio nie wyłączało się przy otwarciu drzwi pasażera trzeba by dodać diodę w obwód krańcówki z drzwi lewych np. typu 1N4001. Przekaźnik natomiast powinien mieć styki przełączane tak, żeby zasilanie do radia płynęło przy zamkniętych drzwiach a nie odwrotnie. Można to zrobić inaczej ale tak jest najmniej elementów.

Aha, narysowałem plus na stykach przekaźnika podpięty do stałego ale oczywiście powinien być do plusa po stacyjce podpięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze dodam dla przykładu:

dioda - http://www.tme.eu/pl/details/1n4007-e3_54/diody-uniwersalne-tht/vishay/

przekaźnik - http://www.tme.eu/pl/details/lq-12/przekazniki-elektromagn-samochodowe/rayex-electronic/

 

A przy okazji ten przekaźnik ma sporo mniejszy prąd cewki więc mniej obciąży stacyjkę gdyby go wykorzystać w rozwiązaniu oryginalnego tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze dodam dla przykładu:

dioda - http://www.tme.eu/pl/details/1n4007-e3_54/diody-uniwersalne-tht/vishay/

przekaźnik - http://www.tme.eu/pl/details/lq-12/przekazniki-elektromagn-samochodowe/rayex-electronic/

 

A przy okazji ten przekaźnik ma sporo mniejszy prąd cewki więc mniej obciąży stacyjkę gdyby go wykorzystać w rozwiązaniu oryginalnego tematu :)

W porównaniu do obciążalności h4 dla stacyjki nie ma to znaczenia jaki to przekaźnik będzie, różnica 50 czy 100mA jest żadną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "o ile nie podpiąłeś dużo szajsu" bo w którymś momencie w końcu będzie za dużo tego prądu :) Ale fakt, w tych autach prąd żarówek płynie przez przełączniki z bezpiecznikami 2x10A więc pewnie zapasu jest jeszcze sporo (żarówki przednie łącznie jakieś 8A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.