Skocz do zawartości

Do kącikowych elektryków: halogeny 3 +3


pejus1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kończę mały remont w łazience i nie wiem jak zrobić żeby obecnych 6 halogenów włączać na zasadzie 3 + 3 włącznikiem z dwoma przyciskami. Obecnie jest włącznik pojedyńczy który włącza wszystkie 6 sztuk. Halogeny mają wejścia tylko na dwie żyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

kończę mały remont w łazience i nie wiem jak zrobić żeby obecnych 6 halogenów włączać na zasadzie 3 + 3 włącznikiem z dwoma przyciskami. Obecnie jest włącznik pojedyńczy który włącza wszystkie 6 sztuk. Halogeny mają wejścia tylko na dwie żyły.

Rozebrać, trzy szt podpiąć pod jeden obwód a drugie trzy pod drugi. Obwody podpiąć pod włącznik podwójny i masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego na jakie sa napiecie.

Jesli na 12V (a takie w lazience byc powinny), to trzeba dokupic drugi transformator.

Odlaczyc trzy z tych szesciu i je podlaczyc pod drugie trafo. Pierwsze 3 na pierwszym trafo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli z włącznika wychodzą 3 żyły to już jest 30% szansy na powodzenie. Teraz tylko pytanie na jakie napięcie są te halogeny i i jak są z sobą połączone. Jeśli szeregowo to potrzebujesz kable 3 żyłowe jeśli każda osobno do przyłącza to wtedy nic tylko dobrze to pospinać.

 

Znalezione w necie dla 4 żarówek/halogenów (ten żółty przewód możesz pominąć)

 

6428556100_1334690350.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z włącznika wychodzą tylko 3 żyły. Da się to jakoś zrobić?

 

Sorry, ale w tym momencie proponuje byś tego sam nie robił. Bez urazy, ale z tym poziomem wiedzy może to być dla Ciebie i domowników niebezpieczne. Zawołaj kogoś kto się na tym nieco zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli z włącznika wychodzą 3 żyły to już jest 30% szansy na powodzenie. Teraz tylko pytanie na jakie napięcie są te halogeny i i jak są z sobą połączone. Jeśli szeregowo to potrzebujesz kable 3 żyłowe.

 

Halogeny połączone szeregowo? 8]  Widziałeś kiedyś taki wynalazek? Na jakie napięcie wtedy one powinny być? 

Przy założeniu, że jest ich 6, to odpada, że są na 230V, a na 12V wymagały by wtedy nietypowego trafo... :phi:

Ja wiem, że 19 halogenów na 12V można szeregowo podłączyć do sieci i będą świecić, ale bez przesady: to nie choinka (starego typu), by szukać później przepalonej żarówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halogeny połączone szeregowo? 8]  Widziałeś kiedyś taki wynalazek? Na jakie napięcie wtedy one powinny być? 

Przy założeniu, że jest ich 6, to odpada, że są na 230V, a na 12V wymagały by wtedy nietypowego trafo... :phi:

Ja wiem, że 19 halogenów na 12V można szeregowo podłączyć do sieci i będą świecić, ale bez przesady: to nie choinka (starego typu), by szukać później przepalonej żarówki...

 

wedle kogoś kto siedzi w temacie to wiadomo, że chodzi o połączenie równoległe, ale znam takich co nazywają wpięcie 2 przewodów (odchód i przychód pod jeden zacisk) tak jak na załączonym obrazku wcześniej jako połączenie szeregowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.