Skocz do zawartości

125 a wyjazd za granice


Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie jak to jest, mieszkam blisko granicy i czsem fajnie bylo by przejechac przez niemcy. Niewiem tylko jak to z prawkiem mam ponad 3 lata wiec w polsce lapie sie na program 125 ale wlasnie co z wyjazdami zagranicznymi, czy tam tez bedzie to akceptowane?

W Niemczech nie mozesz jezdzic bez kat A, w CZ mozesz jesli masz skrzynie automat.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech nie mozesz jezdzic bez kat A, w CZ mozesz jesli masz skrzynie automat.

 

To sie zapytam od kiedy inne kraje Maja wplyw na prawo innych krajow ? Jezeli w danym kraju prawo na cos zezwala, to inny kraj to respektuje.

 

Wyjatkiem jest wjazd malolata do 18 - go roku zycia czy to na A1 czy to Autem w przypadku gdzie w rodzimym kraju ma prawo prowadzic z osoba towarzyszaca - tylko i wylacznie w kraju wydania PJ a konkretnie nie PJ a zaswiadczeniu o mieniu prawa do prowadzenia w/w pojazdu kat B.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zapytam od kiedy inne kraje Maja wplyw na prawo innych krajow ? Jezeli w danym kraju prawo na cos zezwala, to inny kraj to respektuje.

Wyjatkiem jest wjazd malolata do 18 - go roku zycia czy to na A1 czy to Autem w przypadku gdzie w rodzimym kraju ma prawo prowadzic z osoba towarzyszaca - tylko i wylacznie w kraju wydania PJ a konkretnie nie PJ a zaswiadczeniu o mieniu prawa do prowadzenia w/w pojazdu kat B.

;)

Niby to prawda, niby logiczne ale ....

.... W jednym kraju jesteś trzeźwy, bo masz 0,4 promila, wjeżdżasz do Polski i jesteś bandyta.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby to prawda, niby logiczne ale ....

.... W jednym kraju jesteś trzeźwy, bo masz 0,4 promila, wjeżdżasz do Polski i jesteś bandyta.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

A nie uwazasz, ze to troche inna bajka ? W Tym przypadku dostosowujesz sie do prawa danego kraju.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam blisko granicy i czsem fajnie bylo by przejechac przez niemcy. Niewiem tylko jak to z prawkiem mam ponad 3 lata wiec w polsce lapie sie na program 125 ale wlasnie co z wyjazdami zagranicznymi, czy tam tez bedzie to akceptowane?

 

Jest to jeden z niewielu pozytywnych aspektów członkostwa w UE - możesz śmiało jechać.

 

Ustawa o kierujących pojazdami:

 

Art. 5. 1. Prawo jazdy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania

odpowiednio motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów:

1) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) w ruchu międzynarodowym na terytorium:

a) państw-stron Konwencji, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b – z wyjątkiem kierowania motorowerem lub

ciągnikiem rolniczym,

b) państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego

Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym –

z wyjątkiem kierowania ciągnikiem rolniczym.

 

Wytłuściłem najważniejsze, reszta do poczytania tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000155

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sie zapytam od kiedy inne kraje Maja wplyw na prawo innych krajow ? Jezeli w danym kraju prawo na cos zezwala, to inny kraj to respektuje.

Wyjatkiem jest wjazd malolata do 18 - go roku zycia czy to na A1 czy to Autem w przypadku gdzie w rodzimym kraju ma prawo prowadzic z osoba towarzyszaca - tylko i wylacznie w kraju wydania PJ a konkretnie nie PJ a zaswiadczeniu o mieniu prawa do prowadzenia w/w pojazdu kat B.

;)

Czyli jeśli do Niemiec przyjedzie osoba pełnoletnią mająca tylko provisional licence w UK to może śmiało jeździć autem pod okiem kogoś mającego PJ?

Wysłane z mojego MotoG3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jeden z niewielu pozytywnych aspektów członkostwa w UE - możesz śmiało jechać.

 

Ustawa o kierujących pojazdami:

 

Art. 5. 1. Prawo jazdy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania

odpowiednio motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów:

1) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) w ruchu międzynarodowym na terytorium:

a) państw-stron Konwencji, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. b – z wyjątkiem kierowania motorowerem lub

ciągnikiem rolniczym,

b) państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego

Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym –

z wyjątkiem kierowania ciągnikiem rolniczym.

 

Wytłuściłem najważniejsze, reszta do poczytania tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150000155

 

Ja tam przeczytałem co innego:

 

Art. 4.1.a - mówi tylko że dokumentem uprawniającym do kierowania jest prawo jazdy. Nic nie mowi o uprawnieniach danej kategorii!!!!

Art. 5 mówi że uprawnienia wynikające z PJ (znowu bez wskazania kategorii!!) obowiązują nie tylko w Polsce ale też na terenie innych krajów.

 

Nigdzie nie pisze że polskie B uprawnia do kierowania motorem do 125 cm3 na terenie innych krajów! Poza tym przy wprowadzaniu w Polsce uprawnienia dla B do kierowania motorem przestrzegano w TV żeby pamiętać że tak można tylko w Polsce! To uprawnienie ma charakter krajowy i tak będzie przestrzegane w innych krajach- czyli jak tam też wolno to OK a jak nie to sorry!

 

Poza tym niemiecka Policja będzie cie rozliczać z przestrzegania prawa niemieckiego, czeska-czeskiego itd. i cytowanie tutaj polskiego kodeksu nie jest poprawne !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli do Niemiec przyjedzie osoba pełnoletnią mająca tylko provisional licence w UK to może śmiało jeździć autem pod okiem kogoś mającego PJ?

Wysłane z mojego MotoG3

 

Nie kumam w 100 % co to jest

 

provisional licence

 

Domyslam sie, ze jest to PJ na ktorym w UK'u jezdzi sie tylko i wylacznie z osoba towarzyszaca.

 

Jezeli tak to nie. Nie wolno prowadzic

 

Czy to wymienione przez Ciebie PJ jest normalnym PJ ? tak jak kazde inne pelne PJ ?

 

 

Poza tym niemiecka Policja będzie cie rozliczać z przestrzegania prawa niemieckiego,

 

Tu sie mylisz, przynajmniej jezeli chodzi o jazde jednosladem kat A1 na PJ kat. B i 3 letnim starzem

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wszystkim niedowierzającym zabranie motocykla 125 z manualem, przyjechanie na Slowacje lub do Czech pojezdzenie przed nosem policjantowi i ......potwierdzenie na wlasnej skorze madrego przyslowia "Polak madry po szkodzie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiwal,

 

a spotkales sie w swoim zyciu z sytuacja, ze policja wystawia Ci Mandat bezprawnie ?

 

Bo ja juz wlosow od tego niemam.

 

To ze dostaniesz Mandat nie znaczy, ze bylo zgodnie z prawem.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spotkales sie w swoim zyciu z sytuacja, ze policja wystawia Ci Mandat bezprawnie ?

To ze dostaniesz Mandat nie znaczy, ze bylo zgodnie z prawem.

 

 

Chyba jednak nie mam(y) racji i nasi oponenci dobrze prawili (co mnie niezmiernie dziwi):

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

           3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

4)5) kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

 

Zwracam honor i jestem bardzo zadziwiony takim obrotem sprawy... 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.