Skocz do zawartości

Problem oświetleniowy - łącznik schodowy lub inny ale...


HerrMajki

Rekomendowane odpowiedzi

Kładąc elektrykę zrobiłem mały błąd i teraz muszę z tego jakoś wyjść.

Jest sobie łącznik podwójny przy wejściu do pomieszczenia. Obsługuje światło w pomieszczeniu i na zewnątrz. Niestety nie przewidziałem drugiego łącznika przy wyjściu z pomieszczenia, który gasił by w nim światło i teraz muszę się za każdym razem wracać i gasić światło przy drzwiach wejściowych.

Czy jest jakaś możliwość dorobienia drugiego łącznika pojedynczego (jakiegoś może bezprzewodowego) lub inne rozwiązanie, które pomoże wyeliminować niedogodności? Obok wyjścia z pomieszczenia mam jeszcze jeden łącznik, w którym jest faza ale nie ma "zera" więc ewentualne zasilenie urządzenia też mogłoby być problemem. W puszce instalacyjnej "obsługującej) łącznik i żarówkę ciasno jak w komunikacji miejskiej o poranku. Jeśli będzie konieczność to mogę dołożyć dwa łączniki do obsługi tej żarówki i porozpinać w puszcze obecne połączenia. Jest również opcja abym trzecią żyłę, która idzie do tego łącznika podwójnego i obsługuje zewnętrzne oświetlenie wykorzystać jako "zero" po przepięciu w puszce, a zewnętrzną żarówkę zasilić na stałe. W tym przypadku mogę puszkę łącznika zrobić jako instalacyjną i wymienić cały łącznik na coś - no właśnie co? Poglądowy - prymitywny - rys w załączeniu do przerabiania.

Jakieś propozycje?

Edit - znalazłem takie coś https://sklep.2rsystem.pl/bezprzewodowe-sterowanie-home-control/184-bezprzewodowy-wlacznik-ze-sterowaniem-lokalnym.html

żarówka.png

Edytowane przez HerrMajki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, malrapida napisał(a):

Pomógłbym ale nic nie zrozumiałem ani z opisu ani z rysunku. Napisałeś w sposób bardziej zagmatwany niż jest w Twojej instalacji.

Weź to jakoś technicznie narysuj i w prosty sposób opisz.

Oj tam się skup weź i zrozumiesz 😉

No to napiszę prościej - łącznik dwuklawiszowy zapala żarówkę wewnątrz i na zewnątrz. Dochodzą do niego 3 żyły - jedną przychodzi faza, pozostałymi wraca na żarówek. Potrzebuję w tym łączniku zamontować urządzenie, które pozwoli mi zapalić światło wewnątrz jednym z klawiszy łącnika i zgasić je w innym miejscu pomieszczenia - i na odwrót tzn zapalić w innym miejscu i zgasić jednym z klawiszy. Problem w tym, że wtym innym miejscu nie doprowadziłem kabli i nie mogę zastosować łącznika schodowego tylko jakiś np bezprzewodowy. Jeśli byłaby potrzeba wykorzystania jednej z obecnych żył zasilającej żarówkę zewnętrzną to tęże żarówkę mogę w puszcze spiąć "na krótko" i zwolnić żyłę która ją obsługuje w łączniku. Nie mam miejsca w puszce instalacyjnej więc wszystko mogę roić w puszcze łącznika - jest dosyć głęboka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, malrapida napisał(a):

Teraz zrozumiałe. Tylko czy w tym drugim miejscu masz coś w ogóle połączone z tym pierwszym lub żarówkami? Bo tego jeszcze nie jarzę.

No właśnie nie. Mam tam inne łączniki ale niestety zasilane z innej puszki więc doopa i tam niestety nie mogę wykorzystać której kowliek żyły na puszczenie np N do puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HerrMajki napisał(a):

No właśnie nie. Mam tam inne łączniki ale niestety zasilane z innej puszki więc doopa i tam niestety nie mogę wykorzystać której kowliek żyły na puszczenie np N do puszki.

No to automat schodowy, wykorzystać jeden przycisk z podwójnego przerabiając najpierw na monostabilny i do tego przekaźnik radiowy. Coś takiego lub podobny: https://allegro.pl/oferta/f-f-radiowy-przekaznik-bistabilny-fw-r1p-p-11601985408 tylko pamiętaj o nadajniku do kompletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, malrapida napisał(a):

No to automat schodowy, wykorzystać jeden przycisk z podwójnego przerabiając najpierw na monostabilny i do tego przekaźnik radiowy. Coś takiego lub podobny: https://allegro.pl/oferta/f-f-radiowy-przekaznik-bistabilny-fw-r1p-p-11601985408 tylko pamiętaj o nadajniku do kompletu.

I jak podłączyć? A nadajnik jakiś dedykowany? Widzę częstotliwość 868 MHz. Większość nadajników które widziałem maja 400 cis MHz więc nie będą ablać. Te odbiorniki z inna częstotliwością dadzą radę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musi być od kompletu nadajnik. To tylko przykład odbiornika, który wstawiłem. Tylko, że skoro jest jak jest to potrzebujesz dwóch nadajników i to na baterie bo w puszce nie masz neutralnego a przy żarówce fazy na stałe. Możesz puścić fazę na stałe z pierwszej puszki do żarówki i tam dać schodowy i odbiornik. W obu puszkach nadajniki bateryjne. W takich warunkach baterie

wystarczę na kilka lat bez wymiany.

Edytowane przez malrapida
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem w podobnym przypadku dopuszkowe ZAMEL RNP-01 (jako nadajnik) i Zamel ROP-01 (jako odbiornik)

Z tym że jako wysterowanie nadajnika trzeba użyć włącznika monostabilnego (dzwonkowego) - na bistabilnym niby też działa, ale jest wbrew instrukcji - poza tym wówczas nadajnik cały czas by nadawał w jednej z pozycji włącznika (i zużywał więcej energii i siał w eter)

 

Dodatkowe utrudnienie (w moim przypadku), że musiałem "przerobić" włącznik podwójny (żeby jeden z klawiszy sterował tym nadajnikiem, a drugi do czegoś innego klasycznie bistabilnie) na taki, ze jeden klawisz zostaje bistabilny a drugi ma być monostabilny. Jednak nie jest to trudne, w większości systemów jest po prostu miejsce na sprężynkę, którą można przełożyć z włącznika pojedynczego dzwonkowego
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.