Jump to content

rusala

użytkownik
 • Posts

  528
 • Joined

 • Last visited

Contact Methods

 • WWW
  https://www.youtube.com/c/DStageGarage

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling
 • Lokalizacja
  Wrocław
 • Zainteresowania
  Elektronika, pojazdy elektryczne, tuning samochodowy
 • Car
  SC, Coupe, Multipla, 500L

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

rusala's Achievements

wyciszony kierowca

wyciszony kierowca (10/20)

77

Reputation

 1. I właśnie to miałem na myśli - tak naprawdę nie wiadomo co kto tam narobił i czy aby na pewno poprawnie. Oczywiście może tak być, że do mieszkań, w których jest instalacja dwuprzewodowa poprowadzony przewód PE jest odłączony no i ok, ma to chyba największy sens. Problem w tym, że podłączenie PE (przy założeniu, że zostanie dopięty w rozdzielnicy budynkowej, uziemiony i tak dalej) jedynie na wybrane obwody tworzy nienormatywną instalację. Taki bałagan może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji jeżeli ktoś w przyszłości nie będzie świadomy takiej kombinacji. Rozumiem chęć poprawy bezpieczeństwa w pomieszczeniach mokrych ale niestety najlepszym wyjściem byłaby wymiana także pozostałych przewodów, żeby uniknąć powyższego problemu. A co do 16A na 1,5mm2 to nie jest "bez problemu". Takie obciążenie można sobie puścić przez 1,5mm2 ale na 5 minut. Także samo zabezpieczenie może nie zadziałać poprawnie (już nie zagłębiając się w szczegóły). Ja wiem, że przez lata takie instalacje działały i działają nadal co nie znaczy, że jest to poprawne, bezproblemowe i bezpieczne.
 2. Na początek wyjaśnijmy jedną sprawę - taka instalacja jawnie łamie przepisy Nie chcę Cię tu winić, oskarżać ani nic tylko zastanawia mnie jak to spółdzielnia/wspólnota "załatwiła" Konkretnie chodzi o to, że po przejściu na instalację TN-S (może dokładniej TN-C-S, czyli na końcu masz osobno przewód ochronny PE i neutralny N) nie wolno wracać do układu TN-C (czyli ze wspólnym przewodem ochronno-neutralnym PEN). W wypadku takich remontów w budownictwie wielorodzinnym zaleca się stopniowe przepinanie sieci z TN-C na TN-S w miarę zmian w instalacjach lokatorów. No chyba, że tak włąsnie jest i instalacja ma już poprowadzone przewody ale nie jest przekonfigurowana. A wracając do pytania - jeżeli masz do łazienki pociągnięte przewody 3 żyłowe to w czym problem? Czy też są dwu? Czasem wymagany/zalecany jest osobny dodatkowy przewód ochronny podłączany np. do wanny z masażem itp. Ja bym proponował przynajmniej dać ten przewód 3x2.5, gniazda z bolcem w łazience i może kuchni i różnicówkę 10mA na wejściu. 1.5mm2 też nie jest zgodne ze "standardem", ja wiem, że gniazda w łazience używa się rzadko i te 2000W na suszarkę pociągną (chyba, że razem z pralką to gorzej :p) ale chodzi też o względy wytrzymałości mechanicznej.
 3. 3 tysie za tę opinię? Interesujące, u moich rodziców niedługo zakładamy i Ojcu wyszukali znajomi strażacy za kilka stówek (raczej nie po znajomości, najniższe c słyszałem to 200 ale nie potwierdzone). BTW, dorzucenie paru kW na jedną fazę może nie koniecznie ZE się podobać ze względu na nierównomierne obciążenie. Przy czym nie kojarzę konkretnego przepisu czy zapisu w umowie, który to precyzuje.
 4. Jest to bardzo prawdopodobne. W Polsce OVH bardzo mocno lansowało tanie hostingi i mnóstwo sklepów na tym stoi. Ja z kolega mamy przekierowanie maila po DNSach na OVH i wczoraj mi 1.5-2h szły maile bo pewnie przeciążone to co się nie spaliło.
 5. Hehe, brzmi jak Elektroda Na to "Łączy nas napięcie" wydaje mi się, że trafiłem parę miesięcy temu i nawet mi się podobało z tego co pamiętam.
 6. Dlaczego oszustwo? Widziałem sporo takich konstrukcji a nawet gościa, który zbudował podobne ale stojące na koniec poziomo i wjeżdżał na to dużym busem.
 7. Od kilku dni myślę nad budową czegoś na zbliżonej koncepcji ale podnoszonego wyżej
 8. Dioda Zenera jest raczej nie stosowana w roli zwykłej diody, normalnie stosuje się ją w kierunku zaporowym, dla którego ma określone napięcie przebicia. Czasem wykorzystuje się normalny kierunek przewodzenia pojedynczej diody typu Transil (TVS), która bywa oznaczana tak samo jak Zener i po części działa podobnie ale ma trochę inne cechy i zastosowanie. Ale Schottky'ego powinna działać i powiedziałbym, że to nawet lepszy wybór niż zwykła prostownicza dlatego trochę to dziwne, że coś nie banglało.
 9. W przypadku mniejszych i prostszych budynków często izolacja jest na płycie a nie pod nią i to chyba jedyny sens.
 10. Zwykła piana raczej wyjdzie drożej niż choćby styropian i wątpię, żeby zajęło to mniej czasu. Do tego taka przeciętna zwykła pianka ma lambdę jak dobrze pójdzie0.035, jeżeli chcesz cienką tę izolację to przynajmniej próbowałbym cokolwiek ugrać na lambdzie i dać styro 0.031 albo PIR chyba że ma być tanio. Co do prądu trochę ogólnie zadane pytanie. Najlepiej wkopać ozywając oczywiście kabla ziemnego oznaczonego taśmą. Ostatecznie na lince zawieszony przewód odporny na UV (czarny).
 11. Z diodą Schottky'ego
 12. Yyy... zupełnie nie kumam czemu nie miałoby działać ze szczotką... może uszkodzona po prostu była?
 13. Ale zapewne masz na tej płycie izolację i jastrych prawda? No chyba że płyta była lana bez zagłębiania w grunt, pewnie i tak się da jakby zagęścić...
 14. Aż mi się mój stary garaż przypomniał
 15. Fioletowo czarny powinien być na pinie 12 na "złączu przedniej wiązki przewodów silnika" czyli takim szarym klocku mocowanym na pasie przednim blisko rogu od strony kierowcy. A dalej idzie aż do wskaźników przez pin 17 "złącza przedniej wiązki przewodów tablicy rozdzielczej". Tak jest w SPI, w MPI musiałbym sprawdzić bo raczej się różniło nieco. Jak dalej potrzebujesz to mogę zapytać kumpla czy nie znam tam jakiego zaufanego elektryka w Zawierciu.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.