Skocz do zawartości

Czy ta opona kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany?


Marcin79

Rekomendowane odpowiedzi

Pęknięcia musiałyby być takie, że osnowa byłaby na wierzchu i dopiero UV działające przez dłuższy czas osłabiłoby ją. A i tak stalowy kord przenosi większość obciążeń.

Guma to tylko uszczelnienie i osłona przed UV.

W teorii .   8-)   Mi kiedyś strzeliła opona w podobnym stanie jak na zdjęciu.To była jedna z tylnych.

Na szczescie predkość nie była bardzo duża.   ;(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guma jest tylko "opakowaniem" kordu/oplotu. Być może nie jest to żadnym wyznacznikiem, ale pewnego pięknego dnia, zupełnie przypadkowo, zauważyłem w moim 2oo takie cuś, jak na poniższym obrazku:

I co? I nic, opona nie eksplodowała, chociaż od momentu, gdy to zauważyłem, nie zrobiłem zbyt wielu kilometrów. 

Ale - żeby nie było - pojęcia nie mam, jak długo z tym jeździłem...   :nie_wiem:    a opony były zupełnie przyzwoite, dużo bieżnika i były to jedynie dziesięcioletnie Metzeler'y   :hehe:    gdyby nie to rozwarstwienie, miał bym je nadal   :phi:

Analogicznie do 4oo: ilu z nas jeździ, będąc nieświadomym uszkodzenia ogumienia, którego nie widać, bo jest "od wewnątrz" nadkola i które nie daje wyraźnych oznak? No właśnie...    :hmm:

Co do sławetnego wystrzału ogumienia - nie spotkało mnie to, mimo, że z "dorosłą" motoryzacją mam styczność od 1976 roku (Skoda 100S   :oki: ).  Były różne akcje typu kapitulacja paska klinowego w Skodziance, urwany pływak w gaźniku PF 126p + urwana linka sprzęgła, pad altka w Zagładzie 21061, ale ogumienie nigdy mnie nie zawiodło (nie liczę przebicia przez ciało obce).

Mnie spotkało przy dużo mniejszym widocznym uszkodzeniu zewnętrznej powłoki  i miałem szcześćie ,że to był tył.   :zgryz:

Chcesz ryzykować życie dla głupiej opony to ryzykuj ale nie polecaj tego innym.  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii . 8-) Mi kiedyś strzeliła opona w podobnym stanie jak na zdjęciu.To była jedna z tylnych.

Na szczescie predkość nie była bardzo duża. ;(

Na pewno nie w wyniku mikropęknięć gumy. Musiał być uszkodzony kord. Od uderzenia, najechania na krawężnik itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.