Skocz do zawartości

Kolektor wydechowy X18XE1 Vectra B


daryka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

Z uwagi na to, że mój "nowy" kolektor wydechowy wymieniony trzy lata temu pękł, byłem zmuszony poszukać cały nowy zestaw. Udało mi się kupić nowy kolektor firmy LRT. Zastanawia mnie tylko czemu ten kolektor tak szybko pękł. Podejrzenie padło na zły montaż poprzedniego mechanika, po wymianie były odczuwalne wibracje w zakresie  1500 obr/min (dziwny rezonans drganie karoserii).

W związku z tym mam pytanie na co szczególnie zwrócić uwagę przy zakładaniu nowego kolektora wydechowego w Oplu Vectra B kod silnika X18XE1. Jakim momentem dokręcać kolektor, w jakiej kolejności ?

Kolektor.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor pękł za pewne dlatego, że jest żeliwny i tak się niestety zdarza, że one czasami pękają. Trochę pomaga osłona nad kolektorem, dzięki której ten nagrzewa się bardziej równomiernie i naprężenia nie są tak duże. Nakrętki przykręcasz spiralnie od środka, na zewnątrz, momentem 22Nm. Oczyść dobrze gwinty szpilek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Orochimaru napisał(a):

Kolektor pękł za pewne dlatego, że jest żeliwny i tak się niestety zdarza, że one czasami pękają. Trochę pomaga osłona nad kolektorem, dzięki której ten nagrzewa się bardziej równomiernie i naprężenia nie są tak duże. Nakrętki przykręcasz spiralnie od środka, na zewnątrz, momentem 22Nm. Oczyść dobrze gwinty szpilek.

 

Tak wiem, że jest wykonany z żeliwa i niestety potrafi pęknąć. Osłona termiczna zawsze była założona, myślę, że był to błąd w poprzednim montażu . Będę miał na uwadze powyższe sugestie 😉dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam astre f z 1.8 16v i u siebie dałem dwie uszczelki między głowicę i kolektor . A kolektor spawał mi Dar spaw z wawy na ul.krakowiakow , foto mojego kolektora jest nawet na ich stronie.  Przejechałem od tego momentu 150tkm i nie pękł do tej pory , a lekko nie ma . Jedno z niewielu aut które odcina zapłon na 5 biegu no i lpg .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 12.06.2023 o 20:21, pagob napisał(a):

Szpilki puściły bez problemu, nie ukręciła się żadna?

 

Żadna szpilka się nie urwała, mechanik zrobił to z głową przez dwa dni stosował chemię na śruby co pozwoliło w miarę sprawnie zdemontować kolektor. Po wyminie auta zrobiło się zdecydowanie cichsze:)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.