Skocz do zawartości

DGP - pytanie o skrzynkę rozdzielacza


Kamil_123

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend planuję zabrać się za wykonanie DGP. Dom jest z poddaszem użytkowym - powietrze będzie szło od kominka do turbiny znajdującej się na strychu a nastepnie będzie rozprowadzane do 4 pomieszczeń. Rura (150) od komninka do turbiny będzie miała w sumie około 7 metrów długości, kawałek za turibną będzie skrzynka rozdzielacza (tzw. rakieta) z redukcją 1x150/4x125. I teraz pytanie - w jaki sposób zainstalować tą skrzynkę rozdzielacza - w pionie czy w poziomie i czy wogóle ma to jakikekolwiek znaczenie przy obiegu wymuszonym? Rury od rozdzielacza będą mniej więcej tej samej długości około 3-4 metrów, turbina 600m3/h.

rakieta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedługo też mnie to czeka z tego co wyczytałem i wypytałem to ułożenie w pionie czy poziomie nie robi różnicy. A powiedz czy rurę od kominka do turbiny masz ocieploną? Czy robiłeś  jakieś pomiary ile jest stopni na wylocie tej rury tak żeby nie przegrzać turbiny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rury ocieplone.

Pomiarów nie robiłem, ale termostat mam ustawiony na załączenie przy 45*C. Potem dmucha i gdy się rozgrzeje w kominku, jest to naprawde gorące powietrze, że do anemostatów wylotowych nie można się dotknąć.

Wszytsko ładnie działa od 5 lat - to moje podstawowe ogrzewanie (opócz grzejników elektrycznych).

Gdy sa duże mrozy, to jednak są spore straty na strychu. Czuć, że wydmuchiwane powietrze jest zimniejsze, ale to sa te rzadkie dni, gdy naprawdę jest duży mróz. Więc zastanawiam się, czy nie docieplić strychu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, geroj napisał:

Chodzi mi o to że turbiny pracują w zakresie  do +150 stopni  czyli powietrze dostarczane nie może być od tej tem. wyższe inaczej szybko usmażymy turbine  stąd moje pytanie o pomiar .

 

Kiedyś zrobiłem pomiar temp. powietrza przy górnej kratce nad kominkiem, czyli takie powietrze zasysane jest do DGP. Przy rozpalonym mocno kominku temp. sięgała 90 stopni. Na kratkach wylotowych w pokojach było coś około 60-70 stopni, jakoś tak. Rury na poddaszu ocieplone, poddasze również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.