Skocz do zawartości

Rozliczanie prądu z paneli...


Gość krawiec

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krawiec

Jak to jest z rozliczaniem nadprodukcji?

Załóżmy, że w czerwcu oddaliśmy do sieci 100kWh, do kiedy trzeba to ewentualnie zużyć? Do końca roku kalendarzowego czy do końca czerwca następnego?

Wstecz też się da? Dajmy na to że w styczniu zużyliśmy 100kWh z sieci, w lutym 80kWh, a w marcu mamy 100kWh wyprodukowane?

Zbilansuje się to na rachunku czy trzeba będzie zapłacić za 180kWh a te 100kWh *0,8 będzie do zużycia później?

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz okres rozliczeniowy. Ja mam roczny. W styczniu następnego roku mam rozliczone łącznie całe pobranie od Tauronu i całą wysyłkę do Tauronu w roku poprzednim.  Jak jest nadprodukcja, to trzeba ją zużyć do końca następnego roku.

 

Z twojego wpisu domyślam się że panele masz od czerwca. Więc od czerwca masz nową umowę, która może nie objąć zużycia wcześniejszego.

 

Sprawdź sobie na elicznik.tauron-dystrybucja.pl jaki masz bilans. Tylko uważaj, bo u nich energia oddana do sieci jest podawane bez odjęcia opustu, więc będziesz miał tylko 80% z tego co tam jest napisane.

 

U mnie aktualny rok wygląda tak:

obraz.png.83120e892f9a6ee6941392d17376465d.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

Nie o mnie chodzi. Jest to pytanie ogólne o zasady.

Szwagier ma z tego roku kalendarzowego nadwyżkę 300kWh i się zastanawia czy przepadnie 1 stycznia czy nie.

Nadwyżka zaczęła się pojawiać w czerwcu, narastała sobie jak było słonko, teraz trochę zeszło ale jest nadal duży plus.

No i zastanawia się czy może to zużyć w styczniu/lutym odpalając grzałki w systemie CO, czy mu się to wyzeruje.

Nie jest to tez Tauron.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
7 godzin temu, Adalbert napisał:

Nie zeruje się w roku kalendarzowym tylko w okresie rozliczeniowym.

To oznacza, że najkorzystniej było by mieć okres rozliczeniowy od jakiegoś kwietnia do marca... 

No chyba, że działa to też wstecz... czyli produkcją z czerwca można "wyzerować" zużycie ze stycznia...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2021 o 19:20, krawiec napisał:

Załóżmy, że w czerwcu oddaliśmy do sieci 100kWh, do kiedy trzeba to ewentualnie zużyć?

Trzeba zużyć w zimę, na grzanie, zamiast gazu, tak aby cały system p...ł na ryj.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2021 o 22:33, krawiec napisał:

Nie o mnie chodzi. Jest to pytanie ogólne o zasady.

Szwagier ma z tego roku kalendarzowego nadwyżkę 300kWh i się zastanawia czy przepadnie 1 stycznia czy nie.

Nadwyżka zaczęła się pojawiać w czerwcu, narastała sobie jak było słonko, teraz trochę zeszło ale jest nadal duży plus.

No i zastanawia się czy może to zużyć w styczniu/lutym odpalając grzałki w systemie CO, czy mu się to wyzeruje.

Nie jest to tez Tauron.

 

Krawiec

Okres rozliczeniowy jest 12 miesięczny. Jeżeli szwagier ma nadprodukcję i jej nie zużyje w tym okresie 12 miesięcy to ta energia przepada.

Trzeba pamiętać, że w przypadku instalacji do 10kW:

Energia oddana do sieci 1000 kWh

do odebrania jest wysokości 800 kWh

 

Ja mam okres rozliczeniowy 1 sierpnia. 

Z nadwyżki prądu będę grzał wodę w bojlerze. Muszę kontrolować dzienny pobór energii. 

Po co mam zużywać gaz na CWU kiedy mam nadwyżkę prądu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

A jak to sie ma do zapisu w ustawie, ze energie mozna odebrac w ciagu 12 m-c od jej wyprodukowania...?

Co ma do tego okres rozliczeniowy? Jak bedzie do konca lipca to co? To co wyprodukujesz w lipcu przepadnie?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres rozliczeniowy ma to do siebie, że np przy 2 półrocznych okresach styczeń-czerwiec i lipiec-grudzień, nadwyżka wyprodukowana w maju tego roku będzie mogła być wykorzystana do końca czerwca następnego roku.

 

Przy jednym okresie rozliczeniowym (styczeń - grudzień) nadwyżka wyprodukowana w maju tego roku będzie mogła być wykorzystana do końca grudnia następnego roku.

 

Na mojej fakturze jest tak:

obraz.png.d008ff8cefc6f625ce72ac77be73324c.png

Okres mam od 29-02-2020 bo w tym dniu miałem przepisany licznik prądu z poprzedniego właściciela na mnie. W tym roku będę miał już od 01-01-2021 do 31-12-2021

Edytowane przez JacWeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.