Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Nubira III - podłaczenie 2-ch wentylatorów chłodnic

Featured Replies

Napisano

Witajcie,

 

W mojej sprowadzonej z Holandii Nubirze III 2008r uszkodzony był przód, więc do wymiany poszły 2 chłodnice (klima była fabrycznie zakładana). Gość od nabijania klimy powiedział że powinny być 2 wentylatory, a tymczasem w aucie jest tylko jeden, który jest podłączony jakimś dodatkowo dorabianym przekaźnikiem. Problem w tym że nie wydalała i klima działała w górnym zakresie ciśnienia.

Po kilku dniach stojąc w korku zauważyłem że wskaźnik temperatury poszedł na czerwone pole, zbiłem temperaturę nagrzewnicą, ale okazało się że wywaliło bezpiecznik pod maską 30A. Nowy bezpiecznik  po włączeniu klimy od razu poszedł z dymem. Zamówiłem więc używany zestaw 2-ch wentylatorów, ale nie wiem jak to podłączyć. W okolicach chłodnicy są jakieś wolne wtyczki, ale nie wiem które są do czego.

 

Podjechałem w sobotę do elektryka, ale nie podjął się przywrócenia instalacji do stanu pierwotnego.

Czy możecie polecić kogoś z Warszawy kto mógłby zajrzeć żeby wyciąć tę rzeźbę i przywrócić stan fabryczny?

Może ma ktoś schemat żebym mógł ogarnąć co i jak.

 

Napisano
  • Autor

W TIS będą schematy?

Jeśli tak, to masz linka w podwieszonym wątku.

Hm... pewnie zadam głupie, a może nawet bardzo głupie pytanie, ale co to jest "TIS" i gdzie znajdę ten podwieszony wątek ze schematami?

I z góry dziękuję za wyrozumiałość :-)

Napisano

Hm... pewnie zadam głupie, a może nawet bardzo głupie pytanie, ale co to jest "TIS" i gdzie znajdę ten podwieszony wątek ze schematami?

I z góry dziękuję za wyrozumiałość :-)

Wątek podwieszony mamy jeden na kąciku Chevroleta.

A TIS to taka dokumentacja techniczna samochodu :)

Napisano
  • Autor

Wątek podwieszony mamy jeden na kąciku Chevroleta.

A TIS to taka dokumentacja techniczna samochodu :)

Tak wiem - INFORMACJE, ale tam nie znalazłem, może słabo szukałem. Za drugim razem znalazłem - dzięki za oświecenie :-)

 

Dzięki za linka - myślałem że moje okulary jeszcze są OK, ale chyba muszę zmienić na nieco mocniejsze :-)

 

Tak przy okazji - ze schematu wynika że to faktycznie żadne "rocket science". Funkcję opornika ograniczającego obroty pełni drugi wentylator (na I biegu połączone są szeregowo). Jeśli wywala mi bezpiecznik 30A to znaczy że albo przetarty kabel plusowy biegnący do wentylatora (ze schematu wynika że kolor fioletowy), albo zwarcie na wentylatorze. Zmierzyłem multimetrem przy samej wtyczce i wyszło że ma chyba zwarcie, choć kręcąc śmigłem pojawia się jakaś rezystancja (zmienna w zależności od położenia). Czy wiecie może jaki opór powinien mieć silnik wentylatora? Z pomiarów wynika że 0,8 Ohm, chociaż to rezystancja samych kabli, bo zwarte razem (na krótko bez obwodu) dają też 0,8 Ohma

Edytowane przez Bobb

Napisano
  • Autor

Mam pytanie - ze schematu wynika że powinienem dołożyć przekaźnik szeregowo/równoległy opisany jako COOLING FAN CONTROL RELAY. Możecie mi podpowiedzieć jaki to typ (jak go znaleźć) lub jak przynajmniej on wygląda? Elektryk z którym się konsultowałem powiedział że jest on taki większy od pozostałych i ponoć umieszczony poza skrzynką (tą pod maską)

Edytowane przez Bobb

Napisano
  • Autor

Przeróbka dokonana, zamiast oryginalnego przekaźnika zastosowałem uniwersalny przekaźnik przełączny (taki z 5 pinami).

Dzięki za zainteresowanie i wszystkie podpowiedzi :-)

Napisano

Przeróbka dokonana, zamiast oryginalnego przekaźnika zastosowałem uniwersalny przekaźnik przełączny (taki z 5 pinami).

Dzięki za zainteresowanie i wszystkie podpowiedzi :-)

A jaki masz motor w aucie? 1.6/1.8? W moim 1.4 jest tylko jedna chłodnica, a zakładam, że przy dwóch wydajność by była lepsza.

  • 3 tygodnie później...
Napisano

A jaki masz motor w aucie? 1.6/1.8? W moim 1.4 jest tylko jedna chłodnica, a zakładam, że przy dwóch wydajność by była lepsza.

 

Nie masz klimy? Kolega miał na myśli chłodnicę "wody" oraz skraplacz klimy (czyli chłodnicę gazu z klimy). Pierwszy wymiennik od wlotu powietrza to klima, a kilka cm dalej chłodnica wody. A więc jak się dokładnie przyglądniesz to zobaczysz że też masz 2 chłodnice (tyle że do czego innego służą) ;)

Pozdr

  • 2 tygodnie później...
Napisano
  • Autor

Jest dokładnie tak jak pisze kol. Jaruga - mam 2 chłodnice, ale patrząc z przodu (od wlotu powietrza) czy z tyłu (od strony wentylatorów) tego nie widać że sa dwie. 

Silnik mam 1,6 jeśli to ma jakieś znaczenie. 

Po oględzinach okazało się że klima była dokładana w salonie lub tuż po zakupie, ale pozostał 1 wentylator i trzeba było to przerobić. Jeśli masz klimę i tak samo jak ja 1 wentylator to pytanie czy klima działa OK i czy nie gubi gazu? Jeśli coś jest nie tak to pomyśl o przeróbce - prawdopodobnie wentylator nie zbija ciśnienia i może wywalać nadmiar zaworem bezpieczeństwa, a szkoda co roku dawać stówkę na napełnienie gazu - lepiej jednorazowo zapłacić i mieć święty spokój :-)

  • 4 tygodnie później...
Napisano

Nie masz klimy? Kolega miał na myśli chłodnicę "wody" oraz skraplacz klimy (czyli chłodnicę gazu z klimy). Pierwszy wymiennik od wlotu powietrza to klima, a kilka cm dalej chłodnica wody. A więc jak się dokładnie przyglądniesz to zobaczysz że też masz 2 chłodnice (tyle że do czego innego służą) ;)

Pozdr

OK. Faktycznie zepsułem. Miałem na myśli, że jest 1 wentylator, a miejsca jest spokojnie na 2. Czy powinny być 2 czy powinien być 1 wentylator?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.