Skocz do zawartości

Piec na pellet a zwykły


smithski

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej okolicy pojawiły się dopłaty na piece na pellet. Do ogrzania około 120m. Póki co mam piec zwykły uniwersalny na wszystko starej konstrukcji. Opłaca się inwestować w zmianę pieca? Jakie są tego zalety? Może ktoś przechodził podobnie i ma porównanie. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez smithski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taki, co szufelką trzeba mu nawrzucać, to zyskujesz przede wszystkim wygodę - zasypujesz zasobnik i masz na dłużej spokój. No i czyściej niż przy węglu. Niektórzy palą tez owsem albo miksują pellet i owies.

Pytanie też, jak masz zorganizowaną kotłownię - czy masz sensowny bufor, czy jak dorzucisz to masz gorąco a nad ranem zimno.

 

Kaloryczność pellet ma niższą niż węgiel. Do tego jest droższy. Ale trochę możesz zaoszczędzić, bo pewnie będziesz miał znacząco lepszą sprawność nowego kotła. Ale i tak pewnie wyjdzie drożej, niż śmieciuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy pojawiły się dopłaty na piece na pellet. Do ogrzania około 120m. Póki co mam piec zwykły uniwersalny na wszystko starej konstrukcji. Opłaca się inwestować w zmianę pieca? Jakie są tego zalety? Może ktoś przechodził podobnie i ma porównanie. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

IMO jak dopłata jest dobra to warto. Nowoczesne piece na pellet oferują komfort użytkowania zbliżony do gazu czy do pompy ciepła. Jedyna "obsługowość" polega na zasypie raz na kilka dni oraz na wyciągnięciu dosłownie szufelki popiołu raz na miesiąc.

Poza tym pełna automatyka - sam się rozpala, sam wygasza...

Koszt użyttkowania porównywalny z węglem, a większa wygoda i czystość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy pojawiły się dopłaty na piece na pellet. Do ogrzania około 120m. Póki co mam piec zwykły uniwersalny na wszystko starej konstrukcji. Opłaca się inwestować w zmianę pieca? Jakie są tego zalety? Może ktoś przechodził podobnie i ma porównanie. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

Witam!

Zanim w to "wejdziesz", oprócz tego co już koledzy napisali, musisz jeszcze wiedzieć o jednej rzeczy.

Temperatura spalin z pelletu jest dość niska, więc przy wylocie z domu spaliny skraplają się, i po kominie spływa z powrotem brązowa śmierdząca maź...

W przypadku takiego kotła, raczej wymagany jest komin z wkładem z kwasówki i odpływem skroplin.

Opisuję mój przypadek. Być może jeżeli komin jest już stary i zalepiony sadzą itp, to nie będzie aż takiego dużego problemu, jednak u mnie  

w nowym domu, nowy komin po prostu przesiąkł tym syfem.

Najprostszym rozwiązaniem było przestawienie się na eko-groszek. Wszystkie problemy jak ręką odjął.

Nie jest też tak słodko i bezobsługowo. Być może teraz to dopracowali, ale jeszcze kilka lat temu był problem z nagarem tworzącym się na palniku.

Wg instrukcji mojego Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic trzeba było czyścić z nagaru raz na tydzień. Walisz młotkiem i przecinakiem w palnik żeby odbić nagar.

Ponownie, po przejściu na węgiel, problem zniknął :)

Poza tym pellet jest wg mnie zbyt drogi i zbyt mało kaloryczny. Dobrej jakości pellet kosztuje więcej niż tona węgla, co dla mnie jest zupełnie

niezrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Poza tym pellet jest wg mnie zbyt drogi i zbyt mało kaloryczny. Dobrej jakości pellet kosztuje więcej niż tona węgla, co dla mnie jest zupełnie

niezrozumiałe.

Elektrownie muszą współspalać biomasę razem z węglem, więc ją skupują i ceny wszelakiej biomasy są wysokie. Równie niezrozumiała jest wysokość cen węgla w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.